בשמים, בחלל ובאינטרנט — חברות התקשורת מחפשות מנועי צמיחה

חלל תקשורת מתאוששת, אך מביטה לעתיד בדאגה ■ מניית אודיוקודס חרכה ב–2019 את הבורסה ועלתה פי שבעה ממדד ת"א 125 ■ גילת עשויה ליהנות מביקוש גבוה לשירותיה בעקבות דבריו של מנכ"ל ענקית התעופה דלתא

נתנאל גאמס
נתנאל גאמס
צלחת לוויין מתוצרת גילת
צלחת לוויין מתוצרת גילתצילום: גילת

חברות הסלולר המדממות היו במוקד באחרונה, אך עמן במדד ת"א תקשורת וטכנולוגיות מידע נמצאות כמה חברות שעוברות תהליכים מעניינים. אודיוקודס רוכבת על הדיגיטציה, גילת מקווה לעוף עם החיבור לאינטרנט במטוסים, וחלל תקשורת מתאוששת, אך מביטה לעתיד בדאגה.

אודיוקודס: עלייה של 282%

מניית החברה, שמספקת פתרונות תקשורת קולית מבוססי אינטרנט, חרכה ב–2019 את הבורסה ועלתה ב–143% — פי שבעה ממדד ת"א 125. הרווח הנקי שלה (Non GAAP) טיפס בממוצע בכ–50% בין 2015 ל–2018, ל–20 מיליון דולר. אודיוקודס, שנשלטת ומנוהלת על ידי שבתאי אדלרסברג, נסחרת לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל, וחילקה דיווידנדים בסך 12.5 מיליון דולר בשנה וחצי האחרונות. עם שותפה אסטרטגית בדמותה של מיקרוסופט ומעבר של חברות לסביבת עבודה דיגיטלית — ייתכן שלמניה יש מקום להמשיך לעלות.

אודיוקודס מתקשרת – חלל תקשורת לא עונה

גילת: עלייה של 48%

החברה שבשליטת קרן פימי סיימה את 2019 עם ירידה של 17%, אך חילקה דיווידנד בסך 25 מיליון דולר. הירידה הגיעה בעקבות חריקות בשני מנועי הצמיחה העיקריים שלה — תשתיות מבוססות לוויין לרשתות סלולריות וחיבור אינטרנט במטוסים. מניית החברה, שנסחרת גם בנאסד"ק, עלתה בחדות בנובמבר בעקבות חוזה עם ענקית התקשורת הלוויינית SES, שצפוי להכניס לה 40 מיליון דולר בחמש השנים הקרובות. מנכ"ל ענקית התעופה דלתא אמר באחרונה כי החברה קרובה להציע Wi-Fi חינם בטיסותיה, ואם הדבר ייהפך לסטנדרט — גילת עשויה ליהנות מביקוש גבוה לשירותיה.

שיגור הלוויין עמוס 17
שיגור הלוויין עמוס 17צילום: John Raoux/אי־פי

חלל תקשורת: ירידה של 54%

חלל תקשורת ספגה כמה זעזועים בשנים האחרונות, החל בפיצוץ של לוויין עמוס 6 בשיגור ועד העזיבה של המנכ"ל דוד פולק, לאחר 24 שנה. חברת הלוויינים נסחרת כיום בשווי של 257 מיליון שקל, לאחר שהיתה שווה 1.4 מיליארד שקל ב–2014. ואולם המניה עלתה ב–72% ב–2019, על רקע השיגור המוצלח של עמוס 17, שצפוי להניב לחברה 70 מיליון דולר בחמש השנים הקרובות. למרות האופטימיות, הדעיכה של שוק הלוויינים העולמי והעזיבה של yes עשויות להעיב על החברה; ובתוך כך גם על נושי יורוקום נדל"ן, שמחזיקים בשעבוד על מניות השליטה בחלל (54%) כנגד חוב של 265 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker