רכשתם ביטוח משכנתא דרך הבנק? רשות שוק ההון מוזילה ב-5% את ביטוח הדירה

22% רוכשים את הביטוח דרך הבנק; ברשות צופים כי ההוזלה תשפיע על כל השוק ■ נשיא לשכת סוכני הביטוח: "מברכים על הוזלת המחירים לצרכן, אבל אין פה בשורה. מדובר בעלויות מינוריות"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משכנתא: האם יש דרך לשלם פחות?

רשות שוק ההון אישרה תעריף שמגלם הוזלה של 5% במחיר הביטוח, וזה יחול החל מהיום (ד') על ביטוחי דירה למשכנתא שנמכר דרך הבנקים למשכנתאות. ההוזלה תחול אוטומטית גם על לקוחות קיימים שמשלמים את תעריף הביטוח המקסימלי, וגם על לקוחות חדשים.

לפי נתוני רשות שוק ההון, נכון ל-2018 מספר הדירות המבוטחות בישראל עמד על 1.7 מיליון. 22% מהן מבוטחות באמצעות סוכנויות הבנקים למשכנתאות. סך הפרמיות ששולמו ב-2018 בעבור ביטוחי דירה בסוכנויות הבנקים למשכנתאות עמד על 252 מיליוני שקלים. ברשות צופים כי ההוזלה בביטוח דרך הבנקים תוביל להוזלה דומה ביתר השוק.

ברשות מציינים כי מכיוון ש"ביטוחי המשכנתאות הם מעין ביטוח חובה הנדרש על ידי הבנק בעת לקיחת משכנתא, תעריפי ביטוח אלו נבחנים על ידי הרשות אחת לשנה במטרה ליצירת מחירים תחרותיים". זאת תוך בחינה "של העלויות השונות המרכיבות את הפרמיה שמשלם הציבור, כגון עמלות ופרמיית ביטוח משנה". מדובר בהמשך ההפחתה ההדרגתית שהחלה בשנת 2012, אז הותקנו תקנות המגבילות את שיעור העמלה של הבנקים בעת מכירת ביטוח דירה אגב משכנתא. בתקנות נקבע כי בשנת 2013 שיעור העמלה כחלק מהפרמיה לא יעלה על 30%, בשנת 2014 לא יעלה על 25% ומשנת 2015 ואילך שיעור העמלה יעמוד על 20% לכל היותר. לאחר ההוזלה הנוכחית יעמוד שיעור העמלה על 15%.

ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח, מסר כי "אנחנו מברכים על הוזלת המחירים עבור הצרכן אבל אין פה בשורה. מדובר בעלויות מינוריות, כאשר ביטוח מבנה למשכנתא עולה כ-800-700 שקל לשנה, כך שמדובר בהוזלה של שקלים בודדים בחודש". רוזנפלד הוסיף כי "אין פה באמת תחרות כי כל בנק למשכנתאות עובד עם חברת ביטוח אחת ומוכר רק את הביטוח שלה".

בנוסף, ציין רוזנפלד כי בביטוח שנמכר דרך הבנקים לא ניתן להוסיף כיסוי ביטוחי לצד ג'. "בעלי דירה לא צריכים להוציא 30-20 אלף שקל מהכיס כדי לתקן תקרה שלמה בסלון של השכנים שהוצפה עקב פיצוץ בצנרת אצלם". כפי שנמסר מהרשות, בכוונתם לבחון במהלך השנה הקרובה את האפשרות להרחיב את מוצר הביטוח הקיים בבנקים, כך שייתן כיסוי והגנה גם לטובת צד ג'.

ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון: "הרשות ממשיכה לפעול לשיפור רווחת הצרכן ולהגברת התחרות בכלל ענפי הביטוח. זאת במטרה לאפשר לציבור המבוטחים ליהנות ממחירים תחרותיים ורמת שירות גבוהה. היכן שניווכח שהשוק לא פועל כך, לא נהסס להתערב ולפעול".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker