קובי מימון יוצא מהצללים: נכנס כשותף בפירמידת ישראמקו – עם אופציות ל-40%

מימון יחזיק ב-10% מיחק השקעות, שותפות פרטית שמחזיקה בשרשור במאגר הגז תמר באמצעות ישראמקו, ובחברת הנדל"ן איירפורט סיטי-נצבא ■ ביחק הדגישו כי גם לאחר העסקות, חיים צוף ימשיך להיות בעל השליטה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי
ערן אזרן

קובי מימון, איש העסקים שמזה שנים בשוק ההון מייחסים לו את השליטה בפירמידת ישראמקו, יוצא מהצללים – ונכנס להשקעה ישירה בחברה האחזקות הפרטית העומדת בראש הקבוצה – יחק השקעות. מימון נכנס כשותף (10%) ביחק בהשקעה של כ-90 מיליון שקל. כמו כן הוא קיבל שתי אופציות שמימושן המלא יעלה את אחזקותיו ל-40%. 

יחק שולטת (36%) בחברה הציבורית אקויטל - שמחזיקה בשרשור במאגר הגז תמר באמצעות ישראמקו, ובחברת הנדל"ן איירפורט סיטי-נצבא. קודם לעסקה, בעלי היחידות ביחק ובשותף הכללי כללו את יונייטד קינגסוויי (United Kingsway), חברה פרטית, בבעלות חיים צוף, המאוגדת באיי הבתולה (74%) ואת משפחת לבנת ויורשי בני גאון, שהחזיקו ב-26% מהשותפות.

במסגרת העסקה, יוקצו למימון 10% מיחידות ההשתתפות של יחק וממניות השותף הכללי, כך ששני המחזיקים הנוספים ידוללו בהתאמה ל-66.6% ו-23.4%. כמו כן קיבל מימון שתי אופציות, הראשונה - למימוש מלא עד סוף 2020 - תאפשר לו להגדיל את אחזקותיו ל-20%. האופציה השנייה - למימוש חלקי או מלא עד לסוף 2021 - תאפשר לו להגדיל את האחזקה ל-40%.

ההשקעה תשמש לפירעון החוב

ההשקעה של מימון תשמש למימון פירעון החוב של יחק, שהשלימה ב-2018, לראשונה, גיוס אג"ח בסך של 400 מיליון שקל באמצעות הנפקת סדרה פרטית לגופים המוסדיים. הגיוס נעשה כחלק מהמהלכים בפירמידת ישראמקו לצמצם את מבנה האחזקות לשתי שכבות – בהתאם ל"חוק הריכוזיות". המימון נועד לאפשר ליחק לבצע הצעת רכש לחלק ממניות הציבור באקויטל, כך שהיא תשמר את השליטה, גם לאחר המיזוג שבוצע בין אקויטל לחברה הבת, יואל ב-2018.

חיים צוףצילום: תומר אפלבאום

ב-2019 נדרשת יחק לפרוע תשלומי קרן וריבית של 84 מיליון שקל, כאשר נכון לסוף הרבעון השני היו לה בקופה (סולו, ללא החברות הבנות) מזומן בשווי כ-186 אלף שקל בלבד. ב-2020 נדרשת השותפות לפרוע 86 מיליון שקל, וב-2021 כ-164 מיליון שקל. מבנה ההשקעה המדורג של מימון בעסקה משתלב בלוח הסילוקין של האג"ח – ולפי הערכות, הוא יותאם גם לחלוקת הדיווידנדים של אקויטל, ככל שיהיו.

ביחק הדגישו כי גם לאחר העסקות, צוף ימשיך להיות בעל השליטה בפירמידה. בדיווח צוין כי בין מימון ליחק להשקעות או לצוף אין הסכם הצבעה או כל הסכם שליטה משותפת; עם זאת, נמסר כי "למען הזהירות לעניין הספים המצריכים הצעת רכש מיוחדת, יחק השקעות תספור את החזקותיה יחד עם החזקותיו של מימון".

מימון כיהן בעבר במשך שנים ארוכות כראש קבוצת אקויטל. ב-2010 פתחה רשות המסים בבדיקה כדי לבחון מי האיש העומד מאחורי אקויטל, כחלק מהצורך לחשב את שומת המס. ככל הנראה, ברשות חשדו כי צוף אינו בעל השליטה האמתי. זמן קצר לאחר פתיחת הבדיקה הודיע מימון כי הוא מתפטר מכל החברות הציבוריות של קבוצת אקויטל ועזב את ישראל. בהמשך העניק מימון ייעוץ לכמה מהחברות בפירמידה בפרק זמן מסוים. עד כה רשות המסים לא הודיעה על ממצאים כלשהם.

לצד האחזקה ביחק השקעות, מימון - יחד עם בת זוגו - מחזיקים בכ-5% מזכויות ההצבעה באקויטל הציבורית – 1.5 מיליון מניות בשווי כ-160 מיליון שקל. מימון רכש את המניות באוגוסט 2018. בדיווח על העסקה נמסר בשעתו כי המען למשלוח מכתבים הוא: "Gibraltar, Gibraltar". כלומר, בהנחה למימוש מלא של האופציות, סך אחזקותיו הישירות והעקיפות של מימון באקויטל עשויות להגיע לכ-20%.

במסגרת הסכם ההשקעה של מימון, עודכן מנגנון מינוי הדירקטורים ביחק השקעות ובחברות הנשלטות על ידה. תקנון השותף הכללי ביחק תוקן כך שנקבע כי כל בעל מניות, שמחזיק 10% מהחברה, יהיה זכאי למנות דירקטור אחד. כמו כן יחק התחייבה, בין היתר, כי כל עוד יהיה שותף אחד המחזיק למעלה מ-50% מהשותף המוגבל, היא תמנה דירקטור אחד מטעם כל אחד מיתר השותפים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker