טבע חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם מכון ויצמן ואוניברסיטת תל אביב

טבע חוזרת להשקיע במחקר ופיתוח בשלבים מוקדמים, במטרה לבנות את צנרת התרופות הביולוגיות בשיתוף מוסדות אקדמיים בישראל ובחו"ל בתחומי מערכת העצבים המרכזית, מערכת הנשימה ומחלת הסרטן

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל טבע, קור שולץ
מנכ"ל טבע, קור שולץצילום: עופר וקנין

טבע חוזרת להשקיע בשלבים המוקדמים של המחקר והפיתוח (מו"פ) בתרופות מקור. החברה, שמנוהלת על ידי קור שולץ, חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם ידע - חברת מסחור הקניין הרוחני של מכון ויצמן.

ההסכם יכלול תמיכה כספית ועבודה משותפת של צוותי מחקר ופיתוח מטבע וממכון וייצמן, במטרה לגלות ולפתח נוגדנים חדשניים וספציפיים לטיפול בסוגים שונים של סרטן. הסכם דומה נחתם עם מכון רמות. שהוא הזרוע המקבילה לידע באוניברסיטת תל אביב.

שיתוף הפעולה של טבע עם מכון ויצמן ואוניברסיטת תל אביב נעשה בתום תהליך מיפוי של מעבדות לצורך איתור וייזום של שיתופי פעולה עם קבוצות מחקר במוסדות האקדמיים בישראל ובחו"ל.

טקס החתימה של טבע באוניברסיטת תל אביב
טקס החתימה של טבע באוניברסיטת תל אביבצילום: חן גלילי

טבע התרחקה בשנים האחרונות מהשקעה בשלבים מוקדמים של המחקר והפיתוח ומשיתופי פעולה עם האקדמיה והעדיפה לרכוש תרופות מקור פוטנציאליות בשלבי פיתוח מתקדמים יחסית. זאת, כפי שעשתה כשרכשה ביוני 2014 את חברת Labrys, שפיתחה תרופה למיגרנה תמורת 200 מיליון דולר במזומן ותשלום של אבני דרך של עד 625 מיליון דולר, וכפי שעשתה במארס 2015 כשרכשה את חברת Auspex שפיתחה תרופות להפרעות תנועה שנובעות ממחלת הנטינגטון ומדסקינזיה מאוחרת תמורת 3.2 מיליארד דולר.

החזרה לשיתוף פעולה עם האקדמיה נעשית כדי לבנות את צנרת המוצרים העתידית של טבע במקביל לטיפול במשבר הפיננסי הקיומי של החברה, שאינו מאפשר לה להשקיע בחברות מו"פ בשלבי פיתוח מתקדמים.

ד"ר הפרון פרידריקסדוטיר, סמנכ"לית בכירה, מנהלת המו"פ הגלובאלי בטבע, ופרופ' דניאל זייפמן, נשיא מכון וייצמן למדע
ד"ר הפרון פרידריקסדוטיר, סמנכ"לית בכירה, מנהלת המו"פ הגלובאלי בטבע ופרופ' דניאל זייפמן, נשיא מכון וייצמן למדעצילום: אייל טואג

ההסכמים לשיתוף פעולה מחקרי עם מוסדות אקדמיה הם חלק מהאסטרטגיה של טבע לפתח את תחום התרופות הביולוגיות, לצד שמירת ההובלה בתחום התרופות הגנריות.

טבע צפויה לחשוף בפברואר 2020 את צנרת המוצרים הביולוגיים שלה, שכוללת 25 מוצרים ומפותחת במפעלה של החברה הבת רציופארם בעיר אולם שבגרמניה, בהשקעה של 500 מיליון דולר.

שיתוף הפעולה של טבע עם המוסדות האקדמיים כולל הסכמים נוספים שיוכרזו בחודשים הקרובים עם מוסדות אקדמיים בישראל ובחו"ל בתחומי הליבה של טבע, תרופות למחלות מערכת הנשימה, תרופות למערכת העצבים המרכזית וגם בתרופות אימונותרפיות  שהוא תחום חדש מבחינתה של טבע.

בראש צוות החוקרים במכון וייצמן למדע יעמוד ד"ר רוני דהן, חוקר מוביל בתחום הנוגדנים וחקר הסרטן בשיטות אימונותרפיות, שהצטרף למכון ויצמן למדע לפני כשנתיים לאחר פוסט דוקטורט באוניברסיטת רוקפלר.

ד"ר דהן וחוקרים מובילים נוספים במכון וייצמן יעבדו יחד עם צוותי המחקר והפיתוח בטבע בישראל ובחו''ל. הפרויקט יכלול שילוב של כמה תחומי מחקר וקבוצות מחקר, העוסקות במחקר אימונולוגי מתקדם, ביולוגיה חישובית ויכולות אנליזה מתקדמות ברמת התא הבודד. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker