בית המשפט חייב את משרד הבריאות לחשוף את הסדר ניגוד העניינים של יובל לנדשפט

ההחלטה ניתנה במסגרת תיק חופש המידע שהגישה עמותת הצלחה בשיתוף TheMarker ■ כעת משרד הבריאות ייאלץ להבהיר אם הוא חושף את הנתונים שהתבקשו ובהם בדיקות שערך ואופן הפיקוח שלו מול חברות הקנאביס

שלי אפלברג
שלי אפלברג
יובל לנדשפט
יובל לנדשפט, מנהל היק"רצילום: אייל טואג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בשעה שחברות הקנאביס המקומיות מאשימות את משרד הבריאות שפיקוחו מוביל אותן לביזיון בית משפט, שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים ענת זינגר, חייבה את משרד הבריאות לספק את תשובתו בנוגע לשאלה האם הוא מוכן לחשוף את הסדר ניגוד העניינים שעליו חתם יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר). עוד יידרש משרד הבריאות להבהיר לבית המשפט אם הוא חושף את פירוט פעולות הפיקוח, הבדיקה והמעקב שביצעה היק"ר החל מינואר 2014 ואילך - לרבות פירוט הבדיקות שנעשו בקשר לחברות הקנאביס, תאריכיהן ממצאיהן, זהות החברות וכל פרט אחר שנכלל בבדיקות אלו.

לצד כל זאת, יידרש משרד הבריאות לחשוף את העתקי דו"חות הבדיקה; פירוט בדיקות הדגימה שבוצעו בקשר לקנאביס הרפואי, ממצאיהם לרבות טיב החומר, תנאי הייצור וזהות החברות הנבדקות.

ההחלטה ניתנה במסגרת עתירה של עמותת הצלחה בשיתוף פעולה עם TheMarker לאחר שמשרד הבריאות לא נתן כל מענה לבקשת חופש המידע אותה שהגיש עו"ד אלעד מן, המייצג בתיק, למשרד הבריאות ביולי 2019. 

כאוס רב שורר בתעשיית הקנאביס הישראלית המפוקחת על ידי היק"ר. תלונות רבות מגיעות הן מהחברות שהשקיעו מיליוני שקלים והן מצד המטופלים שגורסים שהרפורמה אותה הוביל משרד הבריאות פגעה ברצף הטיפולי שלהם, ואינה מותאמת לצרכיהם.

לאור העובדה שהיחיד שמחזיק במידע הרלוונטי הוא משרד הבריאות, חייבה השופטת את המשרד לתת את תשובתו לעמותת הצלחה ולחשוף את הנתונים המבוקשים, או להודיע שהוא מסרב להעביר את המידע, כך שעמותת הצלחה תוכל לשוב לבית המשפט במידת הצורך.

בעתירה מסביר מן: "הזכות לקבל מידע מרשויות השלטון הינה אחד מיסודותיה של שיטת המשטר הדמוקרטי".

עמותת הצלחה נוסדה בשנת 2008 על ידי משפטנים ופעילה מאוד בתחום חופש המידע ובעיקר בנושאים הנוגעים לתקינות המינהל ונושאים כלכליים כמו גם פעילה במסגרת התובענות הייצוגיות. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker