"תשובה שולט בברזים של תמר ולווייתן; זהו סיכול ממוקד לתחרות שלא נולדה"

השותפות במאגר תמר שאינן דלק קידוחים ונובל אנרג'י, העבירו פנייה דחופה לרשות התחרות "בבקשה להתערבות מיידית" – כך שיתאפשר מימוש הסכם הגז החדש עם חברת החשמל ■ "דלק ונובל מסכלות את התחרות מתוך ניגוד עניינים חריף"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

השותפות במאגר תמר, שאינן דלק קידוחים ונובל אנרג'י, העבירו היום (ד') פנייה דחופה לרשות התחרות (הממונה על ההגבלים) בבקשה להתערבות מיידית.

השותפות טוענות כי דלק ונובל גוררות רגליים, ואינן מאשרות את ההסכם החדש שחתמו השותפות בתמר, שאינן דלק ונובל, עם חברת החשמל לאספקת גז ב-2021-2020. השותפות בתמר מעוניינות כי רשות התחרות תורה להסרת זכות הוטו העומדת לדלק ולנובל על מנת לממש את החוזה.

"עניינה של הפנייה בסיכול האפשרות לתחרות על ידי דלק ונובל - הפועלות מתוך ניגוד עניינים חריף, ובניגוד לאיסורי הווטו הרגולטורי החלים עליהן - תוך גרימת נזקים כבדים לבעלות הזכויות חסרות ניגודי העניינים בחזקת תמר, ציבור הצרכנים ומשק החשמל הישראלי", נתכב בפנייה לרשות התחרות.

עוד נכתב כי "דלק ונובל מונעות תיקון להסכם בין בעלות הזכויות בחזקת תמר לבין החברת החשמל לאספקת גז טבעי מחזקת תמר, מכיוון שתיקון זה נוגד את האינטרסים הגדולים יותר שיש להן כבעלות זכויות בחזקת לווייתן. נדגיש, כי כבר עתה יש לראות במניעה זו של דלק ונובל את התיקון להסכם כהפעלת זכות וטו אסורה, בניגוד לאיסורים הרגולטוריים החלים על דלק ונובל".

השותפות בתמר, שאינן דלק ונובל, הגיעו בחודש שעבר להסכמות עם חברת החשמל לאספקת גז ממאגר תמר בין ינואר 2020 לסוף יוני 2021. לפי ההסכמות, חברת החשמל תרכוש מתמר גז בכמות של 2-1.5 מיליארד מ"ק (BCM), לפי מחיר אפקטיבי של 4.7 דולרים ליחידת חום. השותפות שהגיעו להסכם כוללות את ישראמקו, תמר פטרוליום, אלון גז, ושותפות אוורסט (הראל וקרן תש"י), שמחזיקות בתמר בלבד.

אסדת הקידוח לווייתן
אסדת הקידוח לווייתןצילום: מארק ישראל סלם

ההסכם הוא למעשה "קניבליזציה" של תמר על חשבון לווייתן - כלומר, ההסכם ינגוס בהסכם שחתמו בעלי לווייתן עם חברת החשמל, לאספקה של 4-3 BCM גז טבעי ב-2021-2020, במחיר של 4.79 דולרים ליחידת חום. כרגע, השותפות בתמר ממתינות לאישור ההסכם החדש בין חברת החשמל לתמר על ידי דלק ונובל – אך עד כה, שתי החברות לא נתנו להסכם אור ירוק.

לדלק, שבשליטת יצחק תשובה, ונובל הטיה לטובת מאגר לווייתן - על חשבון תמר - בשל ההבדל בשיעור האחזקות, והעובדה שהן נדרשו למכור חלק מהאחזקות בתמר כחלק מהוראות מתווה הגז. כך, דלק ונובל מחזיקות ב-85% מלווייתן, בעוד אחזקותיהן בתמר מסתכמות ב-47%. ההטיה צפויה לגדול החל מ-2021, לאחר שדלק תממש את יתרת אחזקותיה (22%) בתמר.

מקורב לשותפות בתמר, שאינן דלק ונובל, אמר: "תשובה מתחמק מחתימה על ההסכם של תמר עם חברת החשמל, ולמעשה כרגע הוא שולט ומווסת את שני ברזי המאגרים על פי האינטרס האישי שלו והרווח שינבע לו מוויסות הזרמת הגז. זה סיכול ממוקד לתחרות שעוד לא נולדה - כמו הפעלת זכות הוטו שלו דה פקטו, בניגוד לרגולציה. במלים פשוטות, השתנה מהמקפצה".

גורם המקורב לדלק אמר: "יש כאן ניסיון שקוף ומצער לערער על עקרונות מתווה הגז ולחתור תחת תוצאות רשמיות של מכרז חח"י, שאישר בית המשפט. דלק מחוייבת למכור את כל אחזקותיה בשנתיים הקרובות וכך היא תעשה - בדיוק כפי שהמתווה קובע. אין לנו שום כוונה להיגרר להשמצות אנונימיות שכל תכליתן היא לעוות את תוצאות מכרז חח"י ולעקוף את החלטת בית המשפט".

מדלק קידוחים נמסר: "בימים אלה נשלמות ההכנות לתחילת הפקת הגז מלווייתן, אשר תהפוך את ישראל ליצואנית אזורית של גז טבעי ותאפשר במקביל להוריד את מחיר החשמל לצרכנים בישראל. מעבר לכך איננו נוהגים להתייחס בתקשורת לתהליכים מסחריים או למשאים ומתנים שעדיין מתנהלים. אנו מחוייבים לכל ההסכמים שעליהם חתמנו הן בתמר והן בלווייתן".

מנובל נמסר: "נובל אנרג'י נמנעת מלהגיב בנושאים מסחריים ונשארת מחוייבת להסכמים שנחתמו עם חברת החשמל בתמר ובלווייתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker