גם הרשות מתלבטת בשאלת המיליארד: האם אלשטיין כבר לא שולט בגב ים?

האם נכסים ובניין בשליטת אדוארדו אלשטיין, שמחזיקה 34.9% ממניות גב ים, שולטת בחברה? ■ כרגע נראה שגם רשות ניירות ערך לא יודעת כמה מניות מהוות שליטה לפי החוק ■ מנגד, הרשות רומזת לאלשטיין להזיז את אחיו מכס היו"ר - כדי שלא ייווצר רושם שהוא שולט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

האם רשות ניירות ערך ומשרד המשפטים יפעילו בראשונה סמכויות דרקוניות, שניתנו להם במסגרת חוק הריכוזיות — ויבקשו מאדוארדו אלשטיין להעביר את מניות גב ים שבבעלות נכסים ובניין לידי נאמן למטרת מכירה? זאת השאלה שמעסיקה בתקופה האחרונה את רשות ניירות ערך ומשרד המשפטים, ששוקלים להגיש את עמדתם בעניין זה לבית המשפט.

חוק הריכוזיות שחוקק ב–2013 קבע כי בתוך כארבע שנים, חברות בעלות מבנה פירמידלי בבורסה יתכווצו לשתי שכבות בלבד: חברה אם וחברה בת בלבד. כיווץ הפירמידה נועד, בין היתר, כדי למנוע פגיעה בזכויות של בעלי מניות המיעוט או עושק שלהם בידי החברות הנמצאות במעלה הפירמידה או בידי בעלי השליטה.

אלשטיין מחזיק באמצעות החברה הפרטית דולפין ב–82% ממניות דסק"ש. כך, המצב שבו דסק"ש — המחזיקה ב–68% ממניות נכסים ובניין, שהחזיקה עד יולי ב–51% ממניות חברת הנדל"ן גב ים — אינו יכול להימשך.

גב ים

(מניית גב ים)

אלשטיין נאלץ לזנוח את רצונו לבצע מיזוג בין נכסים ובניין לגב ים, וכן את רצונו להגדיל את אחזקותיו בגב ים — ובמקום זאת הפיץ בשתי פעימות 17% ממניות גב ים למוסדיים. בעקבות המהלך נכסים ובניין ירדה לאחזקה של 34.9% בגב ים, והדירקטוריון של החברה הצהיר כי הם עומדים בהוראות חוק הריכוזיות. נכסים ובניין הודיעה לבורסה כי מאותו רגע היא אינה בעלת השליטה בגב ים, ולכן לא נחשבת חברת שכבה שנייה.

למהלך היתה גם משמעות חשבונאית מרחיקת לכת, שכן נכסים ובניין הבהירה שמעתה תפסיק לאחד את תוצאותיה הכספיות של גב ים בדו"חות הכספיים. בגין הרבעון השלישי היא צפויה לרשום עקב המהלך רווח (המיוחס לבעלי המניות) של 800–950 מיליון שקל. בנוסף, ההון העצמי (המיוחס לבעלי המניות) של החברה יזנק ב–950 מיליון שקל. בעקבות זאת, נכסים ובניין תוכל לחלק דיווידנד יותר שמן גם מתוך הרווחים הרעיוניים.

עו"ד מאיר לויןצילום: רשות ניירות הערך

האם נכסים ובניין כבר אינה שולטת באמת בגב ים? בפועל, לאנשי הרשות אין תשובה ברורה על השאלה הזו. הכרעה בעניין זה תשפיע באופן מובהק על הנוסח לתיקון חוק החברות — שאותו מקדמים יחד ענת גואטה, יו"רית רשות ניירות ערך, ומאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בעניין חברות ללא גרעין שליטה. הם שוקלים אם כדאי למחוקק לקבוע רף אחזקה של 25% במניות, שמעיד על שליטה שיכולה לכוון את פעילות התאגיד, לעומת מבחן אחזקה ב–50%, הקובע חזקת שליטה, לפי חוק החברות כיום.

כמה מניות אלשטיין צריך למכור בגב ים?

איש מצוות הרשות אינו יודע לומר כמה מהמניות על אלשטיין למכור כעת כדי לעמוד בהוראות חוק הריכוזיות, כך שלא יראו אותו יותר כבעל שליטה.

המחוקק רואה הבדל בין מצב שגורם הנהפך בעל שליטה למצב שבעל שליטה מנסה להוכיח כי ירד משליטה — ודורש לראות ביצוע של פעולות נוספות. במקרה הנוכחי, נראה כי אנשי הרשות מנסים לשכנע את אי.די.בי כי עליה לעמוד גם במבחנים מהותיים, למשל, לעמוד במבחן השינוי בהשפעתו של אלשטיין על הדירקטוריון. כך, למשל, הירידה משליטה, שעליה מצביע דירקטוריון נכסים ובניין, לא הובילה לתמורות בדירקטוריון. איש מחברי הדירקטוריון בגב ים לא הוחלף. לא זאת בלבד, היו"ר אלחנדרו גוסטבו אלשטיין הוא אחיו של אדוארדו אלשטיין.

יש להניח גם, כי הרשות תרצה לבדוק כמה מההחלטות שקיבלה גב ים בשנתיים האחרונות התקבלו בניגוד לעמדת היו"ר — כדי לקבל אינדיקציה אם בעל השליטה מצליח לשלוט בהכוונת החברה באמצעות אדם אחד, היו"ר. רמז עבה לאי.די.בי נשלח מהרשויות שמצפות לראות לא רק ירידה נוספת בשיעור המניות שבו מחזיקה נכסים ובניין בגב ים, אלא גם בזהות היו"ר.

נשקלת גם האופציה של הכנסת תיקון לחוק החברות, כך שכל עסקה עם בעל מניות המחזיק ב-10% ממניות החברה תצטרך לקבל אישור באסיפת בעלי המניות הכללית כעסקה עם בעל שליטה.

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

ברשות מעוניינים גם לבדוק מהי זהות בעלי המניות מהמיעוט וכמה מתוכם באמת מגיעים לאסיפת בעלי המניות להצבעות. נבחנת גם השאלה אם קיים בין בעלי המניות עוד בעל מניות דומיננטי או קרן טורפנית, שנוהגת להכתיב את האסטרטגיה של הדירקטוריון.

באי.די.בי יטענו לפני הרשויות או בית המשפט אם התיק יתגלגל לבית המשפט, כי כיום המוסדיים שולטים בחברה. שכן מגדל מחזיקה ב–15% מגב ים, אלטשולר ב–11%, כלל ביטוח ב–5% והפניקס ב–5% — ובאופן בו המוסדיים פועלים, על פי המלצתה של חברת אנטרופי, אלשטיין כבר אינו יכול להשפיע בלעדית על החלטות הדירקטוריון.

ייתכן שברשות לא יקבלו את העמדה הזאת, ויטענו כי מדובר בגופים שנוטים להיות פחות דומיננטיים מקרן אגרסיבית שמנסה לכפות את האסטרטגיה שלה על דירקטוריון החברה.

אלשטיין מצליח כבר בפעם הרביעית לאתגר את חוק הריכוזיות והקבוע בו. לזכותו ייאמר שהעובדה שמחוקק לא יודע לתת תשובות ברורות בעניין עשויה לעמוד לזכותו אם הפרשה תגיע לבית משפט. זאת, כמובן, אם הוא לא יבצע את ההמלצות שניתנו לו בשיחות סגורות עם אנשי רשות ניירות ערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker