צעד משמעותי לאלקטריאון: תדגים כביש חשמלי בגרמניה

החברה הישראלית חתמה על מזכר הבנות עם חברת החשמל הגרמנית EnBW ■ אלקטריאון תתקין שלושה מקטעי כביש בתחילת 2021 ■ מנכ"ל החברה: "מקפצה לשוק האירופי והעולמי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
פיתוח של חברת התחבורה אלקטריאון
פיתוח של חברת התחבורה אלקטריאוןצילום: Bilderish

אלקטריאון, חברה ישראלית המפתחת תשתית של כביש חשמלי, דיווחה אתמול (ראשון) כי חתמה על הסכם עם EnBW, אחת מחברות החשמל הגדולות בגרמניה. זהו מזכר הבנות שבמסגרתו סוכם כי החברה הגרמנית תרכוש מאלקטריאון שלושה מיזמי הדגמה של טעינה אלחוטית. העלויות טרם סוכמו. ההתקנה הראשונה צפויה בתחילת 2021.

בעקבות ההודעה על ההסכם אתמול, קפצה מניית אלקטריאון במסחר בבורסה בתל אביב ב-8.4%, במחזור גבוה של 1.8 מיליון שקל. החברה כרגע נסחרת בשווי של 689 מיליון שקל, לאחר שהגיעה לשיא של 825 מיליון שקל ביוני האחרון.

הפרויקטים שעליהם סוכם במזכר ההבנות כוללים התקנה של מקטע כביש במתחם החברה הגרמנית לצורך טעינת שאטל, התקנת מקטע על כביש ציבורי והתקנה של מקטע בכביש ציבורי מהיר. באלקטריאון מציינים כי מטרת ההסכם היא להדגים את הטכנולוגיה ולחשוף אותה למקבלי החלטות במגזר הציבורי והפרטי הגרמני ולשותפים פוטנציאליים. הם מוסיפים כי באחרונה הקצתה גרמניה 60 מיליארד דולר לפרויקטים עבור הפחתת גזי חממה במסגרת חוק האקלים החדש.

לדברי אלקטריאון, גרמניה ושוודיה מובילות את המאבק בשינויי האקלים, וגרמניה מקדמת את טכנולוגיית הכביש החשמלי כפתרון אופטימלי וגם מקצה משאבים כלכליים ניכרים ליישום מהלך זה. עוד מציינים באלקטריאון כי EnBW מעוניינת לקדם את טכנולוגיית הטעינה האלחוטית כחלק מהאסטרטגיה שלה להשקעות ארוכות טווח בתשתיות - בדגש על תשתיות טעינת רכבים חשמליים. EnBW בעלת מומחיות בהפעלת רשתות חשמל ותשתיות טעינה, לכן אלקטריאון רואה בשיתוף הפעולה הזה יתרון משמעותי.

בתחילת אפריל זכתה אלקטריאון במכרז לבניית קטע כביש חשמלי באורך של 1.6 ק"מ בשוודיה. בחודש שעבר דיווחה החברה על השלמת הטמנת תשתית סלילים במקטע הראשון בכביש, באורך של 50 מטר. לאחר בדיקת עמידות התשתית בחורף השוודי וטעינת משאית כבדה ואוטובוס באמצעות התשתית, יושלם בעתיד המקטע המלא.

בקרוב בתל אביב

אלקטריאון מפתחת כביש בעל יכולת טעינה אלחוטית, שנועד למזער את הצורך בסוללות ובתחנות טעינה עבור כלי רכב חשמליים. בפברואר האחרון, הכריזה החברה על שיתוף פעולה עם עיריית ת"א-יפו, שבמסגרתו יבוצע פיילוט הכולל הפעלת אוטובוס חשמלי של חברת דן על התשתית של אלקטריאון.

אוטובוס חשמלי של דןצילום: עופר וקנין

קטע הכביש שנבחר לצורך הפיילוט הוא בין תחנת רכבת האוניברסיטה ואוניברסיטת תל אביב, דרך רח' קלאוזנר. מערכת הכביש החשמלי תטעין אוטובוס של חברת דן שישמש כשאטל להסעת סטודנטים. תחילת התקנת התשתית במסגרת ‏הפרויקט צפויה לרבעון השני של 2020. החברה מעריכה כי מרגע קבלת האישורים הרגולטוריים, הליך הסלילה עצמו ייקח ימים בודדים.

אורן עזר, מייסד שותף ומנכ"ל אלקטריאון, אמר: "החתימה על מזכר ההבנות עם ענקית החשמל הגרמנית EnBW, היא צעד חשוב ביותר עבור החברה. גרמניה ממוקמת בלב אוטוסטרדת הכבישים החשמליים העתידית של אירופה והשוק הגרמני הוא בעל פוטנציאל ענק ויהיה גם מקפצה לשוק האירופאי והעולמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker