לאחר השקעה של 20 מיליון שקל - המתקן הייחודי של חברת הקנאביס קנאשור נכנס לפעולה

קנאשור קיבלה ממשרד הבריאות אישור לגדל 180 צמחי קנאביס לשם תיקוף תהליך הייצור ■ התקנה המקלה של המשרד תאפשר לחברה לגדל כבר עתה כמויות מסחריות, שיוכלו להיות משווקות בשוק בהמשך ■ הצמחים יגודלו במערכת ייחודית ללא אדמה

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידול אירופוני של קנאביס
שלי אפלברג

לאחר השקעה של כ-20 מיליון שקל במתקן גידול סגור (Indoor) של קנאשור באשדוד, החברה קיבלה היום אישור ממשרד הבריאות לגדל 180 צמחי קנאביס למטרות וולדציה - תיקוף תהליך הייצור. ההליך נועד להוכיח למשרד הבריאות כי הקנאביס שקנאשור מגדלת במתקן עומד בדרישות האיכות היעילות והבטיחות של היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות.

לפני פחות משבוע פירסמה היק"ר תקנה מקלה, המאפשרת לחברות קנאביס מקומיות לבצע גידול מסחרי בתקופת הוולדציה. לדברי מנכ"ל החברה, רן עמיר, "כשנקבל את אישור היק"ר לגידול המסחרי - ואנו מאמינים שזה יקרה בשבועות הקרובים - נתחיל לגדל את הצמח בשתי מערכות גידול שונות ונשווה ביניהן כדי למצוא איזו מהן יעילה יותר. זאת, בין היתר, מבחינת השימוש במשאבים וכמות היבול לשטח נתון".

עמיר מספר כי מערכת גידול אחת שבה תשתמש החברה היא של חברת AEssense, והיא מסוגלת להכיל 16 צמחים למ"ר. מערכת שנייה היא זו הנסיונית של חברת growin, והיא מסוגלת להכיל יותר מ-200 צמחים למ"ר.

מתקן הגידול של קנאשור הוקם על קו ייצור ישן של סולבר שנסגר. קנאשור היא החברה הציבורית היחידה שדיווחה כי היא מגדלת קנאביס רפואי בשיטה אירופונית, שבה הצמחים גדלים ללא מצע אדמה, וההשקיה והדישון נעשים ישירות לשורשי הצמח, במנות קטנות ובתדירות קבועה. זאת, באמצעות בקרת מחשב השולט על הטמפרטורה, הלחות, התאורה, מערך סינון האוויר למניעת חדירת מזיקים ורכיבי התזונה של הצמח. סוג זה של גידול נועד להשיג הדירות (עקביות ואחידות) בתוצרת ובאיכותה.

מניית קנאשור

קנאשור

"שליטה מלאה על משתני הסביבה"

מגדלי הקנאביס בישראל טוענים כי הגידול ב-Indoor יקר, ומסתכנים בכך שלא יוכלו לשווק את מרכולתם לאירופה. לעומתם, בקנאשור הגיעו למסקנה כי ההוצאה הגבוהה יותר על תאורה מתקזזת עם התפוקה למטר שהמתקן שלהם יכול לייצר. כך, אם תוכיח קנאשור לאירופאים שהיא עומדת בתקינה המחמירה (Eu-gmp), היא תוכל בעתיד להיות בין השחקנים הישראלים הפועלים בחו"ל - לאחר שיתקבל אישור יצוא. לדברי עמיר, "בניגוד לאקסלים שבהם מחזיקים המתחרים, ראינו שב-Indoor אנחנו יכולים לייצר כשישה מחזורי גידול קנאביס בשנה, מול שלושה מחזורים שניתן לגדל בחממות".

קנאשור נמצאת במשא ומתן לקראת סגירה מול כמה בתי מרקחת וחברות הפצה בישראל. בנוסף, החברה חתמה על הסכם הפצה בגרמניה הנוגע ל-3 טונה שתוכל למכור כששערי היצוא מישראל יפתחו.

גידולי קנאביס רפואיצילום: בלומברג

לדברי עמיר, "הבעיה המרכזית בתחום הקנאביס הרפואי היא חוסר ההדירות של המוצרים ובטיחותם. זה נובע בעיקר בשל רגישות צמח הקנאביס לתנאי הסביבה. בתנאים שונים של אור, טמפרטורה, לחות וכדומה, הצמח מפיק ריכוזים שונים של חומרים פעילים. בעיית הבטיחות נובעת מתנאי הגידול, שאינם מבוקרים דיים כדי למנוע השפעת מזיקים והתפתחות עובשים.

"לגידול האירופוני יתרונות רבים, בהיבטים חקלאיים, סביבתיים ומסחריים. גידול על שולחנות אירופוניים מאפשר להגדיל את היבול שיתקבל פר שטח נתון. השליטה המלאה על משתני הסביבה ועל הזנת הצמח תאפשר לנו לקצר את זמן הגידול משלושה חודשים כיום, למחזורים קצרים יותר של חודשיים - כך שנוכל לגדל שישה מחזורים בשנה. זה עניין  קריטי לחולים בעת הזו, שנתקלים בקשיי אספקה ובחוסר זמינות של הקנאביס הרפואי.

"הגידול האירופוני מאפשר הקטנת תשומות - למשל דרך שימוש מופחת במים בזכות היכולת לדייק ולהשקות באופן מועט ומדויק, במחזורי זמן של אחת לשש דקות. בנוסף, הוא מאפשר שמירה מיטבית על הסביבה, שכן במבנה בנוי סגור ומבוקר אין צורך בריסוסים. החקלאות המדויקת היא הבסיס לקבלת צמחי קנאביס רפואי הדירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker