כדי לפצות על הפסדי הריבית: כלל צפויה לגייס כחצי מיליארד שקל

בסמוך להפיכתה לחברה ללא גרעין שליטה, החליט הדירקטוריון לגייס הון מניות, שידלל את בעלי המניות הקיימים ■ הגיוס נחוץ לאחר רבעון שלישי חלש, שהוביל את החברה להפסד של 565 מיליון שקל

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח
יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוחצילום: דן קינן

הדירקטוריון של כלל החזקות החליט אמש (שלישי) לבחון הנפקת הון מניות נוסף, כדי לחזק את מבנה ההון של החברה. בתחילת השבוע אישרה רשות שוק ההון כי כלל ביטוח היא חברה ללא גרעין שליטה. על פי הערכות בשוק, בכוונת החברה לגייס הון בסך כחצי מיליארד שקל.

המשמעות של הנפקת המניות הצפויה היא דילול בעלי המניות הקיימים של כלל. 75.1% מהחברה כיום מוחזקים על ידי הציבור, אי.די.בי פיתוח מחזיקה ב-11.8% מהחברה, מהם 6.9% באמצעות הנאמן משה טרי, שאמור למכור את המניות שבידיו עד מאי 2020 ובכך לסיים את תפקידו; 5.1% נוספים מוחזקים על ידי הפניקס החזקות ו-8% בידי מורי ארקין.

הגיוס נדרש על רקע ירידת הריבית חסרת הסיכון, שהובילה את החברה להפסדים, שעיקרם ברבעון השלישי – אז הפסידה החברה 565 מיליון שקל, לאחר שנאלצה להגדיל את עתודות ההון שלה. עם פרסום הדו"ח הכספי לרבעון, ציינה החברה כי נכון לסוף יוני 2019, יחס כושר הפירעון של החברה הגיע לכ-93%. לאחר מכן, ביצעה החברה גיוס הון משני על ידי הנפקת אג"ח, מה שהביא אותה ל-100%.

עם זאת, לאחר פרסום הדו"חות הכספיים, נמשכה הירידה של עקום הריבית חסרת הסיכון, וכפי שציינה החברה בהודעתה לבורסה על גיוס ההון - בשלב זה לא ניתן להעריך את ההשלכות על תוצאות  2019 ועל יחס כושר הפירעון הכלכלי. בהתאם להוראות הרגולציה, התנאי המקדים לחלוקת דיווידנד הוא יחס כושר פירעון של 100%. 

מכלל נמסר כי לאחר אישור הדו"חות הכספיים ל-2019, בכוונתם לקבוע יעד הון, המהווה תנאי מוקדם לחלוקת דיווידנדים. הדירקטוריון אישר גם תוכנית אסטרטגית לשלוש שנים, שבמרכזה צמיחה מואצת לצד התייעלות בהוצאות, בין היתר באמצעות הארכת מח"מ ההתחייבויות וניצול הריבית הנמוכה בשווקים.

יורם נוה, מנכ"ל קבוצת כלל ביטוח ופיננסים, ציין כי "מטרת התוכנית התלת-שנתית שאושרה בדירקטוריון החברה, כמו גם גיוס ההון, היא להחזיר את כלל ביטוח ופיננסים למובילות בענף, בין היתר באמצעות מנועי צמיחה חדשים, אופטימיזציה של העסקים הקיימים והתייעלות תפעולית. זאת, לצד חיזוק ההון של החברה והקטנת הוצאות המימון שלה".

יו"ר הדירקטוריון, דני נוה, ציין כי "הדירקטוריון קבע לקבוצת כלל יעדים עסקיים של צמיחה והתייעלות לשנים הקרובות, חיזוק מבנה ההון יסייע לכלל להשיג את יעדיה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker