בעולם פסימיים: OECD מוריד את תחזית הצמיחה של ישראל - ומזהיר ממלחמת הסחר

OECD הוריד את תחזית הצמיחה של ישראל לשנה הבאה ל-2.9% ואמר כי צריך לשמור על מדיניות מוניטרית מצמצמת ■ גם תחזית הצמיחה העולמית ירדה בשל מלחמת הסחר וההאטה בסין

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון
רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלוןצילום: נעם ריבקין פנטון /

תחזית הצמיחה של ישראל לשנה הבאה יורדת - כך עולה מדו"ח שפורסם היום (ה') על ידי הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכל (OECD). לפי הדו"ח, הצמיחה בישראל השנה תגיע ל-3.1%, בדומה לתחזית שפורסמה במאי השנה. ואולם הצמיחה ב-2020 תהיה 2.9% בלבד, לעומת תחזית צמיחה של 3.2% בדו"ח שפורסם במאי.

הדו"ח החדש מספק לראשונה גם תחזית צמיחה ל-2021, שלפי -OECD תגיע ל-2.9%. לפי התחזית שפירסם הארגון, הצמיחה בצריכה הפרטית בישראל תרד השנה ובשנה הבאה וגם הגידול בהוצאה הממשלתית, ואולם יירשם גידול בעודף הסחר של ישראל. אך הגידול יירשם על רקע האטה חדה בצמיחה ביבוא לישראל והאטה חדה פחות בצמיחה של היצוא.

"הצמיחה הכלכלית צפויה להאט מעט, אבל תישאר קרובה ל-3% ב-2020 וב-2021", נכתב בדו"ח. "ההאטה העולמית מחלישה את היצוא והצמיחה של הצריכה הפרטית תתמתן בגלל התקררות מסוימת של שוק התעסוקה, אבל הריבית הנמוכה ותחילת יצוא הגז יתמכו בפעילות. האינפלציה תעלה מעט ותהיה בחלק התחתון של יעד האינפלציה של בנק ישראל ב-1%-3%".

בדו"ח צוין כי כדי להוריד את רמות החוב ולאפשר מרווח תמרון במקרה שהאיומים על כלכלת ישראל יתממשו, קיים צורך להדק את המדיניות המוניטרית. עוד נכתב כי יש להעלות את הריבית רק אחרי שהאינפלציה תתייצב. כמו כמעט בכל דו"ח של OECD שפורסם בשנים האחרונות ועוסק בכלכלת ישראל, נטען שיש צורך להגדיל את ההשקעה בהכשת עובדים חרדים וערבים ובשילובם בשוק התעסוקה.

OECD מפרסם תחזית כלכלית בכל רבעון, אך ישראל נכללת רק בתחזית המורחבת שמפורסמת בכל חצי שנה.

ירידה בתחזית הצמיחה בעולם

הארגון הוריד גם את תחזית הצמיחה העולמית לשנה הבאה. לפי הדו"ח, הצמיחה השנה תגיע ל-2.9% - בהתאם לדו"ח שפורסם בספטמבר, אך בשנה הבאה תיחלש הצמיחה ל-2.9%. בדו"ח שפורסם בספטמבר נטען כי הצמיחה העולמית ב-2020 תגיע ל-3%. בדו"ח החדש נטען גם שהצמיחה העולמית ב-2021 תהיה 3%.

הארגון הוריד את תחזית הצמיחה בארה"ב השנה ב-0.1% ל-2.3% והותיר את תחזית הצמיחה במדינה ל-2020. בגוש היורו תעלה הצמיחה ב-0.1% ל-1.2% השנה ובשנה הבאה ייצמח גוש היורו ב-1.1%, עלייה של 0.1% לפי התחזית המעודכנת. הצמיחה בסין השנה תהיה גבוהה ממה שחזה הארגון בספטמבר ותגיע ל-6.2% ובשנה הבאה תצמח הכלכלה השנייה בגודלה בעולם ב-5.7% - בהתאם לתחזיות הקודמות. הצמיחה בסין תגיע ב-2021 ל-5.5% בלבד לעומת קצב צמיחה ממוצע של 6.9% ב-2019-2012.

בדו"ח הזהיר הארגון מחוסר הוודאות המתמשך בסחר העולמי שיפגע בארה"ב, סין ובכלכלות מפותחות נוספות והתקררות שוק הנדל"ן במדינות כמו קנדה, אוסטרליה ודרום קוריאה. ההאטה בסין, כך לפי הארגון, חזויה, אך הוא מזהיר מפגיעה חדה מהצפוי בביקוש לסחורה סינית.

"התחזית העולמית שברירית", נכתב. "קיימים עוד ועוד סימנים שההאטה המחזורית מתממשת. הצמיחה בתמ"ג עדיין חלשה ותהיה האטה בצמיחה כמעט בכל הכלכלות השנה כשהסחר העולמי בקיפאון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker