חצי מתקציב הביטחון של מונטנגרו יוקצה למערכת נשק של אלביט

במסגרת החוזה שנחתם בין ישראל למונטנגרו, תספק אלביט עמדות נשק נשלטות מרחוק לצבאה תמורת 35 מיליון דולר ■ על פי נתוני נאט"ו, ההוצאה הצבאית של מונטנגרו מסתכמת ב-80 מיליון דולר בשנה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
מונטנגרו
מונטנגרוצילום: STEVO VASILJEVIC/רויטרס

משרד הביטחון של ישראל חתם על חוזה עם מקבילו במונטנגרו, שלפיו אלביט מערכות תספק עמדות נשק נשלטות מרחוק לצבא מונטנגרו, תמורת 35 מיליון דולר במשך שלוש שנים. בהתחשב בכך שעל פי נתוני נאט"ו ההוצאה הצבאית של מונטנגרו – מדינה שבה חיים 600 אלף תושבים – מסתכמת ב-80 מיליון דולר בשנה, לפחות עבור מונטנגרו, זו עסקה משמעותית.

המערכות יותקנו על גבי רכבי 4X4 מתוצרת חברת אושקוש (Oshkosh). אלביט תהיה אחראית על האינטגרציה של עמדת הנשק על הרכב במהלך תקופה של שלוש שנים, ותספק תמיכה לוגיסטית למערכת לשבע שנים.

עמדת הנשק שתרכוש מונטנגרו היא בעלת מקלע 12.7 מ"מ ומותקנת חיצונית על כלי רכב משוריינים. היא מאפשרת ירי בתנועה ומופעלת באמצעות ידיות וצגים חכמים על ידי המקלען מתוך הרכב.

"אנו גאים מאוד להכניס את עמדות הנשק שלנו לצבא היבשה של מונטנגרו", אמר אודי ורד, מנכ"ל חטיבת יבשה ותע"ש של אלביט מערכות. "הזכייה הזו ממשיכה להרחיב את מאגר לקוחותינו מקרב מדינות נאט"ו ומחזקת את שיתוף הפעולה הגדל והולך שלנו עם חברת אושקוש. אנו עדים לצמיחה בביקוש העולמי לעמדות הנשק שלנו, שמאות רבות מהן כבר מבצעיות במגוון פלטפורמות יבשתיות וימיות".

ראש האגף לייצוא ביטחוני סיב"ט במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') יאיר קולס, מסר: "אנו מצפים להרחיב את שיתוף הפעולה וחילופי הידע עם שותפינו ממונטנגרו ומקווים לפתיחת אפשרויות גם מול מדינות נוספות בברית נאט"ו".

שר ההגנה של מונטנגרו, פדראג בוסקוביץ', הגיע לישראל השבוע כדי לחתום על ההסכם, ואמר: "בחרנו בהצעה הישראלית של משרד הביטחון ואלביט מערכות, לאחר ממחקר שוק מפורט, בהתאם למאפיינים הטכניים והדרישות המבצעיות של צבא מונטנגרו. הניסיון והפתרונות הטכנולוגיים של ישראל בתחום זה הופכים אותה לשותפה נאמנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום