האם בטר בקשיים? הבעלים מתקוטטים, והלקוחות מתקשים לקבל מענה

דני נוה, יו"ר כלל ביטוח, ו-11 בעלי מניות אחרים, קיבלו מבית המשפט צו מניעה זמני, שיחסום את מייסד החברה ואמו מביצוע פעולות ברכוש החברה ■ בטר: "על אף התמונה שמנסים התובעים להציג - אין חשש להמשך פעילותה הסדירה של החברה״

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גידול קנאביס בישראל
חממת חברת בטר לגידול קנאביסצילום: נמרוד ארונוב

האם חברת הקנאביס בטר בקשיים? החברה שנותנת שירות חלקי ללקוחותיה, נתונה בחקירה בגין פריצה למתקניה — מה שעלול להוביל לשלילת רישיונה. בטר גם סבלה מעזיבה של בכירים ומסכסוך קשה בין בעלי המניות. בעלי מניות המיעוט טענו בפני בית המשפט כי מייסד החברה, יוחאי גילד גולן, סיכל את עסקת המיזוג של בטר עם השלד הבורסאי ווייטסמוק; כי הוא מנסה למכור את החברה באופן חד־צדדי; וכי הוא מבריח כספים מקופתה לטובת פעילות באוסטרליה.

בעלי המניות בבטר, בהם דני נוה, יו"ר כלל ביטוח, קיבלו מבית המשפט צו מניעה זמני, שחוסם את גולן ואת אימו גליה גולן (שמחזיקה פורמלית בשליטה בחברה) מביצוע פעולות ברכוש החברה. השלד הבורסאי וויטסמוק הגיש אתמול בקשת הסדר כפוי נגד בטר לפני פירוק, בגין חוב של 2.5 מיליון דולר.

בוויטסמוק מבקשים מבית המשפט לאשר הסדר שבו ימונה מנהל מיוחד. החברה מבקשת לאפשר לה לגייס הון מהר ככל האפשר, וכן דורשת להשקיע 5 מיליון דולר בבטר בתמורה להקצאה של 80% מהמניות. וויטסמוק מציעה שההלוואה שניתנה לבטר תומר להון, והיתר, מתוך הסכום של 5 מיליון דולר, יושקע בבטר. כל זאת, בתנאי שמשרד הבריאות לא יפקיע את הרישיון שלה. בוויטסמוק טענו כי ניסו להימנע מהגשת הבקשה, ואף המתינו לקבלת עדכון על פעולות שבטר מתיימרת לבצע כדי לגייס את הכספים להמשך פעילותה — שכן לא עלה בידי בטר לגייס הון ויתרות המזומנים של החברה אוזלות. מבקשת וויטסמוק עולה כי סך החובות של בטר נאמדים ב–3.8 מיליון דולר. "ללא גיוס הון נוסף ודחוף לחברה, תופסק פעילותה. במימוש מהיר, השווי של נכסיה — חממות לגידול קנאביס רפואי — מוטל בספק, והם לא יוכלו לכסות את התחייבויות החברה כלפי נושיה", נכתב בבקשה.

דני נווה
קיבל צו מניעה זמני. דני נווהצילום: עופר וקנין

בבקשה נטען כי בטר פועלת ללא מנכ"ל. פנחס צוריה עזב את תפקיד המנכ"ל, וזכויות החתימה בחברה הוחלפו לאחר שהדירקטוריון התפטר. כעת, לשיטתה של וויטסמוק, שורר בחברה "כאוס ניהולי". לטענתה, "בעלת השליטה גליה גולן ובנה עושים בחברה כבשלהם, תוך שקיים חשש מהותי לעסקיה — וזאת בשים לב לעובדה שפעילות החברה גירעונית, ומימונה נעשה מכספי ההלוואה שהועמדה לחברה על ידי וויטסמוק". מהבקשה עולה כי בטר מפסידה באופן עקבי. ב–2016 הפסידה החברה 10 מיליון שקל; ב–2017 הפסידה 7.4 מיליון שקל; וב–2018 הפסידה 2.1 מיליון שקל. היא צפויה להפסיד ב–2020 1.6 מיליון שקל.

מבטר נמסר: ״בטר היא מחברות הקנאביס הרפואי הוותיקות והמובילות בישראל. החברה ממשיכה בפעילותה הרגילה ותמשיך לספק טיפולים רפואיים לאלפי מטופליה. על אף הקשיים המתוארים ועל אף התמונה שמנסים התובעים להציג — אין חשש להמשך פעילותה הסדירה של החברה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום