מדוע מניות התקשורת ממשיכות לזנק?

לאור העובדה שלא פורסם כל מידע חדש, בשוק ההון תוהים מהו ההסבר לזינוק במניות של סלקום ופרטנר - ומקווים כי דו"חות החברות, שצפויים להתפרסם בשבוע הבא, יבהירו את העניין

ניר שטרן, מנכ"ל סלקום ואיציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר
ניר שטרן, מנכ"ל סלקום ואיציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר
שלי אפלברג
שלי אפלברג

יום שני של זינוקים במניות התקשורת בישראל: סלקום, שזינקה אתמול ב-21%, מטפסת היום ב-6%; ופרטנר, שסגרה את יום המסחר אתמול בזינוק של 11%, עולה בכ-2.5%. גם בזק, שפירסמה אתמול את דו"חות הרבעון השישי - שהצביעו על התייעלות לצד המשך שחיקה ברווחיות - רושמת עלייה קלה של 0.2%.

חלק מהפעילים בשוק תלו את הזינוק במניות התקשורת בביצועים שהציגו פלאפון וגולן בדו"חות הרבעון השלישי. פלאפון, שהובילה את בזק למחיקה של 950 מיליון שקל משווייה, הצליחה להקטין את שיעור הנטישה של המנויים ל-7.3%, לעומת 9.1% ברבעון המקביל. המשקיעים התעודדו מהעובדה שהצליחה להכניס 65 שקל בממוצע מ-2.31 מיליון מנוייה. באמצעות צמיחה סולידית של 1% בהכנסות, שהסתכמו ב-612 מיליון שקל, הרווח של החברה ברבעון השלישי זינק ל-18 מיליון שקל, לעומת 6 מיליון שקל בלבד ברבעון המקביל בשנה שעברה.

גולן טלקום - הנשלטת על ידי אלקטרה צריכה ויש שצופים שתירכש בעתיד על ידי סלקום (אם זו לא תקרוס בשל חובות) - הציגה גידול של 6% בהכנסות, שהסתכמו ב-137 מיליון שקל וזינוק של 17 אלף לקוחות במצבת המנויים. גם גולן הצליחה להכניס בממוצע 49.5 שקל מכל לקוח, 4% יותר מהרבעון המקביל ב-2018.

הנתונים המספקים שמציגות החברות ברבעון השלישי מושפעים באופן מסורתי מנסיעותיהם של הישראלים לחו"ל בחודשי הקיץ ובחגים, וההכנסות העודפות שאותן החברות רושמות מנדידת נתוני תקשורת לעומת רבעונים אחרים.

לדברי אילנית שרף, אנליסטית המחקר של פסגות, "אין מידע חדש שפורסם ויכול להסביר את העליות. ההשערות בשוק הן שהמניות עולות על בסיס הדו"חות של פלאפון, והדבר היחיד שאנחנו יכולים לחשוב עליו זה אפשרות לשורט סקוויז (מכירה בחסר) - פוזציות שורט שרצו לסגור אותם.

אילנית שרף
אילנית שרףצילום: גיא חמוי

"בשנה האחרונה, מניית סלקום ירדה מ-27 שקל לפחות מ-8 שקלים. התחרות בענף השפיעה אמנם על המניה, אך החוב הגדול שרובץ על כתפיה, העובדה שהפעילות של החברה מתכווצת כתוצאה ממה שקורה בענף והודעת החברה על רצונה לבצע הנפקת מניות בהיקף של 400 מיליון שקל, הן אלה שהורידו אותה משמעותית. עם הירידות בנייר, היתה עלייה בהיקף השורטים. יכול להיות שיש גוף אחד או יותר שסוגרים את פוזיציית שורט, וכתוצאה מכך המניה עולה".

השמועות בשוק מתרבות

העליות הניכרות במניות התקשורת עוררו תהיות אם עומדת בקרוב להתפרסם הודעה  על עסקה מהותית או הוראה של משרד התקשורת, שעדיין לא פורסמה לציבור ודלפה למספר מועט של אנשים. ואולם ככל הנראה אין כל הודעה כזאת. נראה כי המשקיעים ייאלצו להמתין בסבלנות לדו"חות של פרטנר, שאמורים להתפרסם בשבוע הבא (26 בנובמבר) ולאלה של סלקום (27  בנובמבר).

פעיל באחד מבתי ההשקעות ציין כי מסתובבת בשוק שמועה שגוף חדש נכנס לפוזיציה, אך איש אינו ידע לציין במי מדובר.

בזק
בזקצילום: תקשורת תאגידית בז

בימים האחרונים שני גופים זרים קיבלו שליטה על חברות תקשורת מקומיות: קרן ס'רצלייט (יחד עם איש העסקים הישראלי דוד פורר) רכשו את השליטה בבי-קום, המחזיקה ב-26% ממניות בזק. למרות העליות, הם מופסדים ב-3.3 מיליון שקל על ההשקעה; וקרן ההשקעות הסינית האצ'יסון, שהשתלטה בחזרה על כ-30% ממניות פרטנר בגלל חוב שאותו לא הצליח לשלם חיים סבן. בינתיים, למרות הזינוק במניות פרטנר ביומיים האחרונים, האצ'יסון מופסדת על ההלוואה, שכן שווי אחזקתה בפרטנר נמוך ב-234 מיליון שקל משווי ההלוואה שאותה העניקה לסבן.

לבעלי השליטה החדשים בסלקום ופרטנר יש מספיק גב בשביל להתמודד עם התחרות העזה בשוק התקשורת, לבצע השקעות בתשתית בשביל לנגוס בנתח שוק גדול יותר של לקוחות ולנסות לשים את ידם על אחת המתחרות הקטנות בשוק, במטרה להקטין את התחרות ובכך לעלות את ההכנסות. ההנחה של השחקנים הזרים שנכנסו לפוזיציה חדשה בשוק התקשורת המקומי היא שהמצב הנוכחי לא ייוותר לאורך זמן, ותהיה קונסולידציה בין הפעילות שתוביל לשיווי משקל חדש.

האם המשקיעים יכולים להניח כי מגמת הקריסה שהתחוללה במניות התקשורת בעשור האחרון לקראת סיום? ואם סברה זאת נכונה, האם ניתן להצביע כי מניות התקשורת סלקום ופרטנר נגעו בתחתית וכעת יתחילו לטפס? קשה להגיע עדיין למסקנות, שכן מדובר במניות תנודתיות, שקרסו בעשרות אחוזים בהשוואה למחירן בעבר. מניית סלקום למשל, נסחרה ב-2010 לפי 97 שקל, ואילו כיום שווה מנייתה ל-10.6 שקל - כ-90% פחות. מניית פרטנר, שבשיאה נסחרה לפי 65 שקל, שווה כיום 17.4 שקל - כ-70% פחות. בנוסף, בשל מחזורי המסחר הדלילים, כל גוף חדש שנכנס לפוזיציה עשוי להקפיץ את המניה.

אחד הפעילים בשוק ציין כי "מגזר הסלולר נמצא בסוג של שפל כבר כמה רבעונים. עכשיו רואים סימנים ראשונים של התאוששות". לדבריו, כדאי לשים דגש דווקא על הנתון החשוב של שיעור נטישת הלקוחות בדו"חות של גולן ופלאפון - שנמצא בירידה. "באותה נשימה יש להזכיר כי הרבעון השלישי תמיד חזק עונתית, והרבעון הבא יהיה חלש יותר", הוא הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker