אם טלגראס היתה מניה - היא היתה מזנקת במאות אחוזים אחרי החלטת בג"ץ

חברות הקנאביס מבולבלות ושוקלות לפנות לבג"ץ כדי לקבל הבהרות אם הוא התכוון שהן יסבסדו את החולים ■ בינתיים, קיים צפי למחסור חמור בשוק ועולה החשש כי חולים יופנו לשוק השחור

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 קנאביס רפואי
קנאביס רפואיצילום: אייל טואג

החלטת בג"ץ מיום חמישי ממשיכה לזעזע את השוק המקומי. ההחלטה מחייבת את משרדי הבריאות והחקלאות ואת חברות הייצור והאספקה של הקנאביס הרפואי להמשיך לספק קנאביס רפואי למחזיקי הרישיונות הישנים (שתוקפם היה אמור לפוג ב-31 ביולי) עד 31 במארס 2020 - "הכל בתנאי האספקה ובמחירים שהיו נהוגים במסגרת האסדרה הישנה", נכתב בהחלטה.

המשמעות הכלכלית של פסיקה זו היא שחולה יוכל לקבל קנאביס רפואי בעבור תשלום של 370 שקל, שלהם יתווספו 100 שקל למשלוח - ללא הגבלת כמות, לפי תנאי המרשם. ואולם ההחלטה מבלבלת את השחקנים בשוק.

כך למשל, חברת שאיפה לחיים, שנמצאת בהליכים מתקדמים לייבא 3 טונות של קנאביס רפואי לישראל; ובזלת, שהיתה בתהליכים מתקדמים לקבל אישור לייבא טונה של קנאביס רפואי מאורוגוואי, שוקלות מחדש את הצעדים. לאור המחסור שכבר קיים בשוק - ויוחרף אם חברות הקנאביס לא יסכימו למכור במחירי הפסד - ייזרקו יותר חולים לשוק השחור. בשוק זה נמכרים 5 גרמים של קנאביס ב-350-250 שקל.

בינתיים, באופן לא פורמלי, התחיל יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר), לעבור בין חברות הקנאביס הישראליות ולהבהיר להן כי למרות ההחלטה, הוא אוסר לחזור אחורה לגדל NON-GAP, או לייצר NON-GMP (סחורה שלא יוצרה לפי תקני האסדרה החדשה).

עד כה משרד הבריאות לא שלח כל בקשת הבהרה לשופטי בג"ץ לגבי השאלה למה התכוונו בהחלטתם. האם התכוונו לחזור לימים לפני האסדרה החדשה, שבהם קנאביס רפואי מסוג NON-GMP נמכר ישירות מהמגדלים למטופלים במחיר של 370 שקל? או שמא הכוונה היתה שחברות הקנאביס ימכרו חומר מהאסדרה החדשה GMP במחיר הישן, שמשמעותה שחברות הקנאביס יסבסדו את המטופלים, ולא היתה בהחלטה כל כוונה להחזיר את גלגלי האסדה החדשה אחורה לתקופה של שלושה חודשים?

"איש אינו רוצה להסתבך עם לנדשפט"

יובל לנדשפט מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות
יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאותצילום: אייל טואג

לדברי בכיר באחת החברות, החושש להזדהות בשל נקמנות מצד לנדשפט, "אנו חוששים לבקש מבג"ץ הבהרות בשביל לא לעצבן את לנדשפט. בפועל, את מוצרי NON-GMP אנחנו יכולים להוציא לשוק תוך שבוע במקום חמישה שבועות, לפי האסדרה החדשה. ואולם איש אינו מעוניין להסתבך עם לנדשפט, שחורץ גורלות בעולם הקנאביס ויכול תוך רגע לסגור לנו את החברה שבה השקענו מיליונים. ברגע שלנדשפט אמר לנו שהוא אוסר להכניס למפעל מוצרי NON-GAP,  השוק יהיה במחסור. גם ככה מאז ספטמבר אף חברה לא גידלה בתנאי האסדרה הישנים, כך שלא יהיה מספיק חומר לספק למטופלים בשלושת החודשים הבאים".

גיל חובש, מנכ"ל פארמוקן, מסביר כי משרד הבריאות עשוי לקחת לו את ה-GAP אם יכניס לתוך החווה והמפעל חומר NON–GAP: "נפגשתי אתמול עם לנדשפט וביקשתי ממנו אישור לארוז את הגידול שלו יש תקן GAP באריזות של NON-GAP. זה היה מוזיל עבורנו עלויות וגורם שקט תעשייתי. הוא לא הסכים לכך, בטענה שזה יחזיר את האסדרה החדשה לאחור. הוא לא הסכים לפרש עבורנו את החלטת בג"ץ, ואמר שאם יש לי שאלות, שנגיש לבית המשפט בקשה להבהרה. אני נפגש היום עם עורכי הדין שלי כדי לקבל ייעוץ משפטי. 

"הבעיה שהשופטים נתנו החלטה על בסיס מידע לא נכון. אם היו מתייחסים בהחלטתם לגידול וההוצאות של המגדלים זה היה עוזר. אנחנו צריכים לקבל הבהרות כדי שנדע אם לייצר לפי האסדרה החדשה, או האסדרה הישנה. הבעיה שכעת אנו מוצפים בטלפונים מצד לקוחות שהרישיון שלהם פג, ודורשים לקבל מאיתנו אספקה עד סוף מארס.

"אם במהלך העשור האחרון בבתי המרקחת מכרו חומר NON–GAP, לא יקרה שום דבר אם ימכרו את החומר שגודל בתנאי האסדרה הישנה עוד חצי שנה. ואולם עדיין נתתי לשירות הלקוחות הוראה שיגידו להם שאנו בודקים את המצב משפטית, שכן אנחנו לא מעוניינים לבצע עבירה, ואף אחד לא רוצה להסתבך עם לנדשפט".

חולה המטופלת בקנאביס רפואי מספרת: "הייתי אצל הרופא המטפלת אתמול, והיא נתנה לי הוראה להפסיד מיד את ה'רעל הטהור' שאני מקבלת מהאסדרה החדשה. היא הבהירה כי עבור הגוף שלי זה כמו טיפול כימותרפי ברמה שמסכנת אותי. בעבר, כשלקחתי קנאביס רפואי שגודל בתיקון עולם תחת תנאי האסדרה הישנה, לא היו לי כאלה תופעות. אך משרד הבריאות, שהחליט לעבור לייצור תחת האסדרה החדשה, מבלי לבדוק איך המוצרים שיוצאים מהמפעל משפיעים על החולים, משחקים לי עם הרצף הטיפולי, וגורמים לי נזק" . 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker