באטם מכרה לתאגיד מזון בטאיוואן מערכת לטיפול בפסולת ביולוגית

שווי העסקה הוא 4 מיליון דולר ■ המערכת מאפשרת להפיק מפסולת מתהליך ייצור הבשר חלבון לתעשיית המזון - במקום לטמון אותה באדמה

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר צבי מרום, מנכ"ל באטמ
שלי אפלברג

המחסור באספקת בשר חזיר בסין, בעקבות שפעת החזירים שתקפה את המדינה והובילה לגידול במכירת עופות לאכילה, משחק לטובתה של חברת באטם (BATM). החברה הודיעה היום (ה') כי זכתה בהזמנה של כ-4 מיליון דולר מטעם תאגיד מזון טאיוואני, שמעוניין במערכת לטיפול בפסולת ביולוגית מסוג AGRI-ISS (טכנולוגיה לעיקור וגריסה משולבת), שאותה מייצרת החברה.

המערכת שרוכש תאגיד המזון הטאיוואני - שפעילותו העסקית מתבצעת לאורך שרשרת האספקה של תחום המזון בטאיוואן, בסין ובמדינות נוספות באסיה - נועדה לטפל בפסולת שנוצרת מייצור בשר. במקום שהפסולת תוטמן באדמה, המערכת המותקנת במתקן ייצור המזון מאפשרת להפוך את הפסולת לחלבון איכותי ובעל ערך המשמש לייצור אוכל לבעלי חיים.

בעיית הטמנת פסולת באדמה קיימת גם בישראל, בין השאר בעמק חפר, ומשפיעה על איכות החיים של תושבי האזור, שסובלים ממפגע ריח ומחלות שהחלו בעקבות הטמנת הפסולת. הריח החזק מוביל כלבים ושועלים לחפור באזורי ההטמנה, ולאחר הוצאת הפסולת מן האדמה, מתפרצות מחלות כמו כלבת. זאת ועוד, הפגיעה של הרעלים באדמה עשויה לחלחל עד למי התהום ולזהם אותם.

באטם מנצלת את העובדה שהטבעונות טרם השמידה את צריכת הבשר ברחבי העולם, וכבר מוכרת בכמה מדינות את המערכת מוגנת הפטנט שלה. מקורבים לחברה טוענים כי ברחבי העולם פזורות כיום כ-400 מערכות לעיבוד פסולת מייצור מזון ולטיפול בפסולת ביולוגית מבתי חולים.

בחוזה החדש, שעליו הודיעה החברה היום, באטם תקבל 30% מהתמורה עד סוף דצמבר ואת היתרה תקבל עם השלמת התקנת המערכת בסוף 2020. החוזה הוא עבור אספקת והתקנת שלוש יחידות לטיפול בפסולת ביולוגית עבור שני מתקני עיבוד מזון שונים.

מטמנה במלבורןצילום: בלומברג

באטם זכתה בחוזה זה לאחר הליך תחרותי מול כמה חברות גלובליות. פתרון החברה נבחר הודות לאפשרות לטפל בפסולת ביולוגית כבר במתקן הייצור עצמו, שמסיר את הסכנות הסביבתיות הכרוכות בשינוע פסולת זו, וללא צורך בשימוש בחומרים וכימיקלים מסוכנים, וכן מאחר שהתהליך מתבצע ללא השפעה שלילית על הסביבה וללא תוצרי לוואי, לרבות ריח.

באטם העסיקה בעבר את בנימין נתניהו כיועץ לאסטרטגיה בינלאומית, לאחר שהובס בבחירות ב-1999 על ידי אהוד ברק. החברה חזרה להיסחר בבורסה בישראל ביולי. ב-2018 החברה הרוויחה 358 אלף דולר במחזור הכנסות של 120 מיליון דולר, בהשוואה לרווח של 233 אלף דולר במחזור של 107 מיליון דולר ב-2017. במחצית הראשונה של 2019, החברה הרוויחה 565 אלף דולר במחזור של 56 מיליון דולר.

ד"ר צבי מרום, מנכ"ל באטם, אמר: "חוזה זה מתווסף לאחר קבלת הזמנה ראשונה בפיליפינים בתחילת השנה. אנו מאמינים כי הזכייה במכרז התחרותי היא אישור כי המערכת הטכנולוגית שלנו תשבש שוק שבו עדיין נעזרים בתהליכים מיושנים. הרחבת ההצלחה המסחרית שלנו ותנופת ההזמנות מתאגידי מזון גלובליים מובילים מוכיחה את ערך המערכת שלנו עבור הלקוחות.

"הבטחת אספקת חלבון היא עניין עולמי מרכזי, ואנחנו מציעים פתרון ידידותי לסביבה ויעיל. אנו צופים קבלת הזמנות נוספות למערכת זו ומאמינים כי היישום הטכנולוגי של מערכות ה-ISS ימשיך להתרחב וייצר ערך נוסף עבור הקבוצה. אנו נרגשים מפוטנציאל המערכת ומצפים להמשיך לדווח על התקדמותנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker