בגלל תקלה במסלקה הפנסיונית: "הפכו את סוכני הביטוח לעבריינים"

המסלקה הפנסיונית לא פעלה במשך שבוע בשל תקלה ■ החוק מחייב את סוכני הביטוח לפנות למסלקה לקבלת מידע על המבוטחים לביצוע מגוון רחב של פעולות בסיסיות ■ מרשות שוק ההון נמסר כי התקלה טופלה

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ליאור רוזנפלד
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

בשבוע האחרון לא עלה המסלקה הפנסיונית ולא ניתן היה לקבל מידע על הכיסויים הביטוחיים והפנסיוניים. המסלקה היא מאגר המאגד את כל המידע אודות החסכונות הפנסיוניים של כל חוסך והמשתמשים העיקריים בה הם סוכני הביטוח, כמו גם צרכנים שמעוניינים לבדוק את המכלול הפנסיוני והביטוחי שלהם. את המידע ניתן לקבל בהקשת מספר תעודת זהות וסיסמה באתר המסלקה תמורת תשלום של כמה עשרות שקלים.

רשות שוק ההון גם מחייבת כל יועץ, סוכן ביטוח או משווק פנסיוני לקבל מידע מהמסלקה הפנסיונית בטרם ביצוע חלק ניכר מהפעולות, על מנת לוודא שההמלצות שלו מתבצעות על בסיס מידע מלא. כך למשל, כשסוכן נפגש עם לקוח חדש, הוא חייב לפנות קודם כל למסלקה ולקבל מידע על התיק הקיים של הלקוח. כך גם פעולת שימור לקוח, שמחייבת את הסוכן להחתים את הלקוח על מסמך הנמקה, מחייבת שימוש במסלקה הפנסיונית. בכיר בתחום הביטוח ציין ש"בגלל שלפי החוק רוב הפעולות שאותן מבצע הסוכן דורשות פניה לקבלת מידע מהמסלקה, בתקופה שהמסלקה לא פעלה, הסוכנים הפכו למעשה לעבריינים או שהם נאלצו להמתין עם ביצוע פעולות מסוימות עד לחזרתה של המסלקה לפעילות".

נשיא לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד, התייחס לכך הבוקר (ג') בנאומו בכנס MDRT של הלשכה וקרא להקים לה מתחרה. לדבריו, "במסלקה הפנסיונית, הטעויות חוזרות בכל תקופה קצובה. כבר שבוע שהיא לא עובדת. המסלקה היא מונופול שהוקם ב-2012 ברישיון על פי חוק עד לשנת 2022. בכוונתנו לפנות לרשות התחרות על מנת לקצר את עשר השנים שניתנו לאותו מונופול. את התחום הזה יש לפתוח לכניסה של גוף נוסף, כך שגם למסלקה הפנסיונית יהיה מתחרה. במסלקה הפנסיונית צריכים לדעת שסוכני הביטוח יכולים לפנות לגוף נוסף".

המסלקה הוקמה ב-2013 והחברה שמפעילה אותה היא סוויפטנס, שנמצאת בבעלות קרן פרייווט אקוויט CVCI, שזכתה במכרז לתקופה של 10 שנים. המכרז פורסם על ידי על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון והרשות גם מפקחת על פעילותה.

מרשות שוק ההון נמסר בתגובה כי היתה תקלה והיא טופלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker