חברות הקנאביס יוצאות למלחמה נגד משרד הבריאות: דורשות דיון דחוף בבג"ץ

החברות טוענות כי משרד הבריאות פועל באופן שעלול למנוע מהן לקיים את צו הביניים של בג"ץ בנוגע לשוק הקנאביס, שניתן בשבוע שעבר ■ "קיום הצו מציב אותנו בסכנה לאיבוד רישיונות הגידול"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חממה לגידול קנאביס רפואי
חממה לגידול קנאביס רפואיצילום: גיל אליהו

חברות הקנאביס נלחמות בראש היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות, יובל לנדשפט, באמצעות בקשה דחופה לדיון בבג"ץ. בבקשה נכתב, בין השאר, כי משרד הבריאות גורם לחברות לבזות את בית המשפט, מאחר שהוראותיו לא מאפשרות להן לעמוד בתנאי הצו של בג"ץ - שניתן ביום חמישי שעבר בנוגע לרפורמת הקנאביס.

חברות הקנאביס קנדוק ו-IMC (פוקוס צמחי מרפא) מבקשות מבית המשפט להוציא צו שיאפשר להן לייצר מוצרי קנאביס מסוג Non-Gmp (מוצרים שלא יוצרו בתקן של האסדרה החדשה) ולארוז אותם לפי האסדרה הישנה. עוד מבקשות החברות כי בג"ץ יבהיר למשרד הבריאות שאין לו את הסמכות לשלול את ההיתרים והרישיונות שניתנו להן במסגרת האסדרה החדשה, וכי ייתן להן שבועיים להיערך לאספקה המוצרים הנדרשים לחולים.

לפי הצו, החברות חייבות לספק קנאביס למטופלים בעלי רישיון לקנאביס רפואי שתקף עד ל-31 ביולי 2019 בהתאם לתנאים שנקבעו לפני האסדרה החדשה של השוק. כלומר, כל בעל מרשם זכאי לקנאביס רפואי ללא הגבלה במחיר של 390 שקל, בתוספת 100 שקל למשלוח - במקום 200-150 שקל ל-10 גרמים של קנאביס. מבחינת החברות, משמעות הצו היא שהן מסבסדות את החולים.

החברות טוענות כי משרד הבריאות פועל באופן שעלול למנוע מהן לקיים את צו הביניים של בג"ץ, תוך הצגה שגויה של התנאים הקודמים שבהם הן ייצרו מוצרי קנאביס רפואי. "האסדרה החדשה אוסרת עלינו במפורש לפעול בהתאם לתנאי האספקה של האסדרה הישנה. בנסיבות אלה לא נוכל לפעול לפי הוראות צו הביניים או ההחלטה ולספק באופן ישיר קנאביס רפואי למטופלים", נמסר מהחברות.

בחברות הבהירו כי "לא רק שאין בידינו את האפשרות או היכולת לקיים את הוראות צו הביניים, אלא שקיום הצו מהווה הפרת הוראות משרד הבריאות והפרת רישונות הגידול שהוענקו לנו לפי האסדרה החדשה, באופן שמציב אותנו בסיכון לשלילת רישונות אלה". 

מהמסמכים שצורפו לעתירה עולה כי משרד הבריאות אסר באחרונה על חברות הקנאביס לספק לחולים מוצרי Non-Gmp למרות הוראת בית המשפט העליון. "אסור לסבול שבמצב שבו ניתן לייצר מוצרים בהתאם לכללי האיכות וברמת בטיחות מתאימה, יתאפשר לחזור למוצרים נחותים אשר טומנים בחובם סיכון מוגבר לבריאות המטופלים, תהיה לכך הסיבה אשר תהיה", כך נכתב במכתב ששלח משרד הבריאות שלשום. 

משרד הבריאות הלאים לפני כמה שבועות 30% ממלאי המוצרים מסוג Non-Gmp שהיו אצל חברות הקנאביס, תחת הוראה מחייבת להעביר אותם לבתי המרקחת במטרה שיוכלו למכור אותם לחולים שמחזיקים במרשם לפי האסדרה החדשה. מהלך זה בוצע מבלי להזהיר את הציבור כי מדובר במוצרים בעלי איכות ירודה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker