עו"ד לשעבר בטבע: "הסדר בפרשת האופיואידים ייקח שנים, לא חודשים"

טבע וחברות תרופות אחרות כמו ג'ונסון אנד ג'ונסון ומלינקרודט נאשמות כי מדיניות השיווק שלהן עודדה רופאים לרשום למטופליהם משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים) - תוך שהן ממעיטות בסיכון להתמכרות הכרוך בשימוש בהם ומפריזות בערכם הקליני

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל טבע, קור שולץ
מנכ"ל טבע, קור שולץצילום: עופר וקנין

"פרשה זו תימשך שנים. זה לא ייגמר בחודשים הקרובים" — כך התבטאה אינדיקו מהס, עו"ד שייצגה את החטיבה הגנרית של טבע עד למארס 2017, בנוגע למשפט האופיואידים, בשיחת ועידה עם משקיעים שאורגנה בידי בנק ההשקעות ג'פריס. טבע נאשמת עם חברות תרופות אחרות כמו ג'ונסון אנד ג'ונסון ומלינקרודט, כי מדיניות השיווק שלהן עודדה רופאים לרשום למטופליהם משככי כאבים נרקוטיים (אופיואידים), תוך שהן ממעיטות בסיכון להתמכרות הכרוך בשימוש בהם ומפריזות בערכם הקליני.

חברות הפצה כמו קרדינל הלת' אמריסורסברגן ומק'קסן נאשמות שהתעלמו מחובתן החוקית לשימוש בתרופות מסוכנות (Controlled Substances Act) לנטר הזמנות גדולות בצורה חשודה מבתי מרקחת שמשרתים קהילות קטנות יחסית. מדינות, מחוזות, קהילות ושבטים הגישו 2,500 תביעות, שאוחדו לתיק אחד בבית משפט בקליוולנד, ומבקשות פיצויים על העלות של טיפול שלטונות הבריאות, הרווחה ואכיפת החוק כתוצאה מההשלכות של מגפת האופיואידים.

טבע, ג'ונסון אנד ג'ונסון ושלוש ענקיות הפצה הגיעו בסוף אוקטובר 2019 להסדר עקרוני עם התובעים הכלליים של ארבע מדינות, שייצגו 50 מדינות בארה"ב בהיקף של 50 מיליארד דולר. חלקה של טבע בהסדר הוא תשלום של עד 250 מיליון דולר במזומן על פני שלוש שנים ואספקה ללא תמורה של הגרסה הגנרית לתרופה Suboxone בהיקף כספי של 23 מיליארד דולר לעשר שנים. להערכת חלק מהאנליסטים, ההיקף הסופי של ההסדר יגיע ל–150 מיליארד דולר.

חלק מהמדינות שתבעו את טבע והחברות האחרות טענו שההסדר אינו מספק, ואחרות תמכו בו בתקווה להשלים הסדר מהיר שיאפשר להזרים מיידית כספים למימון הטיפול במגפה. מהסה העריכה שהשלמת ההסדר תתארך מעבר לסוף 2019, בניגוד להערכת קור שולץ, מנכ"ל טבע, למשל, בעיקר מפני שהתובעים הכלליים במדינות הגישו לטבע, ג'ונסון אנד ג'ונסון ויצרניות תרופות אחרות צווי זימון לעדות ודרישות להעברת מידע כחלק מחקירה פלילית שהחלה.

זאת בחשד שבכירים בטבע התעלמו ביודעין מחובתם לדווח על הזמנות חשודות לאופיואידים, וסייעו בכך להצפת השוק האמריקאי בתרופות אלו שנותבו לצריכת סמים. מהס העריכה שהחברות הנתבעות יידרשו להכין תקציב נפרד להסדר של התביעה הפלילית שתוגש נגדן בידי משרד המשפטים האמריקאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום