בימ"ש בארה"ב גזר 22 שנות מאסר על לי אלבז שהורשעה בהונאה באופציות בינאריות

בית המשפט הפדרלי במרילנד גזר את העונש על לי אלבז, מנכ"לית יוקום תקשורת שהורשעה בהונאת משקיעים בהיקף של 145 מיליון שקל ■ עורכי דינה: "אלבז משלמת מחיר כבד על כך שנשפטה על ידי חבר מושבעים שראה בה זרה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
לי אלבז
לי אלבזצילום: יעל צור

בית המשפט הפדרלי במרילנד גזר 22 שנות מאסר על לי אלבז (38), מנכ"לית יוקום תקשורת שהורשעה באוגוסט בהונאת משקיעים בהיקף של 145 מיליון דולר. כעת, ה-FBI צפוי ככל הנראה להתחיל בהליכי הסגרה של 15 נאשמים, לרבות בעל השליטה ביוקום, יוסי הרצוג.

בכתב האישום נטען כי יוקום סיפקה שירותי שימור לקוחות עבור שני אתרים  - BinaryBook ו-BigOption. לטענת ה-FBI, אתרים אלה שימשו לקידום ושיווק אופציות בינאריות ללקוחות אמריקאים. עוד עולה מכתב האישום כי אלבז, ששימשה כמנכ"לית יוקום בין מארס 2016 לדצמבר 2016, הטעתה יחד עם שותפיה את המשקיעים – שהפסידו כסף בזמן שבעלי האתרים גרפו רווחים.

בין השקרים שנציגי המכירות אמרו ללקוחות, לכאורה, היו "אני כאן כדי לעזור לך לקבל את הרווח שתרצה להשיג"; "אני מרוויח רק כשאתה רווחי"; "אני מקבל עמלה של 5% בכל פעם שמשקיע מושך רווחים"; "האינטרס שלנו הוא משותף - ככל שתרוויח יותר, העמלה שלי תהיה גבוהה יותר"; כמה שיותר כסף יש לך בחשבון, כך הרווח שלך יהיה גדול יותר".

בניין ה-FBI בוושינגטון
בניין ה-FBI בוושינגטוןצילום: AFP

ב-FBI טענו כי מדובר במצגי שווא שנועדו להרגיע את המשקיעים, כאשר בפועל התברר לתביעה כי העובדים לקחו עמלות מתוך סך ההפקדות של המשקיעים – ללא קשר לרווחים. בנוסף, לפי כתב האישום, כדי שהמשקיעים לא יוכלו לאתר את נציגי הלקוחות הם השתמשו בשמות מזויפים, לא חשפו כי הם פועלים מישראל וסיפקו מצג שווא שהחברה שבה עובדים פועלת מלונדון.

עורכי הדין של אלבז: "תוהים לגבי אמינות העדים"

ד"ר צבי גבאי ועו"ד הדר ישראלי ממשרד ברנע, שליוו את אלבז יחד עם צוות ההגנה האמריקאי, מסרו: "ההרשעה וגזר הדין ממחישים את ההבדלים בין מערכות המשפט בישראל ובארצות הברית. ראשית, מידת ההחמרה במדיניות ההעמדה לדין והענישה בתחום העבירות הכלכליות בארה"ב גבוהה לאין ערוך ביחס למדינת ישראל. לי אלבז שילמה ומשלמת מחיר אישי כבד על כך שנשפטה על ידי חבר מושבעים שראה בה זרה. בנוסף, העידו במשפטה עדי מדינה שבניגוד לנהוג בישראל, עונשם נקבע רק לאחר שהעידו ועל פי מידת 'שביעות הרצון' של התביעה מעדותם. לא ניתן שלא לתהות לגבי אמינות העדויות האלה".

עוד הוסיפו כי "הלקח שפרשה זו מלמדת הוא שישראלים הפועלים בישראל, גם במסגרת עבודה הנתפסת על ידם כלגיטימית, עשויים למצוא את עצמם נותנים את הדין בפני חבר מושבעים אמריקאי, בהליך משפטי המושתת על כללים שחלקם אינם מוכרים, והם משלמים על כך מחיר כבד ביותר. מאז ההרשעה אנו מגבשים, יחד עם עורכי הדין האמריקאים, את עילות הערעור ובקרוב תתקבל ההחלטה לגבי המשך הדרך".

הפרשה התפוצצה בספטמבר 2017 בעת מעצרה של אלבז, שבוצע בזמן שהגיעה לטיול פרטי בארצות הברית. לאחר מכן היא שוחררה למעצר בית אצל דודתה תמורת ערבות בסך של 1.8 מיליון דולר. המעצר גרם לחשש אצל בכירים בתעשייה הבינארית כי הם נמצאים כל הכוונת של ה-FBI, ורובם נמנעו בשל כך מלהגיע לארצות הברית. ב-2018 הוגש בבית המשפט המחוזי במרילנד כתב אישום נגד אלבז בגין הונאה אלקטרונית וקשירת קשר לביצוע הונאה אלקטרונית.

חשודים נוספים מיוקום שהוגש נגדם כתב אישום במסגרת הפרשה הם יעקב כהן, בן 27, יוסף (יוסי) הרצוג, בן 54, אורי מימון, בן 33, ניסים אלפסי, בן 33, אלעד ביגלמן, בן 37, רונאל ג'יבון, בן 29, סברינה אלופר, בת 28, אפיק טורי, בן 27, אורון מונטגומרי, בן 38, דויד ברזילי, בן 41, גלעד מזוגי, בן 36, הדס בן חיים, בת 34, יוסוף בישרה, בן 32, ניר ארז, בן 29, וענוג מאערק, בן 28, שהוסגר באחרונה מהונגריה לאחר מעצרו בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום