מנכ"ל הבורסה הפסיד לעובדים: "מעסיק מחויב לקיים הידברות"

איתי בן זאב טען כי העובדים פועלים בניגוד להסכם הקיבוצי, שנתן להנהלה שקט תעשייתי לחמש שנים ■ בית הדין לא קיבל את הטענה: "די בכך שאחד הצדדים להסכם הקיבוצי סבור בתום לב כי הצד השני מפר אותו כדי שתקום לו זכות להכריז על סכסוך"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו בפייסבוק
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: ניר קידר

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה, הפסיד שוב לוועד העובדים. בקשתו מבית הדין לעבודה - לקבל סעד הצהרתי, הקובע כי העובדים פתחו בסכסוך עבודה לא חוקי - נדחתה על ידי השופט אורן שגב.  

הסכסוך החל לאחר שהעובדים הביעו חשש מפיטורים המוניים כשמבנה הבעלות בבורסה יוחלף, והיא תהפוך ממלכ"ר לאיגוד למטרות רווח. בן זאב נופף בהסכם הקיבוצי, שהעניק לעובדים הטבות כספיות מופלגות, וטען כי הוא אמור להשתיק כל סכסוך עבודה במשך חמש השנים הקרובות, אחרת לא היה נחתם.

השופט קבע כי אין לקבל את טענת הבורסה, שלפיה לעובדים אין כל עילה הנוגעת לביטחונתם התעסוקתי. לפי פסק הדין, "גישה זו סותמת את הגולל על זכותם הטבעית של העובדים להביא בפני ההנהלה את חששם הכן מפני הבאות ורצונם הלגיטימי להקדים תרופה למכה שממנה הם חוששים. על ההנהלה לקיים הידברות רצופה עם נציגי העובדים, ואף לספק להם מידע ככל שהדבר נדרש".

בכך, הביע בית המשפט ביקורת נוקבת כלפי התנהלות המנכ"ל, שהחליט לא לנהל כל שיח עם העובדים. "חובתו של המעסיק לקיים עם העובדים הידברות גם כאשר ברקע קיימת התחייבות לשקט תעשייתי", הובהר בפסק הדין.

מבחינת השופט, "די בכך שאחד הצדדים להסכם הקיבוצי סבור בתום לב כי הצד שכנגד מפר הוראות בהסכם הקיבוצי, או הוראות כלליות כמו חובת הידברות, מסירת מידע, היוועצות או ניהול משא ומתן, כדי שתקום לו הזכות להכריז על סכסוך עבודה כדין".

בפסק הדין נטען כי "מכירת 72% מהמניות לחמישה משקיעים זרים באופן מרוכז, על כל ההשלכות שעשויות להיות לכך על ביטחונם התעסוקתי של העובדים בתקופה שלאחר התקופה המוגנת, אינה בהכרח תרחיש שהיה על העובדים להבין שחייב להתרחש בשל שינוי מבנה הבעלות. קל וחומר אין בידי בית הדין לקבל את הטענה שלפיה התחייבויות  העובדים למיצוי תביעות ושקט תעשייתי כללה באופן ברור מאליו תרחיש כזה".

בשעה שפעולותיו של בן זאב לא תמיד מקובלות על ידי העובדים, בקרב המשקיעים בבורסה הוא זוכה להערכה - ומאז הנפקת הבורסה, מנייתה זינקה ב-22%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker