החששות התבדו: דור אלון לא תצא מהמדדים

בעלת השליטה אלון רבוע מכרה מספיק מניות כדי להותיר את החברה במדדים - וירדה לאחזקה של 69.99% בדור אלון ■ בכך מנעה את יציאתה מהמדדים ואת הדרמה שנלוותה לכך

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משה, בעל השליטה ברבוע כחול נדל"ן
שלי אפלברג

לאחר זינוק של 67% במניית החברה, הודיעה היום (ג') אלון רבוע שבשליטת מוטי בן משה כי רכשה 12.7 אלף ממניות החברה הבת, דור אלון. בעקבות כך, אלון רבוע עלתה מאחזקה של 69.93% לאחזקה של 70.01%.

בעקבות המהלך מנייתה של דור אלון אמורה היתה לצאת מהמדדים ת"א 90, מדד ת"א 125, מדד רימון, מדד סקטור בלנס, ומדד 150 SME  בעדכון המדדים הקרוב בפברואר 2020. 

דור אלון

אך כדי למנוע מצב זה, החליטה בעלת השליטה אלון רבוע למכור 2.7 אלף מניות, ולרדת לאחזקה של 69.99%. בכך מנעה את יציאתה מהמדדים ואת הדרמה שנלוותה לכך.

לפני שנודע על הרכישה - נוצר מצב שבו הציבור החזיק פחות מ-30% ממניות דור אלון. המהלך של בן משה אמור היה להוביל את קרנות הסל והקרנות המחקות למכור את מנייתה של דור אלון בבורסה. 

תחנת דלק של דור אלוןצילום: דן קינן

הצעד גרר תהיות בשוק: האם בן משה בדרך לבצע הצעת רכש לחברה הנסחרת לפי שווי של 1.28 מיליארד שקל? אם כן, האם מדובר במהלך מקדים שיעזור לו להשתלט על החברה במחיר נמוך יותר?

בשוק נזכרו בפרשת ז'ולטי - שבמסגרתה בעל מניות מיעוט בדלק אנרגיה רדף אחרי ההטייקון יצחק תשובה, לאחר מהלך עסקי דומה. עו"ד יצחק אבירם, שייצג אל ז'ולטי בתיק וזכה, אמר: "לכאורה, מדובר במהלך שאין בו היגיון כלכלי מעבר להוצאת המניה מהמדדים. נראה שהמטרה היחידה היא לפגוע בסחירות של המניה שכן קרנות עוקבות וקרנות סל מפסיקות להשקיע בה והאטרקטיביות שלה נפגמת, וזה מוריד את מחזורי המסחר במניה ואף צפוי לגרום לירידת מחירה".

אבירם הזכיר כי "בפסק דין ז'ולטי נגד דלק אנרגיה נקבע כי לבעל שליטה יש חובות מול בעלי מניות המיעוט גם באשר לצורת המסחר. גם אז התבצעה עסקה לפני שהודיעו על הצעת רכישה להוצאת המניה מהמדד. אם תגיע הצעת רכש או מהלך אחר למכירת השליטה במניה, אז ניתן יהיה לטעון שמדובר היה במהלך מקדים".

החוק לא אוסר על בעלת השליטה לרכוש מניות של חברה בת, אך עולות השאלות עד כמה החברה פעלה בתום לב, ואם דירקטוריון החברה בחן את המהלך והגיע למסקנה שמחיר המניה אטרקטיבי על אף שטיפסה בעשרות אחוזים בבורסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker