יורם גביזון

מנכ"ל שיכון ובינוי, אייל לפידות, מזהה הזדמנות להיכנס לתחום תשתיות המים, הביוב והפרויקטים החקלאיים באמצעות רכישת חברת ההנדסה תהל מידי נושיה של החברה האם. 

שיכון ובינוי הגישה לבעלי איגרות החוב של חברת קרדן הצעה לרכישת השליטה בחברת תהל, שהיא אחד משני הנכסים היחידים שעשויים לפרוע את חובה של קרדן אליהם, בסכום של 306 מיליון יורו.

שיכון ובינוי, שבשליטת נתי סיידוף, הגישה הצעה מחייבת להשקעה בחברת תהל לאחר שבעלי איגרות החוב מסדרה א' התנגדו לניהול משא ומתן עם קרן פימי למכירת השליטה בתהל לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר.

שיכון ובינוי מציעה להעמיד לחברת תהל הלוואה של 12 מיליון דולר לטווח של שנתיים. ההלוואה, תמורת 49.9% ממניות תהל, תישא ריבית שנתית דולרית של 5%, כך ששיכון ובינוי מציעה לרכוש נתח ממניותיה של תהל לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר לפני ההשקעה.

כחלק מהעסקה המוצעת, תעניק תהל לשיכון ובינוי שתי אופציות לרכישת מניות נוספות של תהל. האופציה הראשונה תהיה ניתנת למימוש בתוך שנתיים מהשלמת העסקה תמורת 3.15 מיליון דולר, ותגדיל את אחזקתה של שיכון ובינוי בתהל ל-55.7%; האופציה השנייה תהיה ניתנת למימוש בתוך שלוש שנים מהשלמת העסקה בכפוף למימוש האופציה הראשונה תמורת סכום של עד 25 מיליון דולר, ותגדיל את אחזקתה של שיכון ובינוי בתהל ל-75.1%.

פרויקט של תהל ברוסיה
פרויקט של תהל ברוסיהצילום: קבוצת תהל

חברת תהל Group International - חברת האחזקות שבאמצעותה קרדן שולטת בתהל - תעניק לשיכון ובינוי אופציה לרכוש ממנה את יתרת מניות תהל שבידה בתוך 12 חודשים ממועד סיום תקופת האופציה השנייה בשלוש מנות שוות לפי שווי חברה של 30 ,40, ו-50 מיליון דולר לפני הכסף ולפני השקעתה של שיכון ובינוי והמרת ההלוואה שנתנה.

שיכון ובינוי מציינת שתוקף הצעתה הוא עד 15 בינואר 2020, שהוא המועד האחרון לקבלת אישור דירקטוריון תהל, אסיפת בעלי המניות של תהל ובעלי איגרות החוב של קרדן מסדרות א' וב'.

תהל נמצאת במצב פיננסי קשה בעקבות העיכובים הנמשכים בסגירה הפיננסית של פרויקטים חקלאיים עבור ממשלת אנגולה בהיקף של 370 מיליון דולר, הפסדים כבדים על פרויקט לשיקום ושדרוג מערכת הביוב של בוקרשט, בירת רומניה, וכן חוסר הוודאות הנמשך בנוגע להסדר החוב של החברה האם קרדן, שמשפיע לרעה על יכולתה של החברה לגייס מימון למימוש צבר העבודות הגדול של החברה.

תהל, שמנוהלת על ידי סער ברכה, הפסידה 34 מיליון יורו במחזור של 118 מיליון יורו בינואר-ספטמבר 2019 בהשוואה לרווח של 2 מיליון יורו במחזור של 117 מיליון יורו בתקופה המקבילה ב-2018. ההפסד הגדול ב-2019 נובע מהפרשה של 14 מיליון יורו לירידת ערך הפעילות ברומניה, ומפיחות בשער המטבע האנגולי. 

החוב הפיננסי נטו של תהל תפח ל-50 מיליון יורו וההון העצמי הצטמק ל-17 מיליון יורו. בעקבות ההרעה במצבה הפיננסי ביצעה תהל תוכנית הבראה, שכללה פיטורי 90 עובדים מ-1,450 עובדיה ,ותחסוך לחברה מיליוני דולרים לשנה.

סער ברכה, מנכ"ל תהל
מנכ"ל תהל, סער ברכהצילום: ולדימיר אסקין

רכישת השליטה בתהל תכניס את פעילות הזכיינות של שיכון ובינוי, שמנוהלת על ידי אלון רווה, לתחום חדש של תשתיות, מים וביוב, וכן פרויקטים חקלאיים שבו לא היתה פעילה עד כה.

תחום המים נהפך בעשור האחרון ליעד השקעות מוביל, בעקבות המחסור הגובר במים בחלקי העולם השונים, ובעיקר בעולם השלישי. תהל נהנית ממוניטין טוב בתחום זה, ומצבר הזמנות של 692 מיליון יורו, לא כולל הזמנות של ממשלת אנגולה בהיקף של 370 מיליון דולר שצפויות להיחתם בחודשים הקרובים. זאת, לאחר חוות דעת חיובית שניתנה על ידי חברה שביצעה סקר איכות סביבה עבור שני הבנקים המממנים - ING ההולנדי ו-KfW הגרמני.

רכישת השליטה בתהל תסייע לשיכון ובינוי בביצוע עצמי של פרויקטים גדולים עליהם היא מתמודדת בצפון אמריקה, בהם פרויקט הסטת מי שטפונות בגבול צפון דקוטה ומינסוטה, בהיקף של מיליארד דולר. בנוסף, תהל פועלת במדינות מזרח אירופה ואסיה, בהן קזחסטאן והודו, שבהן שיכון ובינוי אינה פעילה, בעוד שיכון ובינוי פעילה בשווקים שבהם אין לתהל נוכחות כמו ארה"ב וקולומביה.

הגב הפיננסי של שיכון ובינוי יאפשר לתהל לא רק לממש את צבר העבודות הגדול שלה, אלא גם לעבור מפעילות של הקמת פרויקטים הנדסיים של תשתיות מים וביוב, לתחום הזכיינות - כלומר להפעלה של פרויקטים מסוג BOT, שמייצרים ערך לטווח ארוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום