מיכאל רוכוורגר

זה שעולה: אביגדור וילנץ

היזם ואיש ההיי־טק הוותיק מוכיח שגם בגיל 63, כוחו במותניו והוא עדיין מסוגל להשביח חברות ולהוביל אותן לאקזיטים מרשימים, כמו זה שהיה השבוע — כאשר הבאנה לאבס שייסד, העוסקת בפיתוח מעבדים ליישומי בינה מלאכותית, נמכרה לענקית הטכנולוגיה האמריקאית אינטל תמורת 2 מיליארד דולר.

אביגדור וילנץ
אביגדור וילנץצילום: שגיא כהן

עבור וילנץ, המכירה לאינטל מהווה גם סגירת מעגל אישית, שכן לאחר סיום לימודי הנדסה שלו בטכניון, הוא ניסה להתקבל לאינטל אך לא הצליח, בין השאר, בגלל שציוניו היו נמוכים יחסית.

בנוסף, בשבוע שעבר הכריזה סיסקו על השקת שבב חדש שפותח על ידי חברת ליבה הישראלית, שאותה רכשה ב–2016 ב–320 מיליון דולר — כאשר וילנץ היה אחד ממשקיעיה. קודם לכן החודש חשפה אמזון שבבים חדשים שפותחו בהובלת אנאפורנה לאבס הישראלית, שאותה רכשה ב–2015 ב-360 מיליון דולר. אנאפורנה, בטח ניחשתם, הוקמה על ידי וילנץ.

זה שיורד: דני נוה

שר הבריאות לשעבר, המכהן זה כשש שנים וחצי כיו"ר כלל ביטוח, הוא דוגמה לכך שמזל וקשרים חשובים יותר לעתים מניסיון ואיכויות מקצועיות. נוה הוא אחד השרידים האחרונים מהתקופה שבה נוחי דנקנר שלט בקונצרן אי.די.בי, והוא היה זה שמינה את נוה בשלהי כהונתו, במאי 2013, ליו"ר כלל ביטוח.

דני נוה
דני נוהצילום: אורן בן חקון

בשנים האחרונות מציגה כלל תוצאות מהגרועות בענף הביטוח, ומאז שנוה מונה ליו"ר, מניית החברה צללה ב–20%. זאת, בזמן שמדד חברות הביטוח עלה באותה תקופה ב–37%, ומדד ת"א 125 עלה ב–46.7%. כלומר, נוה סיפק למשקיעים תשואת חסר של 57%–66%.

עם זאת, הדבר לא הפריע לנוה ליהנות בתקופה זו מחבילת תגמול מצטברת של כ–20 מיליון שקל. נוה אף הצליח לשרוד בתפקיד למרות הניסיונות של אדוארדו אלשטיין, בעל שליטה בחברה האם אי.די.בי פיתוח, להדיחו — בעיקר כי למזלו של נוה, מאז 2013 לאי.די.בי פיתוח אין יכולת להתערב בכל החלטה ניהולית בכלל ביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker