ארקו רוכשת את הפעילות של אמפייר האמריקאית ב-400 מיליון דולר

הפעילות תכפיל את כמות הדלק שהחברה משווקת ל-2.2 מיליארד גלונים, ותגדיל ב-75 את מספר תחנות הדלק וחנויות הנוחות שבבעלות החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אריק קוטלר, מבעלי ארקו החזקות
אריק קוטלר, מבעלי ארקו החזקותצילום: ללא קרדיט

ארקו, שבשליטת אריה קוטלר (33%), ממשיכה את מסע ההתרחבות שלה לשוק הדלק וחנויות הנוחות האמריקאי. חברת GPM, שהיא חברה אמריקאית שבבעלותה המלאה של ארקו, ושותפות GPM שבשליטת ארקו (75%) חתמו על הסכם לרכישת הפעילות הסיטונאית של חברת אמפייר פטרוליום האמריקאית, תמורת 360 מיליון דולר במזומן ותמורה מותנית של 42.5 מיליון דולר, שתשולם על פי עמידה באבני דרך שנקבעו בהסכם בתקופה של 5 שנים מהשלמת העסקה.

נוסף על התמורה במזומן, תקבל אמפייר פטרוליום את יתרות המזומן בחנויות הנוחות, הפיקדונות שהעמידו דילרים ומלאי של חנויות הנוחות. בעקבות הדיווח עולה מניית ארקו ב-3.8% לשווי של 1.3 מיליארד שקל.

ארקו

הפעילות הנרכשת כוללת פעילות סיטונאית של אספקת דלקים ל-1,460 תחנות דלק שמופעלות על ידי דילרים חיצוניים, ופעילות קמעונית שכוללת 75 תחנות דלק וחנויות נוחות שיופעלו על ידי GPM ב-30 מדינות בארה"ב, שב-10 מתוכן אין ל-GPM כיום נוכחות.

העסקה תגדיל את מספר תחנות התדלוק ש-GPM מספקת להן דלק מ-130 ל-1,590, ואת כמות הדלק שהחברה משווקת לצדדים שלישיים מ-1.1 מיליארד גלונים ל-2.2 מיליארד גלונים. כחלק מהעסקה תשכיר אמפייר פטרוליום ל-GPM אתרים בשווי 60 מיליון דולר מתוך 103 האתרים שבבעלותה, תמורת 4.2 מיליון דולר לשנה לתקופה של 15 שנה. את התקופה ניתן להאריך ב-6 תקופות של 5 שנים כל אחת, ו-GPM תקבל את זכויות השכירות ב-130 האתרים שאמפייר פטרוליום שוכרת מצדדים שלישיים.

GPM מתכננת לממן את העסקה בקו אשראי של 500 מיליון דולר שתקבל מ-Capital One, לתקופה של 5 שנים, בריבית ליבור בתוספת מרווח של 3.25%-2.25%, או בריבית בסיס בתוספת מרווח של 2.25%-1.25%, לפי בחירתה של GPM.

ארקו מציינת שהפעילות הסיטונאית הנרכשת ייצרה רווח גולמי של 33 מיליון דולר, במחזור של 923 מיליון דולר בינואר–יוני 2019 ממכירת 485 מיליון גלונים, והרווח התפעולי התזרימי שהפיקה ממכירתם הגיע ל-26 מיליון דולר. הפעילות הקמעונית הנרכשת רשמה רווח גולמי של 32 מיליון דולר במחזור של 230 מיליון דולר בינואר-יוני 2019, שנבע ממכירת 71 מיליון גלונים. הרווח התפעולי התזרימי של הפעילות הקמעונית הנרכשת הסתכם ב-7 מיליון דולר.

תחנת דלק של ולרו. GPM מחזיקה בתחנות של החברהצילום: בלומברג

ארקו מעדכנת שההכנסות כוללות מסי דלק בהיקף של 29 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2019, ונתוני הרווח התפעולי התזרימי אינם כוללים תשלום של דמי שכירות, בהיקף של 4.2 מיליון דולר, ש-GPM תשלם למוכרים עבור הנכסים שנמצאים בבעלות אמפייר פטרוליום שיושכרו לה לאחר השלמת העסקה, ואינם מעודכנים ליישום התקן החשבונאי האמריקאי החדש (ASC 842) שמקביל לתקן IFRS 16.

ארקו רואה בחוזי חכירה נכס שלחברה זכות שימוש בו, וכנגדו יש לה התחייבות פיננסית, כך שהוצאות השכירות נרשמות כהוצאות פחת על נכס זכות שימוש, וכהוצאות מימון שמשקפות את הריבית שלפיה מהוונים את התחייבות החכירה של החברה.

GPM ושותפות GPM שבשליטת ארקו מתכננות לממן את הרכישה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker