לפעמים עדיף לתת לחברות למות בשקט

מנכ"ל סופטנבק, מסיושי סאן, מנסה להשאיר את WeWork בחיים, אך אינו מצליח לגייס את מיליארדי הדולרים הדרושים לכך ■ האם משקיע העל היפני הגזים הפעם?

ישראל פישר
מסיושי סן, מנכ"ל סופטבנק
מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאןצילום: Kim Kyung Hoon / רויטרס
ישראל פישר

כישלון ההנפקה של WeWork וצניחת שווייה לא סימלו רק מקרה פרטי של חברה שיצרה באזז מוגזם מדי, אלא ניסיון מאולץ להכתיר מלכים חדשים בעולם ההשקעות והטכנולוגיה — גם אם אין למלכים האלה עם שעליו ישלטו או בסיס אמיתי להצלחה. הכישלון הזה מסבך עוד ועוד את מסיושי סאן — המשקיע היפני מהחשובים בעולם שקידם את תרבות המלכת המלכים מטעם עצמו, ושרוי עכשיו בבוץ עמוק בתוך האימפריה שלו.

בסוף השבוע חטף סאן מכה קשה. טדאשי ינאי, שהקים את פאסט ריטיילינג, שהפכה אותו לאיש הכי עשיר ביפן באמצעות המותג יוניקלו, הודיע שהוא עוזב את דירקטוריון סופטבנק, החברה של סאן, אחרי 18 שנה.

לפי הגרסה הרשמית, ינאי עוזב כדי להתמקד בניהול עסקיו, אבל הוא היה הבייביסיטר של סאן וחבר הדירקטוריון היחיד שהעז להגיד לסאן שהוא מגזים במסע הרכישות וההשקעות שלו. מדובר במסע רכישות שהקפיץ את השווי של WeWork — והוביל את סופטבנק להפסד רבעוני ראשון ב–14 שנה. זאת אחרי שהנפקת חברת הנדל"ן WeWork, שהתחפשה לחברת טכנולוגיה — נכשלה.

ועכשיו, כשאין מי שיגיד לסאן שהוא מגזים, הוא יכול להמשיך להשתולל ולהמשיך בעקשנות לתמוך ב–WeWork, שאותה התחייב לחלץ ב–9.5 מיליארד דולר. אבל גם כאן נתקל סאן בבעיה חמורה. הבנקים ביפן, שהיו תמיד מוכנים להלוות לו כסף, עצרו רגע לחשוב אם כדאי להם להמשיך לתמוך בסופטבנק למען המטרה הזו.

אדם נוימן
אדם נוימןצילום: Eduardo Munoz/רויטרס

בשבוע שעבר דווח כי שלושת הבנקים הגדולים ביפן אינם מוכנים בשלב זה להעמיד לסופטבנק הלוואה של 3 מיליארד לצורך חילוץ WeWork — בשל הסיכונים שכרוכים בחילוץ הזה. לפי אותם דיווחים, סופטבנק כל כך רוצה לקבל את ההלוואה הזו, שהיא היתה מוכנה להעמיד כעירבון את הנתח שלה בעליבאבא הסינית, שמגיע ל–26%. וכשהבנקים ביפן אינם מוכנים להלוות, גם גולדמן סאקס אמר שהוא יחכה עם ההלוואה שלו.

ומעל הכל מרחפים הדיווחים על ההתנהלות הבעייתית של WeWork בתקופה שנוהלה בידי אדם נוימן. מוקדם יותר החודש דווח ש–WeWork במגעים למכירת חברה בפחות מרבע מהמחיר שקנתה אותה. כן דווח ב"פייננשל טיימס" שמצנח הזהב של נוימן יתפח ל–2 מיליארד דולר במסגרת תוכנית החילוץ של החברה.

אז אם אין מי שיפקח על סאן והבנקים ביפן חוששים מהחילוץ, וכשמתגלים כל הזמן פגמים באופן הניהול של WeWork, וכשיש תחושה לא נעימה של אי־שוויון — אולי לא יהיה נורא כל כך אם ייתנו לחברה לגווע בשקט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker