לא רק קניונים: קבוצת עזריאלי רכשה את מלון הר ציון בירושלים ב-275 מיליון שקל

הקבוצה תרכוש את המלון משלמה אליהו, ותשקיע בו כחצי מיליארד שקל בהרחבה ושיפוץ ■ דנה עזריאלי: "פעילות המלונאות משתלבת היטב בראייה האסטרטגית של הקבוצה"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון הר ציון, ירושלים
מלון הר ציון, ירושליםצילום: מלון הר ציון
מיכאל רוכוורגר

מנייתה של ענקית הנדל"ן עזריאלי עלתה ב-1.2% לשווי חברה של 32.8 מיליארד שקל - הדומה לשווי השוק המצרפי של ארבע חברות נדל"ן גדולות אחרות: מליסרון, אלוני חץ, מבנה (מבני תעשייה) וגזית גלוב.

העלייה אתמול במניית עזריאלי באה בעקבות הדיווח של החברה על כניסה לתחום המלונאות. עזריאלי, המנוהלת בידי אייל חנקין, הודיעה כי חתמה על הסכם לרכישת מלון הר ציון בירושלים משלמה אליהו תמורת 275 מיליון שקל. עזריאלי מתכוונת להשקיע בהרחבה ובשיפוץ המלון 500–600 מיליון שקל. על רכישת המלון, מלבד עזריאלי, התמודדו שלוש קבוצות — שתיים מישראל ואחת מארה"ב.

בבית המלון יש 137 חדרים, חנויות, מסעדות, ספא, מועדון בריאות, אולמות כנסים ואירועים, בריכת שחייה ומוזיאון — על שטח של 13 דונם. סך השטח הבנוי כיום הוא 11,600 מ"ר. העסקה כוללת זכויות בנייה בהיקף של 22,400 מ"ר עילי וזכויות המיועדות לבניית חניון תת־קרקעי בהיקף של 15,200 מ"ר.

בכוונת עזריאלי להמשיך ולהפעיל את המלון במתכונתו הנוכחית, לבצע במקביל שיפוץ במלון — וכן לממש את זכויות הבנייה הנוספות להרחבתו. עזריאלי מתכוונת להגדיל את מספר החדרים במלון עד 400, וכן להגדיל את החניון התת־קרקעי ל–380 חניות.

שיפוץ המלון והרחבתו כוללים גם שחזור ושימור של חלק מהמבנים הקיימים בנכס. עזריאלי צפויה לממן את רכישת המלון והרחבתו ממקורותיה העצמיים וכן באמצעות נטילת הלוואות מבנקים או גופים מוסדיים.

ענף המלונאות בישראל נהנה ממגמת צמיחה בשנים האחרונות, שבאה לידי ביטוי בעלייה במספר התיירים הנכנסים. בהתאם לכך, ומתוך אסטרטגיה של הרחבת תחומי הפעילות שמשיקים לנדל"ן מניב, שבו עזריאלי מתמחה — בחברה רואים בענף המלונאות תחום המשיק לפעילות הליבה שלה: ייזום, ניהול והקמה של קניונים ובנייני משרדים.

רכישת מלון הר ציון היא העסקה הגדולה והמשמעותית של עזריאלי בתחום המלונאות. עם זאת, כבר ב–2018 רכשה החברה מגרש במרכז העסקים הראשי של מודיעין להקמת פרויקט שיכלול מלון בוטיק בן 84 חדרים. בנוסף, מגדל הספירלה בתל אביב, שעזריאלי מתכננת להקים ושיתנוסס לגובה של 91 קומות, אמור לכלול 250 חדרי מלון בקומות העליונות.

מימוש נכסים שלא בליבת הפעילות

מלבד כניסה למלונאות, עזריאל נכנסה בשנים האחרונות לתחום הדיור המוגן; היא רכשה חברה בארה"ב, המחזיקה בחוות שרתים; וכן מימשה את מרבית הנכסים שאינם בליבת הפעילות שלה — בהם מכירת אחזקתה במקס (לשעבר לאומי קארד), בסופרגז, בסונול, במתקן התפלה בפלמחים ובמתקנים סולאריים בערבה.

עבור אליהו, בעל שליטה בחברת הביטוח מגדל, התמורה שתתקבל מעזריאלי בגין מלון הר ציון תשמש אותו לצמצום חובותיו האישיים לבנקים. מכירה זו מצטרפת למימוש נוסף שביצע אליהו באפריל, כשמכר מגרש במרכז ירושלים תמורת 305 מיליון שקל לאנשי העסקים החרדים הילל זוריבין ואשר סבג. המגרש שנמכר צמוד לפרויקט המגורים ירושלים של זהב ברחוב רבי עקיבא, שיזם אליהו עם שותפו מרדכי שכטר. השותפות בין השניים הסתיימה לפני שלוש שנים וחצי לאחר שאליהו רכש את חלקו של שכטר בנכסי הנדל"ן המשותפים לפי שווי של כמיליארד שקל.

הנדל"ן והמלונות שבבעלות אליהו מרוכזים בחברה המשפחתית גן העיר. שווי הנכסים הללו מוערך ב–1.4 מיליארד שקל. הנכסים כוללים את פרויקט ירושלים של זהב, ששוויו מוערך ב–250 מיליון שקל; את מלון הר ציון, שכאמור נמכר לעזריאלי; וכן את קניון גן העיר במרכז תל אביב, ששוויו מוערך ב–600–700 מיליון שקל.

בשלב זה אליהו החליט להקפיא את הליך מכירת קניון גן העיר. מטעם אליהו מוביל את מכירת הנדל"ן והמלונות עופר קוטלר, לשעבר מנכ"ל חברת נדל"ן ותשתיות שיכון ובינוי.

דנה עזריאלי, יו"רית קבוצת עזריאלי, ציינה בעקבות חתימת העסקה: "פעילות המלונאות משתלבת בראייה האסטרטגית של הקבוצה, ומהווה מנוע צמיחה נוסף לפעילות הנדל"ן המניב של הקבוצה. מלון הר ציון נחשב נכס ייחודי ופנינה אמיתית, שמסמנת את הסטנדרט ואופי הנכסים לעתיד. עסקה זו משתלבת עם מנועי צמיחה נוספים שפיתחנו, בהם כניסה לפעילות הדיור המוגן, הקמת פלטפורמת האי־קומרס Azrieli.com, וכניסה לתחום חוות השרתים בארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker