איריס שטרק נגד הבנקים: רואי חשבון לא יכולים לחתום על אישור לצורך קבלת משכנתא

נשיאת לשכת רואי החשבון שלחה מכתב לחברי הלשכה - שבו היא מפצירה בהם להימנע מחתימה על נוסח לקוי של אישור רואה חשבון, המפצים חלק ממשווקי המשכנתאות בענף ■ היא דורשת מהחברים לדווח על כל מקרה שבו הם נתקלים בנוסח הלקוי ומציעה נוסח חלופי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איריס שטרקצילום: אמיל סלמן

באיגרת שהוציאה בשבוע שעבר נשיאת לשכת רואי החשבון, איריס שטרק, היא דורשת מחברי הלשעה "להימנע מלחתום על אישור רואה חשבון המופץ על ידי משווקי משכנתאות לצורך קבלת משכנתא בבנקים".

במכתב של שטרק נכתב: "הלשכה קיבלה פניות מחברים, שלפיהן משווקי משכנתאות מפיצים נוסח לקוי של אישור רואה חשבון לצורך קבלת משכנתה בבנק. בנוסח הלקוי, מתבקש רואה החשבון לפרט נתונים ומצגים של החברה, להתייחס לסכומים שניתן לחלקם כדיווידנד - ובמקרים מסוימים אף להסביר את הסיבות לשינויים שחלו ברווח הנקי. זהו אישור שאינו עומד בכללים המקצועיים, ולפיכך אינו בר חתימה".

שטרק ממשיכה וכותבת: "פנינו ועידכנו את האחראים על הנושא בבנקים כי הנוסח אינו עומד בכללים המקצועיים החלים על רואי חשבון. כמו כן, הצענו להם נוסח חלופי תקין, בהתאם לסיכום עם בנק לאומי ועם בנק מזרחי-טפחות. עם זאת, עדיין יש לקוחות שמשווקי משכנתאות מבקשים מהם אישור רואה חשבון בנוסח הלקוי, לצורך קבלת משכנתא מבנקים שונים. חברים הנדרשים לחתום על הנוסח הלקוי, מתבקשים להימנע מלחתום עליו ולדווח ללשכה על המפיץ את הנוסח המטעה".

שטרק מציעה כמענה זמני, עד שהלשכה תגיע לסיכום בנושא מול כל הבנקים, להשתמש במספר נוסחים חלופיים תקינים. לבסוף שטרק כותבת: "הלשכה תמשיך לפעול מול הגורמים המקצועיים בכל הבנקים כדי להסדיר את הנושא. כידוע לכם, הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל פרסם חוזר בנושא אישורי רואה חשבון. החוזר קובע שהבנקים ידרשו מרואי חשבון רק אישורים המנוסחים בהתאם לכללים המקצועיים החלים על רואי החשבון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker