נטל המס בישראל ב-2018 ירד לרמתו שנתיים קודם לכן: 31.1%

ישראל וארה"ב הן המדינות היחידות ב-OECD שבהן חלה ב-2018 ירידה בסך המסים שנגבו ■ בארה"ב הירידה קשורה ברפורמת המס של הנשיא טראמפ, ואילו בישראל היא נובעת בין השאר מסופו של מבצע המס על דיווידנדים שנערך ב-2017

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
שר האוצר, משה כחלון. מתנגד להטלת מסים על הציבור
שר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

נטל המס בישראל ירד מעט ב-2018 - כך עולה מדו"ח הכנסות המסים השנתי שמפרסם היום הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח (OECD). 

למעשה, ישראל וארה"ב הן המדינות היחידות החברות בארגון (בין אלה שנתוניהן זמינים) שבהן גביית המסים ירדה נומינלית ב-2018, במונחים דולריים. בארה"ב הירידה היתה חדה למדי, בשיעור 4.2%, ומוסברת ברפורמת המס של הנשיא דונלד טראמפ. בישראל הירידה היתה זניחה (כ-0.1%), ונובעת בין השאר מהגבייה החריגה ב-2017, בגלל מבצע המס על דיווידנדים שהונהג באותה שנה, וכן מהפחתות מסים אחרות, למשל של המכס ומס הקנייה על מוצרים מסוימים.

בעקבות הקיפאון בהכנסות ממסים ומולו הצמיחה בתמ"ג, חזר נטל המס בישראל ב-2018 לרמתו שנתיים קודם לכן - 31.1% מהתמ"ג, לפי נתוני OECD. ב-2017 היה נטל המס גבוה יותר - 32.5%.

דו"ח OECD מתייחס למסים במובנם הרחב - ככלל ההכנסות של הממשלה הרחבה. לפיכך, נטל המס המחושב בו כולל, בין השאר, גם תשלומים למערכות ביטוח לאומי, מסים מקומיים (ארנונה) ואזוריים (במדינות שבהן קיים שלטון אזורי), ובמדינות אחרות - מסים שאינם נהוגים בישראל או נהוגים בה במתכונת אחרת, כגון מסי ירושה ורכוש.

נטל המס הממוצע במדינות OECD נותר ב-2018 כמעט ללא שינוי - 34.3%. בכך נראה שהגיעה לסופה מגמה בת עשור של עליית נטל המס הממוצע במדינות הארגון לאחר המשבר הכלכלי העולמי. בכמחצית ממדינות הארגון, נטל המס ב-2018 נע בין 32% ל-40%. נטל המס הגבוה ביותר בין מדינות הארגון נמדד ב-2018 בצרפת (46.1%), והנמוך ביותר במקסיקו (16.1%). 

נטל המס בישראל - המחושב כסך גביית המסים כשיעור מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) - ירד עד לפני כעשר שנים בעקבות הצמיחה הנאה של המשק והודות למדיניות הממשלה, שדגלה בהפחתה של שיעורי מס ההכנסה ומס החברות. מאז 2009 ניכרת בנטל המס בישראל מגמת עלייה מתונה. עם זאת, נטל המס בה עדיין נמוך מממוצע OECD, בעוד בשנת 2000, למשל, היה המצב הפוך: נטל המס בישראל היה 34.9%, בעוד הממוצע במדינות הארגון היה 33.8%. באגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר העריכו - בתחזית הכלכלית האחרונה שפירסמו, לפני כמה חודשים - כי נטל המס בישראל (וליתר דיוק: הכנסות הממשלה כשיעור מהתמ"ג - ללא גבייה של דמי ביטוח לאומי, ארנונה וכיו"ב) יירד בשנים הקרובות, עד שיתייצב ב-2022-2023.

נטל המס מושפע לא רק ממדיניות הממשלה (ב-2018, למשל, הופחת שיעור מס החברות בישראל מ-24% ל-23%), אלא גם מהתפתחויות כלכליות מקומיות ועולמיות, ובהן הכנסות חד-פעמיות גדולות ממסים (למשל בעקבות מכירה של חברות גדולות), התפתחויות במחזור העסקים וברמת השכר במשק ותנודות בשוק ההון. גם הרכב הצמיחה במשק משפיע על גביית המסים - לדוגמה, צריכה פרטית היא ככלל עתירת מסים לעומת יצוא. 

השוואה בינלאומית של נטל המס היא בעייתית לא רק בגלל התפתחויות ייחודיות לכל מדינה, אלא גם בגלל הבדלים במבנה של מערכת המס. לדוגמה, במדינות מסוימות קיימת מערכת פנסיה חובה הממומנת בתשלומי מסים, בעוד בישראל מערכת הפנסיה (מלבד הרובד הבסיסי שלה - קצבת הזקנה) מבוססת בעיקרה על חיסכון פרטי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker