רשות שוק ההון נאלצה להתגמש: פירסמה נוהל חדש לרישוי של חברות פיננסים

מהנוהל החדש נמחקו חלק מהדרישות ממבקשי רישיון בסיסי וכן הדרישה מרואה החשבון של מבקש רישיון להצהיר כי הוא בעל רישיון תקף

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר
אבי וקסמן

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון פירסמה היום (חמישי) נוהל מתוקן המסדיר את הליך הרישוי ל"נותני שירותים פיננסיים".

הרשות נאלצה לתקן את הנוהל הקודם – שפורסם רק ב-6 באוגוסט – לאחר שספגה ביקורת על היותו דרקוני ומסורבל, ולאחר שהוגשו נגדה שתי עתירות בעניינו. הנוהל המתוקן מצמצם חלק מהדרישות, בייחוד ממבקשי רישיון בסיסי.

ברשות אומרים כי הושגו הסכמות עם לשכת עורכי הדין ולשכת רואי חשבון בדבר הדרישות מעורכי הדין ורואי החשבון המייצגים את הגופים המגישים בקשות לרישיון. עוד אומרים ברשות כי "תוקנה דרישת הוכחת העמידה בהון העצמי, כך שעבור תאגיד חדש לא נדרשת ערבות בנקאית לעניין הוכחת קיומו של הון עצמי כנדרש בחוק".

הנוהל חל על שורה ארוכה של  גופים המטפלים בכספים ואינם בנקים — ובהם חלפני כספים (צ'יינג'ים), נותני שירותים במטבע חוץ, נותני אשראי חוץ־בנקאי, מעניקי שירותי ניכיון צ'קים, וגם חברות טכנולוגיה פיננסית (פינטק). גופים אלה חייבים ברישיון מאת רשות שוק ההון לפי חקיקה מ-2016, ורבים מהם התלוננו בחודשים האחרונים על עיכובים ארוכים בטיפול בבקשות הרישיון שהגישו לרשות. המתלוננים חששו כי העיכובים נובעים מחוסר רצונה של הרשות – בראשות הממונה על שוק ההון, ד"ר משה ברקת – לפקח על גופים כמו צ'יינג'ים.

הנוהל המתוקן מבטל את הדרישה להגשת מסמך רציפות עסקית ממבקשי רישיון בסיסי, ובלבד שאינם עוסקים במטבעות וירטואליים, ושפעילותם עם לקוחות היא מזדמנת בלבד, ואינה מקימה התקשרות מתמשכת עם לקוחות (למשל המרה או פעולת ניכיון חד-פעמית). רישיון בסיסי יכול להינתן לגופים שסך הפיקדונות בהם אינו עולה על 50 מיליון שקל, או שסך האשראי שלהם אינו עולה על 25 מיליון שקל.

באשר לרואי חשבון, תוקן הנוהל כך שהם יוכלו להסתפק בציון שמם ומספר רישיונם בכל חוות דעת שלהם המצורפת לבקשת הרישיון. בנוהל מאוגוסט נדרש מרואי החשבון של מגישי הבקשות להגיש הצהרה על כך שרישיונם בתוקף ושאין מתנהל נגדם הליך לביטולו או התלייתו.

באשר לעורכי דין, הוסרה הדרישה לאישור עורך דין לכל אחת מהתוכניות או המסמכים שנדרש מבקש הרישיון להגיש בנושאים כמו מבנה ארגוני, סקירת פעילות, שמירת מסמכים, התמודדות עם מעילות, שמירה על פרטיות, רציפות עסקית וכיו"ב. במקומה נקבע כי רק מבקשי רישיון מורחב יגישו חוות דעת של עורך דין על כל מסמך, שעל פיה "המסמך האמור עומד בדרישות כל דין הרלוונטי לעניין זה ביחס לפעילותו המפוקחת של מבקש הרישיון". חוות הדעת לא תתייחס לכל הדינים הנהוגים בישראל, אלא רק לרשימת דינים סגורה שנקבעה וצורפה לנוהל.

מרשות שוק ההון נמסר כי הנוהל החדש "גובש לאחר דיון ושקילה של הערות ציבור שהתקבלו, לרבות שיח פורה עם האיגודים המקצועיים המובילים הרלוונטיים. עיקר השינויים בנוסח נוגעים לאופן אישור המסמכים במסגרת הגשת בקשת הרישיון, וזאת מבלי להתפשר על הגנה על הציבור ועל קיום סביבה בטוחה ואמינה למתן שירותים פיננסים מוסדרים".

בתגובה מקדמית שהגישה היום רשות שוק ההון לבג"ץ על העתירות נגדה, היא מנתה את השינויים שנעשו בנוהל, וביקשה מבג"ץ להורות על מחיקת העתירות, ולחלופין על תיקונן כך שיותאמו לנוהל המעודכן. ברשות ציינו בתגובה שהוגשה לבית המשפט כי ההקלות על מבקשי רישיון בסיסי, שהם הרוב המכריע של מבקשי הרישיונות, הן משמעותיות. בין השאר, מרביתם לא יידרשו להגיש מסמכים כגון תוכניות בנושא אימון והדרכת עובדים ובנושא מהלכי התייעלות צפויים. פירוט כזה יידרש רק ממבקשי רישיון מורחב, וכן ממבקשי רישיון להפעלת מערכת לתיווך באשראי או למתן שירות במטבע וירטואלי. כמו כן, על המסמכים שיוגשו לרשות תידרש חתימה של מנכ"ל ויו"ר החברה המבקשת בלבד, ולא של בעל השליטה כפי שנדרש בנוהל הקודם.

נשיאת לשכת רואי חשבון, איריס שטרק, שהתעמתה עם ברקת סביב הנוהל בשבועות האחרונים, הודתה הערב לברקת ולרשות על תיקון הנוהל. "אנו מעריכים מאוד את האוזן הקשבת לבעיות שעלו", אמרה. "רשות שוק ההון כללה את כל השינויים שביקשנו".

עורכי הדין אורי גולדמן, ישי זילברברג ועידו מלין, המייצגים את העותרים באחת העתירות נגד רשות שוק ההון, אמרו כי הם שבעי רצון מהישג הביניים, וכי רצוי שרשות שוק ההון תמשיך להקשיב לנותני השירותים הפיננסיים ותשקול הקלות נוספות. "אנו מצרים על כך שנדרש היה לפנות לבג"ץ כדי שנציגי הרשות יסכימו לשבת עם נותני השירותים הפיננסיים", אמרו. "בעקבות העתירה הבין הממונה על שוק ההון כי 'נוהל המריבה' היה מוגזם, במיוחד כלפי נותני השירותים הפיננסיים הקטנים, שהם יותר מ-70% ממגישי הבקשות לרישיון, ושבנוהל המתוקן קיבלו כמה הקלות. אנו גם שמחים על כך שצומצמו מאוד הדרישות בעניין אישורים עורכי דין ורואי חשבון. עם זאת, בג"ץ טרם דן בטענות כבדות המשקל שהועלו הנוגעות לחריגה מסמכותו של הממונה לקבוע דרישות כנוהל, ובעצם 'להחליף' את המחוקק. לעניין זה נמשיך את מאבקנו החוקתי בבג"ץ".

גם העתירה האחרת נגד נוהל הרישוי צפויה להימשך. עו"ד ד"ר גיל עשת ויובל סגל, בעלי חברת האסדרה חשב, שהגישו בשם קבוצת עוסקים בענף את העתירה, הביעו סיפוק מההקלות בנוהל החדש - בעיקר בנוגע למבקשי רישיון בסיסי. עם זאת, הם הוסיפו כי נותרו נושאים בלתי-פתורים שבהם יימשכו ההליכים המשפטיים, ובהם שאלת יישום סמכותו של הממונה על מי שכבר הגיש את בקשתו לרישיון לפי הנוהל הישן, שהיה בתוקף עד אוגוסט 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker