עסקת ענק: IFF רוכשת את חטיבת תוספי המזון של דופונט תמורת 26 מיליארד דולר

IFF היא החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בבורסת תל אביב ■ באוקטובר 2018 היא השלימה את רכישתה של חברת פרוטרום תמורת 7.1 מיליארד דולר במזומן ובמניות

יורם גביזון
עדן שרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אנדריאס פיביג, מנכ"ל IFF
אנדריאס פיביג, מנכ"ל IFFצילום: Sean Zanni / Patrick McMullan via Getty Image
יורם גביזון
עדן שרון

IFF - החברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בבורסה בתל אביב – הודיעה על רכישת חטיבת תוספי המזון של ענקית הכימיה דופונט בעסקה של 26.2 מיליארד דולר. 

החברה החדשה שתיווצר בעסקה תהיה אחת מספקיות חומרי טעם ורכיבים למזון הגדולות בארה"ב, המייצרת חלבון סויה, מוצרי פרוביוטיקה, אנזימים ומצרכים לחומרי טעם וריח. התחום נהנה מצמיחה גדולה במיוחד לנוכח הביקוש הגובר לתחליפים צמחיים לבשר – שמבוססים על רכיבים שהחברה מייצרת.

IFF מפתחת ומייצרת תמציות טעם וריח למזון, משקאות, מוצרי טיפוח אישי וחומרי ניקוי. החברה השלימה באוקטובר 2018 את רכישתה של חברת פרוטרום תמורת 7.1 מיליארד דולר במזומן ובמניות.

החברה החדשה תמשיך להיקרא IFF, והמטה שלה יהיה בניו יורק. שווי השוק של IFF טרם העסקה היה 14.3 מיליארד דולר; שווייה של דופונט - מחברות הכימיקלים הגדולות בעולם - היה  48 מיליארד דולר. לפי הערכת הצדדים, לחברה הממוזגת יהיו הכנסות שנתיות של 11 מיליארד דולר. IFF עצמה רשמה הכנסה של 5 מיליארד דולר בשנה שהסתיימה בספטמבר 2019, וחזויה לרשום הכנסות של 5.3 ב-2020 ללא המיזוג.

לפי תנאי העסקה, בעלי המניות של דופונט יקבלו 55.4% מהחברה הממוזגת, ובעלי המניות של IFF יקבלו 44.6% ממנה. בנוסף תקבל דופונט 7.3 מיליארד דולר במזומן.

מניית IFF עלתה ב-25% משפל שנתי שרשמה באוגוסט, אולם בשנה האחרונה נסחרה בתשואה קרובה לאפס.

חטיבת תוספי המזון והביו-סיינס הנרכשת של דופונט הציגה רווח תפעולי של 1.1 מיליארד דולר בינואר-ספטמבר 2019, בהשוואה לרווח תפעולי דומה בתקופה המקבילה ב-2018; ומחזור מכירות של 4.6 מיליארד דולר בינואר-ספטמבר 2019, ירידה של 2.4% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018.

דופונט מוכרת את החטיבה תוך ניצול תכנון מס הקרוי Reverse Morris Trust. על פי כללי המס האמריקאיים, חברה יכולה לפצל חטיבה מבלי שהדבר יחייב את בעלי מניותיה לשלם מס, אם אותה חטיבה מתמזגת עם חברה אחרת ובעלי מניותיה של החברה המפצלת (דופונט במקרה הזה) יחזיקו לפחות ב-50.1% ממניותיה של החברה הקולטת (IFF במקרה הזה). 

IFF התמודדה על הרכישה מול חברת קרי (KERRY) האירית, שנסחרת בבורסה בלונדון בשווי של 20 מיליארד יורו

מניית IFF ירדה בסוף המסחר בבורסה של ניו יורק ביום שבת ב-0.46%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker