אנרג'יקס זכתה במכרז להקמת שתי חוות רוח בפולין שהספקן 120 מגה וואט

עלות ההקמה של שני הפרויקטים מוערכת ב-600-500 מיליון שקל בשנה והן צפויות להניב רווח תפעולי תזרימי של 65-55 מיליון שקל בשנה ■ לפי החברה, שוק האנרגיה המתחדשת בפולין רחוק ממיצוי פוטנציאל הצמיחה שלו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טחנת רוח של אנרג'יקס בפולין
חוות רוח של אנרג'יקס בפוליןצילום: ללא קרדיט

חברת אנרג'יקס ממשיכה להתרחב בשוק האנרגיה המתחדשת בפולין. אנרג'יקס, שבשליטת חברת אלוני חץ (60%), זכתה במכרז של רשות החשמל הפולנית לייצור חשמל באמצעות שתי חוות רוח, בהספק כולל של 120 מגה וואט. כחלק מתנאי המכרז, כל אחת מחוות הרוח תהיה זכאית לתעריף מובטח צמוד למדד המחירים הפולני לתקופה של 15 שנים, זאת ביחס ל-65% מצפי ייצור החשמל. יתרת ייצור החשמל תימכר במחירי השוק.

אנרג'יקס, המנוהלת על ידי אסי לוינגר, מעריכה שעלות ההשקעה הצפויה לשתי חוות הרוח היא 600-500 מיליון שקל. הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) שיניבו שתי חוות הרוח עם הפעלתן המסחרית, במחצית השנייה של 2021, הוא 65-55 מיליון שקל. לוינגר ציין כי מדובר בתשואה לא ממונפת ובהנחה שהחברה תממן 70% מעלות ההקמה בהלוואה בנקאית או מתמורת הנפקת אגרות חוב - התשואה על ההון שאנרג'יקס תשקיע בפרויקט תגיע ל-20%.

לוינגר הוסיף כי שני הליכי הרישוי עבור חוות הרוח מאורגנים והן מוכנות להקמה. הוא ציין שכחלק מקבלת האישורים הסטטוטוריים, אנרג'יקס קיבלה אישור להגבהת הטורבינות ב-20 מטר ולהארכת להבי הטורבינות ב-5 מטר ל-55 מטר - וכך, להגדיל את ההספק ב-12%-10%. חלק מהתשואה הגבוהה הצפויה בפרויקטים נובעת מכך שמדובר בהרחבות של שתי חוות הרוח שכבר הוקמו על ידי החברה, עם תשתיות ותחנות משנה ולכן העלויות מותאמות לכך.

אנרג'יקס

אנרג'יקס תקים חוות רוח שהספקה 80 מגה וואט באתר Banie שבקרבת הגבול עם גרמניה וחוות רוח נוספת שהספקה 40 מגה וואט באתר Sepopol בקרבת הגבול עם רוסיה. הקמת שתי חוות הרוח תכפיל את תפוקת האנרגיה של אנרג'יקס בפולין שהגיעה ל-119 מגה וואט ב-2019 והניבה הכנסה של 112 מיליון שקל ותזרים נקי לאחר שירות החוב, של 57 מיליון שקל.

אנרג'יקס מעריכה ששוק האנרגיה המתחדשת בפולין רחוק ממיצוי פוטנציאל הצמיחה שלו, זאת נוכח החלטת ממשלת פולין להגדיל את חלקה של האנרגיה החדשה ל-21% עד 2030. לדברי לוינגר, ממשלת פולין תידרש להפקת 7 ג'יגה וואט מאנרגיית רוח במתקנים יבשתיים, 7 ג'יגה וואט בפרויקטים סולאריים ו-3-4 ג'יגה וואט מאנרגיית רוח במתקנים ימיים.

הצורך באנרגיה מתחדשת נובע מכך שתחנות הכוח הפחמיות המייצרות את מרבית החשמל בפולין בנות יותר מ-40 שנה, הקנסות מהאיחוד האירופי, ומהקושי לקרר את תחנות הכוח הפחמיות בשל הירידה בירידת הגשמים ובכמות המים בנהר הויסלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker