"זו מלחמת עולם של כולם מול כולם, אירוע רב נפגעים": קריסת דורי הגיעה לבית המשפט

עו"ד עופר שפירא ואיתי הס, הנאמנים הזמניים לדורי בנייה: "חדלות הפירעון של דורי נגרמה ממערבולת עסקית מורכבת" ■ הנאמנים חשפו שכנגד דורי בנייה תביעות בסך 1.3 מיליארד שקל – בהן בגין פרויקט מגדל הצעירים ומגדל מאייר ברוטשילד

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס לוזון
עמוס לוזון, בעל השליטה בדורי בנייהצילום: עופר וקנין

"אירוע רב-נפגעים – החברה במצב של חדלות פירעון מובהק", כך בחרו הנאמנים הזמניים, עוה"ד עופר שפירא ואיתי הס, לתאר את מצבה של דורי בנייה הקורסת. בדו"ח ראשוני שהגישו השבוע לבית המשפט באשר למצבה, קובעים הנאמנים כי הקבוצה הגיע לחדלות הפירעון בשל "מערבולת עסקית מורכבת וקשיים עסקיים וכלכליים אמיתיים". הם מבקשים להמשיך ולהפעיל את דורי בנייה כ"עסק חי", חרף העובדה שעומדות נגדה תביעות בסכום של כ-1.3 מיליארד שקל.

"דורי בנייה אינה יכולה לשלם את חובותיה השוטפים, ואינה יכולה לשלם סכומי עתק שהוטלו עליה במסגרת פסקי דין מחייבים. למעשה, אין בידי החברה מזומנים אפילו למימון פעולות בסיסיות ביותר, שכן כל תזרים המזומנים שלה עוקל במסגרת תביעות תלויות ועומדות. מזה חודשים לפחות היא נסמכת על הזרמות שוטפות מהחברה האם, וכשלעצמה אין בידיה נכסים כדי לכסות את ההתחייבויות והתביעות הרבות", כתבו הנאמנים בדו"ח.

עוד צוין כי "דורי בנייה נמצאת במצב של 'מלחמת עולם' של כולם מול כולם: יזמים שעיכבו ומעכבים תשלומים שאין חולק שהיו צריכים לשלם, יזמים המחזיקים במשך שנים רבות ערבויות שלכאורה לא היו אמורות בכלל להיות כבר בידיהם, תביעות בסכומי עתק נגד החברה (גם מצד יזמים וגם מצד קבלני משנה), טענות על ליקויים ובדק שלא ברור כיצד מתיישבות עם תקופת האחריות והבדק הקבועות בחוק, וכאילו לא די בכך, גם טענות ותביעות מצד החברה האם, קבוצת לוזון, ומצד החברה האחות רום גבס, שחלק מנושאי המשרה בהן גם נושאי משרה בדורי בנייה", נכתב.

"כשלים הנדסיים וקשיים תזרימיים"

דורי בנייה היא חברה קבלנית שהוקמה ב-1998 על ידי קבוצת הנדל"ן א.דורי, כדי לשמש הזרוע הביצועית שלה. החברה, בעבר מחברות הבנייה הגדולות בישראל, נמצאת במצב של חדלות פירעון. רשימת הפרויקטים של דורי בנייה כוללת פרויקטים ענקיים ומוכרים – בהם מגדלי אקירוב, מגדל YOO, מגדל השופטים, מגדל האופרה, מלון שרטון סיטי טאוור, דן אילת, מתחם YES PLANET בראשון לציון ועוד.

השליטה בדורי בנייה עברה ב-2011 לגזית גלוב, בשליטת חיים כצמן (ובעבר גם דורי סגל). לאחר העברת השליטה, הקבוצה נקלעה לקשיים שנבעו מבעיות ביצוע – בין היתר כשלים הנדסיים בפרויקטים, התמשכות הבנייה, קשיים תזרימיים וצבירת הוצאות ותקורות. במלים אחרות – חברת בנייה כושלת, שלא הצליחה לעמוד בתחזיות ובתוכניות. כל אלה הביאו להפסדים משמעותיים, שאילצו את גזית גלוב להזרים לדורי בנייה מעל 700 מיליון שקל.

ב-2016 מכרה גזית גלוב את השליטה בקבוצת דורי לעמוס לוזון (שמה שונה לקבוצת לוזון), שנאלץ להמשיך ולתמוך בה. לאחר שכשל בניסיונות ההבראה, בחודש שעבר הוגשה בקשה לפירוק נגד דורי בנייה על ידי אחד מנושיה. בית המשפט דחה את ההצעה של דורי בנייה להסדר נושים, והורה על מינוי הנאמנים לחברה. כחלק מכך, הושעו סמכויות הדירקטוריון ונושאי המשרה, וקבוצת לוזון איבדה את השליטה בדורי בנייה.

העברת השליטה החריפה את הבעיות

הנאמנים של דורי בנייה תולים את מצבה ואת ההיקף העצום של חובותיה ב"מערבולת עסקית מורכבת וקשיים עסקיים וכלכליים אמתיים", כאמור. הנאמנים מנו סיבות נוספות לקריסה, בהן נושים שכנראה ניצלו ומתיימרים להמשיך לנצל את חולשתה של דורי בנייה, יחסים בעייתיים וכוחניים שלה מול צדדים שלישיים שבאו לידי ביטוי במספר עצום של הליכים משפטיים, ו"הנהלה המורכבת מנושאי משרה שנאמנותם לתאגידים אחרים או לבעלי השליטה".

בדו"ח קובעים הנאמנים כי העברת השליטה מגזית גלוב ללוזון הביאה ל'רעידת אדמה' ביחסי דורי בנייה עם גורמים שונים, ובכללם בנקים, גופים פיננסיים, יזמים, ספקים וקבלני משנה, ואף גרמה לפי הנטען להידרדרות במצבה. "במשך תקופה קצרה יחסית עזבו את החברה מנהלים ועובדים חשובים, כמו כן החברה צמצמה בהדרגה את מצבת העובדים שלה - אירועים שהקטינו עוד יותר את יכולתה העסקית-הטכנית לעמוד גם בהתחייבויות שאינן כספיות", נכתב.

תוצאות קבוצת לוזון

"מאז חילופי השליטה, מחלוקות רבות בין דורי בנייה - ואולי יש לומר הקבוצה (הכוונה לקבוצת לוזון, ע"א) - לבין צדדים שלישיים, לא הוסדרו בהידברות והסכמה, אלא הפכו לסכסוכים משפטיים. כעובדה, מאז הועברה השליטה, נפתחו נגד החברה ועל ידה עשרות רבות של הליכים משפטיים", נכתב.

הפרויקט של המיליארדר

נכון לתחילת דצמבר עומדות נגד דורי בנייה 71 תביעות חוב, בהיקף כספי עצום של 1.3 מיליארד שקל. הנאמנים רומזים שלהערכתם, חלק מהתביעות, בסך מאות מיליוני שקלים, עשויות להיות מנופחות על ידי נושים שמבקשים לנצל את חולשתה של דורי בנייה. בהקשר זה ציינו הנאמנים: "כל אחד תפס כפי יכולתו - עיקלו את כל תזרים המזומנים של דורי בנייה, עד שלחברה לא נותרו כל אמצעים כספיים לפעול".

לפי הדיווח של הנאמנים, בראש מפל הנשייה של דורי בנייה נמצאים שבעה נושים מובטחים – מרכנתיל לאומי, הבינלאומי, מנורה, קבוצת לוזון, החברה האחות רום גבס וקבלן משנה – להם היא חייבת כ-170 מיליון שקל (כ-118 מיליון שקל מיוחסים ללוזון ולרום גבס); נושים בדין קדימה, שכוללים תביעת חוב מצד שתי רשויות במדינה, ושלוש תביעות חוב של עובדים בסכום של כ-12 מיליון שקל; ונושים כלליים –60 תביעות חוב, בהיקף כספי של כ-1.1 מיליארד שקל.

מבין כל התביעות, הנאמנים ציינו שלוש תביעות חריגות וגדולות במיוחד: הראשונה - תביעה חוב של 206 מיליון שקל, מטעם קבוצת הרכישה במגדלי הצעירים; השנייה, בסך 290 מיליון שקל, מטעם חברת ברגרואין, יזמית פרויקט מאייר ברוטשילד, שבבעלות המיליארדר ניקולאס ברגרואין (50%) וקבוצת חג'ג'-כהן, הכוללת את יצחק ועידו חג'ג' והאחים ניר, אחיקם וליאור כהן (50%). התביעה השלישית, בסך 220 מיליון שקל, היא של גינדי החזקות בגין חמישה פרויקטים.

עסק חי

חרף הקשיים, הנאמנים מבקשים להמשיך ולהפעיל את דורי בנייה כ"עסק חי". הנאמנים ממליצים להפעיל את החברה במתכונת מצומצמת, שתאפשר מתן מענה וטיפול בפרויקטים השונים שלה, ובדיקת זכויותיהם האמתיות של מזמיני עבודות אל מול התחייבויותיהם, בהתאם להסכמים שנחתמו. כמו כן, בתקופה זאת מעוניינים הנאמנים להסדיר את יחסי החברה עם המזמינים השונים "בצורה רצינית ועניינית, כך שיפוזר העשן הרב האופף את החברה".

לפי הנאמנים, המימון להפעלת דורי בנייה יתבסס בכספים המוחזקים בידי כמה מנושיה וכן מערבויות בנקאיות שהעמידה בעבר וחולטו על ידי המזמינים, בסכום כולל של כ-110 מיליון שקל (ערבויות ביצוע, בדק והבטחת אשראי). "הפעלה כזו, אשר במסגרתה ניתן יהיה גם למכור את החברה, תיישם באופן מיטבי את האינטרסים של נושי החברה, תגדיל את יכולת ההחזר של החברה באלפי מונים, ותהווה ''שיקום כלכלי' כמובנו בחוק חדלות פירעון", נכתב.

דורי סגל (מימין) וחיים כצמן, בעלי השליטה בגזית גלוב, שהחזיקה בדורי בנייה בעת קריסתה
דורי סגל (מימין) וחיים כצמן, בעלי השליטה בגזית גלוב, שהחזיקה בדורי בנייה בעת קריסתהצילום: אייל טואג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker