תעשיית העוקץ הישראלית הרסה חיים, והאמריקאים מסמנים: נרדוף אתכם

אילו רשות ניירות ערך והמשטרה לא היו מתקוטטות בידי מי הסמכות לאכוף את החוק האוסר גניבה, מרמה ועושק - אולי עונשה של לי אלבז היה מידתי יותר ומלקוחות רבים היו נמנעים הפסדים כבדים ועוגמת נפש ■ בינתיים האמריקאים מבהירים: נעניש בחומרה את מי שעקץ

שלי אפלברג
שלי אפלברג
לי אלבז בבית המשפט הפדרלי, יולי 2019
לי אלבז בבית המשפט הפדרלי, יולי 2019 צילום: Jose Luis Magana/אי־פי

לי אלבז, לשעבר מנכ"לית חברת האופציות הבינאריות יוקום תקשורת, הורשעה ביום חמישי בשבוע שעבר בהונאה בהיקף של 140 מיליון דולר. בית המשפט הפדרלי במרילנד גזר עליה עונש מאסר כבד של 22 שנים.

עובדי יוקום, ובראשם אלבז, שיקרו למשקיעים בכל העולם, הטעו והונו אותם. לפחות את חשבון הנפש האישי שלה תעשה המנכ"לית בכלא הפדרלי בארה"ב.

כמה אנשים בעולם שלחו יד בנפשם עקב הפסדים כבדים שנגרמו להם כשהימרו באמצעות חברות של אופציות בינאריות. רבים אחרים איבדו את כל כספם, כולל כספי הפנסיה שלהם. העונש הכבד שנפסק לאלבז, בניגוד לעונשים קלים יותר שנפסקו בארה"ב לנאשמים במשפטים דומים, מאפשר לאמריקאים לסמן לכל אחד מ-15 אלף העובדים ב-300-150 החברות שפעלו בתעשיית העוקץ הישראלית: נרדוף אתכם ונמצה עמכם את הדין.

את האמריקאים לא עניינה העובדה שמשטרת ישראל ורשות ניירות ערך הישראלית נתנו לתעשייה המקומית — שהיתה אחראית ל-90% מהיקף המסחר באופציות בינאריות בעולם במחזור 5 מיליארד דולר ביום — לגדול לממדים כאלה כמעט מבלי שעשו דבר.

את האמריקאים לא עניין אם מדובר במשפחות פשע, שהשתמשו בזירת המסחר במטרה להלבין כספים, כפי שהיה ידוע למשטרת ישראל. את האמריקאים לא עניין גם שאלבז אינה הבעלים של יוקום, אלא יוסף הרצוג, ששילשל לכיסו את מרבית הרווחים. כל מה שעניין אותם לגביה, הוא העובדה שלקחה חלק פעיל בניהול זירת מסחר לא נקייה.

בזמן שרשות ניירות ערך ומשטרת ישראל התווכחו ביניהן זמן רב בידי מי מהן נתונה הסמכות לאכוף את שלל החוקים הישראלים האוסרים גניבה ועוקץ - האמריקאים הבהירו שהם יענישו בחומרה את כל מי שעקץ לקוחות תמימים.

אילו רשות ניירות ערך והמשטרה לא התקוטטו ביניהן בידי מי מהן הסמכות לאכוף את החוק הישראלי האוסר גניבה, מרמה ועושק — אולי אלבז היתה מרצה עונש מאסר של חמש שנים בלבד בישראל, מלקוחות רבים היו נמנעים ההפסדים הכבדים ועוגמת הנפש — וישראל היתה פחות מזוהה בעולם עם תעשייה מפוקפקת שעושקת לקוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker