"בשם המלחמה בביטוחים הישירים - החברות הורגות את סוכני הביטוח"

מנכ"לי חברות הביטוח דנו בעתיד הסוכנים ■ מנכ"ל כלל, יורם נווה: "סוכני הנסיעות נהפכו דיגיטליים והם מקבלים יותר עמלות מאי-פעם" ■ מנכ"ל מנורה, יהודה בן אסייג, לא שלל עבודה עם בנקים במכירת ביטוח, "אבל יהיה קשה להתמודד עם רמות המחירים שלהם"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"לי חברות הביטוח בכנס באילת
מנכ"לי חברות הביטוח בכנס באילתצילום: יוד צילומים אילת

בפאנל שנערך היום (ג') בכנס לשכת סוכני הביטוח שמתקיים באילת, התרחש דיון ער בנוגע לשינויים שעובר עולם הביטוח, ובעיקרו המעבר למכירה ישירה של הביטוח על ידי חברות הביטוח לצרכנים – מה שבפועל מייתר את עבודתם של הסוכנים.

בפאנל השתתפו מנכ"ל הפניקס אייל בן סימון, מנכ"ל מנורה מבטחים יהודה בן אסייג, מנכ"ל כלל ביטוח יורם נווה, מנכ"ל איילון אריק יוגב, מנכ"ל שלמה חברה לביטוח אורי אומיד ויו"ר הוועדה לביטוח אלמנטרי בלשכת סוכני הביטוח, ישראל גרטי.

כשנשאל בן אסייג איך כניסת הבנקים תשפיע על סוכני הביטוח, הוא השיב: "אין לי כרגע הצעה מהבנקים. אני לא שולל עבודה עם בנקים, אך מבטיח שלא נפגע בסוכנים". בן אסייג הוסיף כי "יהיה קשה לעצור את המגמה ולהתמודד עם רמות המחירים שלהם".

לנושא זה התייחס גם נשיא לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד בנאום הפתיחה בכנס, כשתקף את הבנקים וחברות כרטיסי האשראי: "ריכוזיות היא סכנה למשק ולכלכלה. ריכוזיות היא אסון למדינה, ומכירת ביטוח על ידי הבנקים ושלוחיהם היא מגה-אסון".

בן סימון נשאל אם בכוונתו להמשיך לקדם את המגמה של קודמו בתפקיד בחברת הפניקס, אייל לפידות, של חיזוק ערוצי השיווק הישירים. הוא השיב שלתפיסתו, "הביטוחים הישירים הם לא באמת התחרות של סוכני הביטוח. אם תסתכלו על פעילות של הביטוחים הישירים במשק הישראלי, היא לא כזו גבוהה - כך שזו לא התחרות. לקוח שמגיע לקנות ביטוח באופן ישיר, מסתובב בדרך כלל בין החברות הישירות ולא מגיע לסוכנים". לדבריו, "חברת הפניקס בסופו של דבר עובדת בעיקר עם סוכנים".

גרטי הגיב לדברי בן סימון ואמר: "בשם המלחמה בביטוחים הישירים, בכל החברות הישירות - אתם פשוט הורגים את הקהל הזה של סוכני הביטוח. מעבר לסיסמאות הפופוליסטיות, גם דברים שנסגרו עם קודמך - בשום דבר לא עמדתם לאורך זמן. גם בישיבה האחרונה, כששלחנו לך הקלטות - לא ראיתי באמת איזשהו שינוי מהותי".

ההקלטות המדוברות הן שיחות עם מוקדנים במוקדי הביטוח הישירים של חברות הביטוח, ואליהם התייחס בדבריו רוזנפלד: "אנחנו מוצפים בכל יום בהקלטות של שיחות מוקדנים בחברות הביטוח. מה שאנחנו שומעים בהן צריך להדאיג כל אזרח בישראל, את ציבור המחוקקים, את כלל העיתונאים - את כל מי שנמצא כאן באולם ובעיקר את ראש רשות שוק ההון, משה ברקת. אני מעביר לך מדי פעם הקלטות כאלה. חלקן לא פחות ממצמררות ולא במובן החיובי".

נווה אמר כי "העולם השתנה ואנחנו צריכים להתאים עצמנו אליו. מי שהופך לבוס של כולנו זה הלקוח שמפטר אותנו בלחיצת כפתור".

לדברי נווה, כלל ביטוח מעוניינת לחזק את ערוץ הסוכנים. הוא הביא כדוגמה את רכישת כרטיסי הטיסה באינטרנט. "עולם סוכני הנסיעות לא נעלם - הוא רק נהפך לדיגיטלי. חברות כמו אקספדיה ואחרות מוכרות באמצעות סוכנים דיגיטליים, שמקבלים יותר עמלות מאי פעם. השוק ייהפך לדיגיטלי יותר - ומי שיהיה שם ראשון הוא זה שיצמח".

יוגב תיאר כמה תהליכים בנוגע לסוכנים שהוא מוביל בחברת איילון. "התהליך הראשון הוא חיזוק המגע האישי האנושי. המהלך השני הוא פיתוח מוצרים ושירותים שהסוכנים יוכלו לתפעל מול הלקוחות ולהעלות את הערך בעיני הלקוח. התהליך השלישי הוא פיתוח של מוצרים שיכניסו את הסוכנים לנישות חדשות, ויאפשרו שיחה עם הלקוח וגם ייתנו רווחיות. התהליך הרביעי נוגע לביטחון. בסוף, הסוכן צריך שיהיה לו בטחון. אנחנו רוצים שתרגישו בטוחים בסביבה שלנו".

אומיד ציין כי אל לסוכני הביטוח לכעוס על ההחלטות העסקיות של חברות הביטוח שפונות לערוצים הישירים. לדבריו, זוהי בחירה של הסוכנים עם אילו חברות לעבוד. הוא ציין כי "יש חברות שהחליטו באופן עסקי לגוון את ערוצי ההפצה שלהן. הדיגיטציה היא רק תירוץ. אף אחד לא קונה בדיגיטציה בישראל. יושבים ילדים בראשון לציון ובבאר שבע שמוכרים ביטוחים - אבל זה בסדר, ולא צריך לכעוס. אין כיום בישראל כאלה שקונים ביטוח במובייל, אבל יש פירמות שהחליטו שזה ערוץ ההפצה שלהן. לסוכנים יש גם SAY. אנחנו עובדים רק עם סוכנים - ולנו זה ערוץ ההפצה הכי טוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker