שיכון ובינוי מזנקת בעקבות הסכם הגג בין רמת גן לממשלה

הסכם הגג צפוי להאיץ את הפיתוח של קרקעות לבניית 2,279 דירות ו-290 אלף מ"ר של שטחי מסחר ברמת אפעל ■ הקרקעות רשומות במאזנה של שיכון ובינוי בשווי מיליוני שקלים בודדים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמת גן
רמת גןצילום: תומר אפלבאום

מניית שיכון ובינוי מזנקת בכ-5% ומשלימה עלייה של 9.3% ביומיים, בעקבות החתימה על הסכם גג בין עיריית רמת גן ומשרד האוצר. ההסכם מבטיח לעיריית רמת גן תמיכה ממשלתית בהיקף של 1.5 מיליארד שקל, כולל השתתפות בתשתיות חינוך, סלילת כבישים והקצאת שטחים משלימים להתחדשות עירונית.

חלקה של עיריית רמת גן בעסקה הוא השלמת תהליכי התכנון, כולל תוכניות בניין עיר ל-9,000 דירות בבנייה חדשה ובהתחדשות עירונית. מרבית הבנייה החדשה צפויה להתרכז ממזרח לכביש 4, וזו הסיבה שהאנליסט שי ליפמן, מבית ההשקעות ווליו בייס, סבור שלהסכם הגג תהיה השפעה דרמטית על חברת שיכון ובינוי.

שיכון ובינוי

ליפמן הזכיר שבעלת הקרקע הגדולה והמשמעותית ביותר ממזרח לכביש 4 היא חברת שיכון ובינוי נדל"ן, המחזיקה קרקע ל-2,279 יחידות דיור, וכן קרקעות ל-290 אלף מ"ר משרדים.

"אין ספק כי החתימה על ההסכם מזרזת את תוכניות בניין עיר באזור", אמר. "הקרקעות של שיכון ובינוי הן ברמת אפעל, שהיא אחת השכונות היוקרתיות והמבוקשות היותר בגוש דן. הקרקע רשומה במיליוני שקלים בודדים בספרים, שכן היא מסווגת כמלאי קרקעות, אך עם התחלת תוכניות ובנייה, בטווח שלהערכתי לא יעלה על 4-3 שנים, שווי הקרקע יאמיר ליותר מ-4 מיליארד שקל".

הערכות אחרות בשוק ההון מדברות על רווח צפוי של 4.5 מיליארד שקל שתניב הקרקע ברמת אפעל לשיכון ובינוי, בהתחשב במחיר ממוצע של 3 מיליון שקל לדירה, עלות בנייה של 5,000 שקל למ"ר, שבתוספת הוצאות מימון ומסי השבחה, יגדילו את עלות הבנייה הכוללת ל-2.3 מיליארד שקל.

השווי הנוכחי של שיכון ובינוי בבורסה הוא 6.4 מיליארד שקל. שיכון ובינוי מחזיקה גם ב-86% מזכויות בנייה ל-290 אלף מ"ר של שטחי משרדים. ליפמן מעריך ששיכון ובינוי לא תבנה בעצמה את כל יחידות הדיור, ותממש חלק מהקרקעות במקביל לבנייה וייזום עצמי שלה, כדי לממן את הבנייה ולהאיץ את המימוש. להערכתו, מחיר קרקע לדירה באזור זה הוא יותר ממיליון שקל. ואולם, ערך עצום זה לא בא לידי ביטוי בהון העצמי של החברה, ומתחיל להתגלות בעקבות פרסום הסכם הגג בין עיריית רמת גן למשרד האוצר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker