יורם גביזון

חברת מטבומד השלימה גיוס של 12.5 מיליון דולר. גיוס זה מגדיל את הסכום שהחברה גייסה עד כה ל-30 מיליון דולר.

קרן Yonijin Venture, שהיא זרוע ההון סיכון בתחום מדעי החיים של קבוצת Yonjun משנחאי, הובילה את סבב הגיוס. בסבב השתתפו גם המשקיעים הקיימים של החברה - M Ventures ,Pontifax ,Pfizer Ventures ,Boehringer Ingelheim Venture Fund ו-Arkin Bio Ventures.  

מטבומד, שהוקמה ב-2013, מתמקדת בגילוי ובפיתוח תרופות שמכוונות לחלבוני מטרה שקשורים לחילוף התאים הסרטניים. סוגי סרטן שונים מתאפיינים בחילוף חומרים שונה מחילוף החומרים בתא רגיל. חילוף החומרים יוצא הדופן של התאים הסרטניים חושף נקודות תורפה שמאפשר לתקוף ישירות את התא הסרטני, ולפתח תרופות שירפאו את הסרטן מבלי שיפגעו בתאים בריאים.

ד"ר סימונה בוטי
ד"ר סימונה בוטיצילום: פני גולדשמיד

מטבומד, שמנוהלת על ידי ד"ר סימונה בוטי, פיתחה מודל של חילוף החומרים בתא הסרטני שעל בסיסו ניתן לזהות חלבון מטרה. תקיפת חלבון המטרה ונטרול הגן האחראי לחילוף החומרים בתא הסרטני גורמת להתמוטטות תהליך חילוף החומרים ומאפשרת הרס של תאי הסרטן.

המולקולה הראשונה שפיתחה החברה מתמקדת בעיכוב האנזים ACSS2 בסוגי סרטן שתלויים בחילוף החומרים של אצטט, כמו אחד מסוגי סרטן השד (Triple Negative), ובסרטן הצוואר והראש, וכן בסוגים שונים של סרטן המוח.

ד"ר בוטי, מייסד משותף ומנכ"ל מטבומד, מסביר שאחד ממאפייניהם של סוגי סרטן שונים הוא מטבוליזם חריג. חלק מסוגי הסרטן נדרשים לצריכה מוגברת של אצטט לצורך רגולציה של הגנים ולייצור חומצות שומן לצורך ביצוע חילוף חומרים וגידול.

לדבריו, התזה של מטבומד שצריכה להיבחן בניסויים קליניים היא שעיכוב פעילותו של האנזים ACSS2 שמסנתז את המולקולה Acetyl-CoA, שבה משולב האצטט, יגרום לירידה משמעותית בייצור האצטט.

ד"ר בוטי אמר שהחברה מקווה לאשש את התזה בניסויים פרה-קליניים ולזהות את המאפיינים המולקולריים של חולי סרטן ראש וצוואר וסרטן השד מסוג  TNBC) Tripple Negative), שיפיקו תועלת טיפולית רבה יותר מטיפול מבוסס עיכוב האנזים ACSS2. זאת, כדי לשכנע מרכזים רפואיים מובילים כמו MD Anderson של אוניברסיטת טקסס, שבהם יש ריכוז גבוה יחסית של חולי סרטן מסוג זה, להשתתף בניסוי הקליני של מטבומד.

לדבריו, הכסף שהחברה גייסה עד כה צפוי להספיק לה עד לתחילת הניסוי הקליני בסוף 2020.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker