אי.בי.אי: 2020 תהיה השנה של מניות הגז

בבית ההשקעות מעריכים שמניות האנרגיה מתומחרות בחסר - ושהדרך הטובה ביותר להשקיע במאגר לווייתן היא באמצעות מניית רציו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסדת הקידוח תמר
אסדת הקידוח תמרצילום: אלבטרוס

"2020 צפויה להיות השנה שבה יגלם שוק המניות ודאות גבוהה יותר בשוק הגז, לאחר שב–2019 הציגו שותפויות הגז והנפט תשואת חסר, בשל האי־ודאות בשוק הגז המקומי", מעריך לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי. הוא מציין כי רציו, שהציגה תשואה שלילית של 3.5% ב–2019, היא הדרך העדיפה להשקיע במאגר לווייתן. לובלין העניק המלצת "תשואת יתר" לרציו במחיר יעד של 3.1 שקלים — גבוה ב–28% ממחיר השוק של יחידת ההשתתפות.

ההשקעה ביחידת ההשתתפות של ישראמקו מציעה להערכתו דרך זולה להיחשף למאגר תמר למרות הסיכונים המתגבשים בו. הוא מעניק לישראמקו המלצת "תשואת יתר" במחיר של 80 אגורות ליחידת השתתפות — גבוה ב–31% ממחיר הבורסה של יחידת ההשתתפות. להערכתו, תמר פטרוליום תמשיך לסבול מרמות המינוף הגבוהות ואם היא לא תמצא פתרון להורדת החוב, היא תידרש לעצור את חלוקת הרווחים כבר ב–2020. לובלין העניק לתמר פטרוליום המלצת "תשואת שוק" במחיר יעד של 9 שקלים — גבוה ב–19% ממחירה של המניה בבורסה.

לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי
לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי צילום: אילן בשור

להערכת לובלין, השינויים התחרותיים בשוק הגז הישראלי, במקביל ללחץ המסחרי סביב הצורך של חברת דלק למכור את אחזקתה במאגר תמר, עיוותו את השווי הנגזר לשני מאגרי הגז הגדולים במשק. שוויו של מאגר לווייתן — 10 מיליארד דולר — כפי שהוא משתקף בשווי השותפויות המחזיקות בו, מתמחר סבירות גבוהה מ–50% ליצוא. שוויו של מאגר תמר כפי שהוא נגזר משוויה של ישראמקו הוא 6 מיליארד דולר ומתמחר סבירות נמוכה לייצוא גז למצרים.

לובלין מעריך כי 2020 תהיה השנה של מאגר לווייתן. סימני השאלה בנוגע להסכם היצוא למצרים ימשיכו ללוות את הסקטור, ונראה כי השוק לא מסתפק בדיווחים על השלמת התנאים המתלים בחוזה אלא ממתין להודעה על תחילת ההזרמה למצרים, לפני שיביא לידי ביטוי את החוזה גם בשווי השותפויות. הוא מציין כי השלב הראשון של פרויקט לווייתן מכור כמעט במלואו, כולל 7 מיליארד BCM לשנה ליצוא לחברות NEPCO ודולפינוס.

מצב זה הביא את שותפות לווייתן לבחון את הרחבת השלב הראשון של הפרויקט באמצעות קידוח בארות נוספות והנחת צינור נוסף, כך שקצב ההפקה יהיה 16 BCM לעומת 12 בתכנון המקורי. העלות של הרחבה זו זניחה בהשוואה לפיתוח השלב השני שתגדיל את קצב ההפקה של מאגר לווייתן ל–24 CM.

מלחמת מחירים

לובלין מתייחס למאגר תמר ומזכיר כי במסגרת ההסכם המעודכן עם חברת החשמל, תוכל חברת החשמל לקנות גז מתמר במחיר נמוך מהמחיר שהוצע לה על ידי לווייתן. משמעות ההסכם המתוקן היא ששותפות תמר פותחת במלחמת מחירים עם לווייתן על חוזה מסוג Interruptible בהיקף שעשוי להגיע ל–2 BCM בשנה, שאמור היה להיות מוסט למאגר לווייתן כשהוא יתחיל בהפקה מסחרית.

המלצות איביאי

לובלין מדגיש כי בשלב זה אין הסכם חתום בין תמר לחברת החשמל, משום שנובל ודלק לא ממהרות לייצר קניבליזציה ללווייתן — ולכן לא תומכות בהסכם. הוא מזכיר כי השותפות בתמר דיווחו באוקטובר 2019 על עדכון הסכם היצוא לדולפינוס, כך שהכמות החוזית שייצא תמר לדולפינוס תפחת מ–32 BCM ל–25 BCM, בעוד הכמות שיְיַצא לווייתן לדולפינוס תגדל בהסכם המעודכן ל–60 BCM, לעומת 32 BCM בהסכם הישן.

ההסכם החדש נותן עדיפות ללווייתן על פני תמר. תיקון ההסכם משפר את מצבן של דלק קידוחים ורציו ומרע את מצבן של השותפות בתמר שאינן נובל ודלק. מצד שני, ההסכם מספק ודאות רבה יותר לסקטור האנרגיה שלאורך 2019 תימחר תרחיש שבו אין יצוא.

להערכתו, שני האירועים מגלים את הדינמיקה החדשה בשוק והיא שהאינטרסים של דלק ונובל מוטים ללווייתן ואילו השותפות האחרות בתמר נתקלות בתחרות קשה יותר, עוד לפני תחילת ההפקה מכריש ותנין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker