בתעשיית הקנאביס זועמים על בית המשפט: "לא נמכור במחירי הפסד, בג"ץ רוצה שנהרוג אנשים"

מאיר אריאל, הבעלים והמנכ"ל של קבוצת בזלת, מסביר מדוע החלטת בית המשפט העליון תוביל לפיטורים המוניים ותפגע בהשקעות בשווי של 1.5 מיליארד שקל ■ "אם בית המשפט מחפש תרומות למטופלים - שיחלק קנאביס ברחבה שלו בירושלים"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קנאביס
קנאביסצילום: בלומברג

"ההחלטה של בית המשפט העליון שגויה, משמעותה היא שהוא רוצה שנהרוג אנשים", כך אמר היום (א') ל-TheMarker מאיר אריאל, הבעלים והמנכ"ל של קבוצת בזלת העוסקת בקנאביס רפואי ומחזיקה באור עקיבא את מפעל הקנאביס הגדול בישראל.

מאיר אריאל, מנכ"ל קבוצת בזלת והבעלים שלה

ביום חמישי האחרון החליט בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ לעצור את רפורמת הקנאביס שמוביל יובל לנדשפט, מנכ"ל יחידת הקנאביס הרפואי (יק"ר) במשרד הבריאות. ההחלטה מחייבת את משרדי הבריאות והחקלאות, כמו גם את חברות הייצור והאספקה של הקנאביס הרפואי, להמשיך לספק קנאביס רפואי למחזיקי הרישיונות "הישנים" (שתוקפם היה אמור לפוג ב-31 ביולי 2019) עד 31 במארס 2020 - "והכל בתנאי האספקה ובמחירים שהיו נהוגים במסגרת האסדרה הישנה". המשמעות הכלכלית של פסיקה זו, היא שחולה יוכל לקבל קנאביס רפואי בעבור תשלום של 370 שקל שלהם יתווספו 100 שקל למשלוח - ללא הגבלת כמות. ללא התערבות בג"ץ, רכישה כזו עשויה להגיע לשווי של כמה אלפי שקלים.

מניות הקנאביס נסחרות היום במגמה מעורבת. אינטרקיור יורדת ב-1.1%, שאיפה לחיים יורדת ב-1.4%, פאנקסיה עולה ב-2.1%, קנביט עולה ב-0.4%, טוגדר משילה 1.8%, פארמוקן עולה ב-2.1%, אבוג'ן יורדת ב-2.7%, אינטליקנה נסוגה ב-2.9% ויוניבו יורדת ב-2.3%. זאת, בשעה שקאנשור עולה ב-1.7% ושיח עולה ב-0.6%. 

"אני איש חוק ומכבד את בית המשפט העליון בישראל, אך אם ההחלטה תיושם ונצטרך לספק לחולים את הקנאביס הרפואי שסופק תחת הנהלים הישנים, ניצור 'פרשת רמדיה' חדשה" אמר אריאל. "אם זה מה שבג"ץ מעוניין לעשות - שיחתום על זה ושיחלק  קנאביס רפואי ברחבה שלו בירושלים. אך אם הוא מחפש תרומות למטופלי הקנאביס, שיפנה למדינה שתממן זאת - אנחנו לא פילנתרופים, אלא גורמים עסקיים שבאו לעשות עסקים. לא נמכור במחירי הפסד".

יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאותצילום: אייל טואג

אריאל טוען כי לפני כמה שנים "המדינה אמרה לנו לכו תקימו מפעילים, ואמרה שאנחנו בכלכלת שוק חופשי". לדבריו, אם החלטת בג"ץ תיושם, "נסגור את המפעלים ונעביר אותם למדינה אחרת, ואז מה שיקרה שהמטופלים - שכיום חושבים אך ורק על המחיר ולא על הכמות - יקבלו קנאביס רפואי מיובא במחיר של פי ארבעה מהמחיר שכיום הם משלמים עליו באסדרה החדשה".

"התחלנו לבטל הסכמים - לא נצליח לעמוד בהם"

הכרעת בג"ץ יצרה כאוס בתעשיית הקנאביס המקומית. חלק מהחברות התלוננו על כך שמשרד הבריאות "הלאים" את המלאי במטרה לשווק אותו בבתי מרקחת בלבד. אחרים הסבירו כי מאז ספטמבר, בעקבות ההוראה של לדנשפט כי אסור להכניס למפעלים קנאביס מסוג NON-GMP (שלא יוצר לפי תקני האסדרה החדשה), הם הפסיקו לייצר סחורה לפי האסדרה הישנה. אחרים הלינו על כך שכבר סגרו את מערכי השיווק שאיפשרו לחקלאים לשווק קנאביס רפואי ישירות למטופלים.

רבים מאנשי התעשייה טוענים כי השופטים חנן מלצר, ניל הנדל ונעם סולברג לא הפנימו את משמעות ההחלטה, ובפרט את העתירות שעשויות להתגלגל לבית משפט העליון בעתיד הקרוב. זאת הן מצד משרד הבריאות, שגורס כי לא ניתן להחזיר את הגלגל אחורה וכי הוא לא ייתן את ידו להפצת קנאביס רפואי מהאסדרה הישנה, והן מצד המגדלים והמשקיעים שחשים שפגעו בהם בלי שהתייחסו לעמדתם.

אריאל מסביר: "אחת הסיבות שלא התערבנו כשהמטופלים צעקו, היתה המחשבה כי מדובר בבעיה בין המטופלים למדינה. אך כעת לא נשקוט על השמרים. התחלנו להודיע לכל מי שחתום עמנו על הסכמים - שאנו מבטלים אותם, שכן לאור החלטת בית המשפט לא נצליח לעמוד בהם. מעבר לכך, אני שולח כעת 110 עובדים הביתה. לפני הרפורמה החדשה עבדתי עם 50 עובדים. זאת החלטה הרת גורל בהתחשב בסכום של 1.5 מיליארד שקל שהושקע בחוות ובמפעלים בישראל. כעת אותן חוות לא יגדלו עבורנו ואנחנו כמפעל לא נייצר עבור אף אחד".

"המטופלים יקבלו חרא חומר"

לגבי המטופלים שיקבלו קנאביס מהאסדרה הישנה אומר אריאל: "הם יקבלו חרא חומר - בחסות בית משפט. הם פשוט לא מבינים את ההבדלים. מי שחושב שהחומר הישן יותר טוב, לא מודע ל-9,000 בדיקות המעבדה שבידנו. אנחנו קיימים שמונה שנים, וראינו שבאצוות הקודמות ששווקו למטופלים היו עשרות מיליוני חיידקים".

כך למשל, לדבריו, "החיידק פסאודומונאס, שמזיק למערכת הרבייה הנשית ולאנשים בעלי מערכות חיסוניות חלשות כמו חולי סרטן העוברים טיפולים אונקולוגיים. אם לא מבצעים עיקור, המטופלים יקבלו את החיידק הזה. זה עולה 250 אלף שקל לטון. מי ישלם את זה כעת? אנחנו השמדנו מאז ספטמבר האחרון 120 קילו של חומר שלא עמד בתקנות המחמירות של משרד הבריאות. כמות חומרי ההדברה שהיו בעבר בקנאביס שסופק באסדרה הישנה לא קיים בחוות חקלאיות".

השופט חנן מלצרצילום: אמיל סלמן

ייתכן שהחולים לא יסכימו לכך, אך מבחינתו של אריאל "הוויכוח הוא על המחיר ולא על הרגולציה שמצילה חיים. הבעיה היא שבכל פעם מנסה לקום רובין הוד חדש". ומה לגבי ביזיון בית משפט? "אני לא חושש. אני רוצה שבית המשפט יכתוב לי מפורשות שאני צריך להפסיד כסף, ושהוא דורש שאני אהיה הספונסר של המטופלים. דקה אחרי - אני תובע את המדינה".

למי שמשליך את יהבו על קנאביס מיובא אומר אריאל: "תיכננתי לרכוש חומר. בשער החווה נדרשתי לשלם 20 שקל לגרם, בעוד שבשקלול עלויות היבוא - בישראל שקית של 10 גרם היתה עולה 400 שקלים. וזה לא חומר איכותי. בגרמניה חומר עולה פי ארבעה - 76 שקל לגרם. קנאביס רפואי זה לא תרופה מצילת חיים. היא אמנם עוזרת לאנשים לחיות יותר טוב, אך אם חושבים שאנחנו נעבוד בתנאים של רוסיה או מזרח אירופה, חייבים להבין כי אין לעסקים כאן זכות קיום ללא כלכלה חופשית. משבר החמאה, שהחל בגלל הפיקוח, יגיע גם אלינו. במי שצריך לתמוך אנחנו תומכים - בלי שהמדינה תתערב".

"ההחלטה לא ישימה"

עמותת הקנאביס הרפואי, מגישת העתירה לבג"ץ, מסרה בתגובה: "מדהים שבכל העשור וחצי שהמטופלים קיבלו מוצרי אסדרה ישנה לא שמענו על אף 'מקרה רמדיה', כטענת אריאל, ועוד יותר מדהימה העובדה שמר אריאל מתעלם מריבוי תופעות הלוואי שמטופלים חווים ממוצרי הרפורמה - שלא חוו מעולם ממוצרי האסדרה הישנה. העובדות הן שפרשת רמדיה זה כאן ועכשיו, באסדרה החדשה: בכפייתם של מוצרים שאינם מסומנים כראוי וכמדויק בהתאם לזן ולחומרים הפעילים בהם, שחומרי ההדברה שנעשה בהם שימוש לא מצוינים עליהם, ושאיש לא בדק עדי קרני גמא והליכי יצור אחרים שעברו משפיעים על המטופל שנוטל אותם. זו האסדרה החדשה, וכל יתרונה הוא לכיסם של בעלי העסקים, שעושים במסגרתה רווחי עתק בזמן שאנחנו החולים נמקים בלי תרופה. תודה לכבוד בית המשפט העליון שהצילנו מידם".

מפורום יצרניות הקנאביס הרפואי בהתאחדות התעשיינים נמסר בתגובה: "בעקבות החלטת בג"ץ לדחות את כניסת הרפורמה בקנאביס ולהמשיך להתנהל במתכונת הישנה, פורום יצרני הקנאביס הרפואי בהתאחדות התעשיינים בוחן עתירה לבג"ץ בימים הקרובים כדי לאפשר יצוא לחו"ל של התוצרת שכבר יוצרה בתנאים המחמירים".

יו״ר פורום יצרניות הקנאביס הרפואי בהתאחדות התעשיינים, חיים הורביץ, מסר: "שינויי המדיניות התכופים הרסניים לתעשייה. יודגש שהמחירים בישראל הם מהנמוכים בעולם, גם באסדרה החדשה שבג"ץ הורה לחזור ממנה. החזרה למדיניות הישנה אינה לטובת המטופלים, בשל ההשלכות הבריאותיות של המהלך. בדומה למוצרים רפואיים אחרים, עלולה להיות סכנה בריאותית לשימוש במוצרים המיוצרים בסטנדרטים נמוכים. בנוסף, ההחלטה אף לא ישימה היות ואין כבר מוצרי קנאביס רפואי באסדרה הישנה וכל הגידולים הם על פי התקנים החדשים. בעקבות הנחיית משרד הבריאות, התעשייה נמצאת כבר במקום אחר, שכן נבנו מפעלים וחוות בתקנים מחמירים, מה שמאפשר כיום מכירה של תוצרת טובה ואיכותית למטופלים, הרבה מעבר לסטנדרט של המדיניות הישנה".

בשיח הזדרזו להבהיר למשקיעים שהחברה אינה צד לעתירה, ולמועד הדו"ח אין בהירות מלאה ביחס לתחולת ההחלטה על החברה: "למען הזהירות, החברה לומדת את ההחלטה ובוחנת את השלכותיה ואת ההיערכות הנדרשת ממנה ככל שתידרש לשוב לספק קנאביס רפואי ללקוחות במחירים ובתנאי האספקה שהיו נהוגים בהסדרה הישנה. ככל שההחלטה תחול על החברה, לא צפויה להיות לה השפעה מהותית על פעילותה, וזאת בהינתן פרק הזמן הקצוב שאליו מוגבלת ההחלטה - סוף מארס 2020, והעובדה שהחברה סיפקה בעשור האחרון קנאביס רפואי בהתאם לתנאי ההסדרה הישנה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker