קנביט בהיי: סגרה את עסקת תיקון עולם ב-20 מיליון דולר הנחה

בעסקת הקנאביס הגדולה בישראל, קנביט תרכוש את תיקון עולם ב-41.5 מיליון דולר ו-5% מהמניות ■ 10 מיליון דולר הועברו לאחר חתימת ההסכם אתמול בלילה לחשבון נאמנות ■ כעת מחכים לאישור הסופי של היק"ר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הנהלת קנביט לאחר חתימת העסקה: משמאל - סמנכ"ל הכספים טוני קליין; המנכ"לית יפעת קריב; היו"ר איתן בן אליהו; ארז נבון, דירקטור; עו״ד ישראל שמעונוב; עו"ד ליאת נובק-אליאב; ועו״ד ניר כהן ששו
הנהלת קנביט לאחר חתימת העסקה: משמאל - סמנכ"ל הכספים טוני קליין; המנכ"לית יפעת קריב; היו"ר איתן בן אליהו; ארז נבון, דירקטור; עו״ד ישראל שמעונוב; עו"ד ליאת נובק-אליאב; ועו״ד ניר כהן ששו

תחת הכותרת "קנביט תתקן את העולם" הודיעה היום קנביט, החברה הציבורית הנשלטת על ידי קבוצת המשקיעים שמוביל ברק רוזן, כי נחתם ההסכם לרכישת תיקון עולם ישראל, לאחר שדירקטוריון קנביט אישר פה אחד את העסקה. כעת הצדדים ממתינים לאישור הסופי של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (היק"ר). 

מהדיווח עולה כי במשא ומתן הצליחה קנביט, המנוהלת ידי יפעת קריב, להוריד את המחיר המשולם לבעל השליטה בתיקון עולם, צחי כהן, שכבר צבר יותר מרבע מיליארד דולר מפעילות קנאביס בעולם. ההערכות הן כי קנביט תשנה את שמה לתיקון עולם.

קנביט היתה אמורה לשלם 60 מיליון דולר - 42 מיליון דולר במיידי ו-18 מיליון דולר אם החברה תזנק לשווי של יותר ממיליארד שקל במהלך חמש שנים - ולמסור גם לכהן 5% ממניותיה ולהתחייב לשלם בכל שנה 5% תמלוגים. אולם החברה תשלם כעת 41.5 מיליון דולר במזומן - 23.5 מיליון דולר באופן מיידי ו-18 מיליון דולר אם קנביט תזנק לשווי של יותר ממיליארד שקל בחמש השנים הקרובות. ובנוסף תקצה לכהן 5% ממניות קנביט ותשלם לו תמלוגים של כ-3.2% מהמכירות בכל שנה.

ברק רוזןצילום: אריק סולטן

בטרם התקבל האישור הסופי של משרד הבריאות לעסקה, העבירה קנביט 10 מיליון דולר לחשבון נאמנות - והיתרה תועבר במועד השלמת העסקה.

בשביל להבטיח את התשלום, הבטיחה קנביט כי בחשבון הבנק שלה יוותרו 13.5 מיליון דולר. כהן התחייב שלא יעסוק בישראל בפולין ובצרפת בפעילות קנאביס ולא יעניק ייעוץ לגורמים בישראל בתחום הקנאביס הרפואי במהלך ארבע השנים הקרובות. אך על קרובי משפחתו לא ייאסר להחזיק זנים של המוכרת או לטפח זנים חדשים של קנאביס רפואי ולבצע השקעות פאסיביות בחברות ישראליות בתחום הקנאביס הרפואי.

אקזיט נוסף לצחי כהן בתחום הקנאביס

כהן ביצע את אחד האקזיטים הגדולים בתחום הקנאביס, במסגרת המיזוג ב-2018 של MedReleaf , שבה החזיק ב-13%, לענקית הקנאביס אורורה(Aurora) , והוא קיבל מניות בשווי של 255 מיליון דולר של אורורה.

מניית קנביט

מניית קנביט

מידע מודיעני שקיבלה היק"ר ממשטרת ישראל קבע כי יש חשש שאם כהן ימשיך להחזיק בתיקון עולם יקום חשש לשלום הציבור וביטחונו. לאחר שמסרו בבית המשפט שקיים חשד שכהן "עישן סמים ובקשרים עם משפחות פשע", אסר עליו בית המשפט להמשיך להחזיק בתיקון עולם. כהן בחר שלא לערער לבית המשפט העליון על ההחלטה, והחליט לזנוח סופית את פעילות הקנאביס בישראל - ממנה הרוויחה המדינה מסים בסך של 200 מיליון שקל.

המטופלים ימשיכו לקבל שירות

קנביט רוכשת רישיון בלעדי לשימוש בקניין הרוחני של תיקון עולם בישראל, בצרפת ופולין (או ספרד אם במהלך 12 החודשים תחליף את הפעילות בפולין לספרד). זאת לצד 74% ממניות מתקן הריבוי והגידול של תיקון עולם בכפר יהושע, לו תקן IMC-GAP. כמו כן היא רוכשת את המלאי של תיקון עולם, המשווקת לכ-1,800 מטופלי "דור ישן", המחזיקים עדיין ברישיון המתיר להם לרכוש רק מוצרים של תיקון עולם באסדרה הישנה. כמות המטופלים שחושפת קנביט בדיווח מצביעה על הפגיעה הקשה בפעילות תיקון עולם, שבימי הזוהר שלה שירתה כ-15 אלף מטופלים בישראל.

כדי להבטיח אספקה רצופה למטופלי האסדרה הישנה מובטח לקנביט מלאי לתקופה של שלושה חודשים.

וד נכללת בעסקה, בעלות מלאה על המפעל באזור התעשייה בציפורית, שבו השקיעה עד היום תיקון עולם כ-15 מיליון שקל. המפעל נמצא בשלבי הקמה, ובניגוד להסכם המקורי, בהסכם הנוכחי לקחה על עצמה קנביט להשלים את בניית המפעל.

קנביט גם רוכשת את מלוא המניות בתאגיד השיווק ואת חברת בתי המרקחת; מערך ההפצה של תיקון עולם - הקליניקה והמשרדים ברחוב השל"ה 9 בתל אביב ואת כל ההתחייבויות והזכויות של תיקון עולם בחנות ברחוב אבן גבירול ובנקודות הפצה בבית חולים זיו.

לקנביט תהיה הזכות הבלעדית לפעול בישראל בקניין הרוחני של תיקון עולם , אך בסעיף זה קיים סייג כי קנביט לא רכשה את הקניין הרוחני בתחום הפרמצבטי, לגביו תיקון עולם העניקה זכות בלעדיות לצדדים שלישיים, לרבות שימוש עולמי בשם תיקון עולם בתחום הפרמצבטי.

בין הצדדים הוסכם כי אם לא יותר יצוא מישראל של חומר ריבוי הזנים של המוכרת לחו"ל, המוכרת תפעל כפי יכולתה לגרום לחברות הקשורות לה להעביר את זני הקנאביס הייחודיים לפולין וצרפת.

עוד הסכימו הצדדים שכהן וקנביט ישתפו פעולה בינהם בתחום הקנאביס על בסיס עקרון הדדיות - קנביט תעניק לתיקון עולם ולחברות קשורות לה שירותים שונים הקשורים להחזקת הזנים והגנטיקות של תיקון עולם, לשירותי מעבדה, למחקרים רפואיים ולשימור ידע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker