מיזמי תשתיות יקבלו תוספת אשראי של עד 31 מיליארד שקל

המפקחת חדוה בר הקלה את ההגבלות על הבנקים במתן אשראי למיזמי תשתיות — בעקבות פנייה של הבנקים והחשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו ■ ההקלות רלוונטיות בעיקר ללאומי, הפועלים ודיסקונט

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכבת הקלה בירושליםצילום: מירב מורן
מיכאל רוכוורגר

המפקחת על הבנקים חדוה בר הודיעה אתמול על צמצום המגבלות שחלות על הבנקים בעת מתן אשראי למימון פרויקטים תשתיתיים המבוצעים בשיטת Public Private Partnership (PPP). המהלך ננקט לאחר דיונים עם הבנקים בראשות לאומי, הפועלים ודיסקונט, ובעקבות פנייה של החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו.

בעקבות צפי לגידול משמעותי בצורכי המימון לתשתיות PPP — כ–60 מיליארד שקל בשנים הקרובות — קבע הפיקוח כי במסגרת ההקלות שיינתנו לבנקים הם יוכלו להעמיד אשראי נוסף, בהיקף של 4% מתיקי האשראי שלהם. זאת מעבר לאשראי של 20% מהתיקים שהבנקים מעניקים לשאר תחומי הבינוי והנדל"ן.

כיום, פרויקטי תשתיות המצויים בשלב הקמה הם חלק מהמגבלה הענפית שחלה על הבנקים בעת מתן אשראי לענף בינוי ונדל"ן, בשיעור של 20% מסך תיק האשראי של הבנק ובתנאים מסוימים בשיעור של 22%.

ההקלה רלוונטית בעיקר לשלושת הבנקים הגדולים — הפועלים, לאומי ודיסקונט — שקרובים למגבלת ריכוזיות ענפית של 20%. שלושת הבנקים מחזיקים מחלקות גדולות וייעודיות בתוך החטיבות העסקיות שלהם, שעוסקות במימון פרויקטי תשתיות מורכבים. הבנקים מזרחי טפחות, המתמחה בתחום המשכנתאות, והבינלאומי, המתמחה בשוק ההון, רחוקים מהמגבלה הריכוזית לענף הנדל"ן, כך שההקלות פחות רלוונטיות עבורם.

חדוה בר, המפקחת על הבנקיםצילום: עופר וקנין

בבנק ישראל מעריכים כי האשראי שניתן כיום על ידי הבנקים לפרויקטי תשתיות הוא 9 מיליארד שקל. בהתאם לכך, צופים בבנק ישראל כי השינוי במגבלה ייצור פוטנציאל להגדלת האשראי לתחום ב–22–31 מיליארד שקל.

"סיכון נמוך יותר"

"אנו מברכים על המהלך של בנק ישראל, שיאפשר לארגן ולממן יותר פרויקטי תשתית בשנים הקרובות", אמר אתמול שמוליק ארבל, ראש החטיבה העסקית־מסחרית בבנק לאומי.

"יש בקנה הרבה פרויקטים של תשתית לאומית בסכומים גדולים של עשרות מיליארדי שקלים, ובהם: הרכבת הקלה בירושלים, תחנות כוח פרטיות, מתקני התפלה והעתקת בסיסי צה"ל לנגב".

שמוליק ארבלצילום: עופר וקנין

לדבריו, "הסיכונים הגלומים בפרויקטים הללו בתחומי תקשוב, אנרגיה, תחבורה ומים, הם לא אותם הסיכונים שקיימים בפרויקטי יזמות נדל"ן למגורים, וגם לא במסחר ומשרדים. יש בהם הגנות שונות שניתנות על ידי המדינה. כבר כיום אנחנו משתפים בפרויקטי תשתיות גם גופים מוסדיים וגם בנקים זרים".

"ניתוח שנערך בפיקוח על הבנקים בסיוע חטיבת המחקר של בנק ישראל, העלה שהסיכון במתן אשראי לפרויקטים תשתיתיים, המתבצעים במסגרת של שותפות בין המגזר הפרטי למגזר הציבורי, הוא נמוך מבפרויקטים רגילים — לאור השתתפות הממשלה בפרויקט וקיומן של ערבויות ממשלתיות", הסבירו בפיקוח על הבנקים.

הם הוסיפו כי "על מנת לתמוך בצמיחה ארוכת הטווח של המשק, הוחלט לתקן את ההוראה באופן שיאפשר לבנקים להעמיד אשראי לענף בינוי ונדל"ן עד ל–24%, ובלבד שהתוספת מעבר ל–20% תשמש למימון תשתיות באמצעות פרויקטים מסוג PPP. הטיוטה תיכנס לתוקף כהוראה סופית לאחר דיון בוועדה המייעצת וקבלת הערות הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker