מנהלת מערכות התשלומים בבנק ישראל פורשת – בזמן שהנגיד מנסה לקדם את התחום

עירית מנדלסון תסיים את תפקידה כמנהלת מחלקת חשבות ומערכות תשלומים וסליקה, בתום שמונה שנים ■ נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, אמר בשבוע שעבר: "ישראל חייבת להדביק את הפער בעולם התשלומים"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עירית מנדלסון
עירית מנדלסוןצילום: עופר וקנין

עירית מנדלסון, המובילה את תחום מערכות התשלומים והסליקה בבנק ישראל, תפרוש מתפקידה בסוף מארס בתום שמונה שנים בתפקיד, ולאחר עשרות שנות עבודה בבנק המרכזי. היא פורשת בתקופה שבה נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, פועל לסגור את הפער בין ישראל למדינות מפותחות אחרות בתחום התשלומים.

מנדלסון מכהנת כמנהלת מחלקת חשבות ומערכות תשלומים וסליקה בבנק ישראל מאז הקמתה כמחלקה ב-2012 ביוזמת הנגיד דאז, פרופ' סטנלי פישר. לפי הודעה שפירסם בנק ישראל היום (ראשון), מנדלסון ביקשה מהנגיד ירון לסיים את תפקידה. ההודעה מדגישה כי "תחת ניהולה הונחה התשתית להובלת מהפכה בתחום התשלומים בישראל, וננקטו צעדים לקידום התחרות, היעילות, החדשנות והנוחות בשימוש באמצעי התשלום לטובת כלל הציבור והגופים במשק, תוך חיזוק היציבות של תשתיות התשלומים והסליקה".

למרות הצעדים שנעשו, ישראל עדיין סובלת מנחיתות בתחום התשלומים. הצרכנים הישראלים משתמשים עדיין בטכנולוגיה מיושנת לביצוע עסקות בכרטיסי אשראי, ואינם נהנים ממערכת תשלומים קמעוניים בזמן אמת הזמינה באופן נרחב, או משירותי התשלום המתקדמים של חברות טכנולוגיה כמו גוגל ואפל. רק בשבוע שעבר, כשבנק ישראל פירסם מתווה מתוקן לאימוץ תקן EMV לתשלומים בכרטיס אשראי, צוטט הנגיד ירון כאומר כי "ישראל חייבת להדביק את הפער בעולם התשלומים". ירון ציין כי המתווה נועד לאפשר אימוץ של טכנולוגיית תשלום מתקדמת, כניסה של שחקנים נוספים, מקומיים וגלובליים, לענף התשלומים בישראל, והטמעה של ארנקים אלקטרוניים ואפליקציות תשלום.

מנדלסון עמדה בעבר בראש ועדה ממשלתית שדנה בקידום השימוש באמצעי תשלום מתקדמים. הוועדה המליצה על הקמת תשתית סליקה לאומית חדשה לתשלומים בזמן אמת – אבל המלצה זו לא קרמה עוד וגידים עדיין.  עם זאת, המלצות הוועדה שימשו תשתית לצעדים כמו החקיקה של חוק שירותי תשלום החדש, שהושלמה בכנסת לפני כשנה.

במסגרת תפקידה בבנק ישראל, הובילה מנדלסון את המעבר מסליקה מבוססת נייר של צ'קים, שחייבה העברה פיזית של צ'קים בין הבנקים, לסליקה אלקטרונית. כמו כן, בנק ישראל קידם בהובלתה את הטמעת ההגבלות החדשות על הסבה של צ'קים, שנכנסו לתוקף לפני כחמישה חודשים מכוח החוק לצמצום השימוש במזומן.

המחלקה שבראשה עומדת מנדלסון אחראית גם על מערכות החשבות והבקרה בבנק ישראל, לרבות על הפקת הדו"חות הכספיים של הבנק (בשיתוף פעולה עם משרד רואי חשבון פרטי). המחלקה מופקדת גם על פעילותו של בנק ישראל במתן שירותי בנקאות לממשלה ולמערכת הבנקאות.

בתוך כך, הודיע בנק ישראל כי המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, ביקשה מהנגיד לסיים את תפקידה ב-15 באפריל 2020. בחודשים האחרונים התכוננה בר לסיום המינוי בן חמש השנים כמפקחת על הבנקים שהוענק לה בקיץ 2015.

בר הודתה לנגיד ירון ולנגידה לשעבר פרופ' קרנית פלוג, ואמרה: "אני מסיימת את תפקידי בתחושת סיפוק לאור העובדה שקידמנו שינויים תשתיתים רבים שאת פירותיהם משקי הבית והעסקים כבר התחילו להרגיש, וחלקם יבשילו ויורגשו בהדרגה בשנים הקרובות". ירון הוסיף כי בר "ידעה לאזן במיומנות ובמקצועיות בין הצרכים של כל השחקנים במערכת, ולשרת את האינטרס הציבורי על הצד הטוב ביותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker