אנלייט חוזרת לשוק האנרגיה הסולארית באיטליה

שלוש שנים לאחר שמימשה את אחזקותיה ויצאה משוק האנרגיה הפוטו וולטאית באיטליה, החליטה חברת אנלייט לחזור לארץ המגף ■ ממשלת איטליה קבעה יעד לפיו 55% מייצור החשמל הכולל עד 2030 ייעשה באמצעות אנרגיה מתחדשת

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מייסדי אנלייט, מימין: צפריר יואלי, גלעד יעבץ, עמית פז
מייסדי אנלייט, מימין: צפריר יואלי, גלעד יעבץ, עמית פזצילום: אנלייט

אנלייט חתמה ביום שישי שעבר על הסכמים עם חברות איטלקיות לשיתוף פעולה בפיתוח צבר פרויקטים של אנרגיה סולארית פוטו וולטאית באיטליה - שנמצאים בשלבי פיתוח ראשוניים.

אנלייט, שמנוהלת על ידי גלעד יעבץ, מעריכה שההספק הפוטנציאלי של צבר הפרויקטים עשוי להגיע ל-200-100 מגה וואט. אנלייט מסבירה שבניגוד לעבר, שוק החשמל משקף היום סביבת מחירים שבה האנרגיות המתחדשות מסוגלות להתחרות באנרגיות קונבנציונליות ללא תלות בסובסידיות.

שוק החשמל האיטלקי המשוכלל, מאפשר מסחר רציף בחשמל ומתאפיין במחירים גבוהים יחסית למערב אירופה. הגורמים לכך: התלות של משק החשמל המקומי בייבוא חשמל מכורים גרעיניים מצרפת ושווייץ שהולכים ונסגרים, וכן בייבוא גז טבעי - חלקו תוך שימוש במתקני LNG יקרים - כך שמחיר החשמל השולי גבוה יחסית: 60 יורו למגה וואט שעה.

מעבר לסביבת המחירים הנוחה, מזהה אנלייט בשוק האיטלקי פוטנציאל צמיחה משמעותי, לאחר שממשלת איטליה קבעה יעד לפיו 55% מייצור החשמל הכולל עד 2030, יעשה באמצעות אנרגיה מתחדשת - בהשוואה ל-30% כיום. כמו כן, החלטתה של איטליה להפסיק לחלוטין את ייצור החשמל באמצעות תחנות כוח פחמיות עד ל-2025.

יעדים אלו יחייבו על ידי גידול של 40 ג'יגה וואט, בהספק של האנרגיות המתחדשות עד ל-70 ג'יגה וואט. על פי ההסכמים שנחתמו בין אנלייט לבין החברות האיטלקיות, רכשה אנלייט חברות פרויקט ייעודיות תמורת תשלום אבן דרך ראשונה בסכום לא מהותי. חברות אלו מחזיקות בזכויות בקרקע להקמת מתקנים, וקיבלו אישורי חיבור לרשת או שצפויות לקבל אותן בקרוב.

אנלייט תממן את יתרת פעילות הפיתוח של הפרויקטים בהתאם להתקדמות בשלבי הפיתוח, על פי מפתח של תמורה קבועה מראש למגה וואט שהשלים פיתוח.

על פי הערכות, אנלייט רוכשת את הפרויקטים בשלבי פיתוח ראשוניים כדי לנצל את הידע והניסיון שצברה בהקמת פרויקטים דומים, ולהשיג תשואות דו ספרתיות לאחר מינוף, בהשוואה לרכישת פרויקטים בשלבי פיתוח מתקדמים - שמניבה תשואה חד ספרתית נמוכה ומתבצעת בעיקר על ידי  משקיעים פיננסיים כמו קרנות השקעה פרטיות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker