המיליארדר שאול שני מוכר את ECI ב-1.5 מיליארד שקל בעסקת מיזוג

ריבון קומיוניקיישנס הודיעה כי היא מתמזגת עם ECI הישראלית, בתמורה לנכסים בשוווי של כ-480 מיליון דולר ■ התשלום לבעלי המניות של ECI – בהם שני, שמחזיק 80% מהחברה – ייעשה באמצעות מזומן ומניות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שאול שני, בעלי ECIשאול שני
שאול שני, בעלי ECIצילום: ישראל מלובני

חברת הטלקום הישראלית ECI מתמזגת עם ריבון (Ribbon) קומיוניקיישן. ריבון, שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של כ-450 מיליון דולר, תרכוש את ECI בעסקה של מזומן ומניות. רובין תקצה לבעלי המניות ב-ECI כ-32.5 מיליון מניות ריבון בשווי כולל של כ-130 מיליון דולר, וכן תשלם כ-324 מיליון דולר במזומן. בעלי המניות ב-ECI יקבלו גם כ-31 מיליון דולר ממכירת הנדל"ן של ECI.

שווי התמורה בעסקה הינו בכ-450 מיליון דולר - כ-1.5 מיליארד שקל (לא כולל התמורה מהנדל"ן). אחד הנהנים מהעסקה הוא שאול שני שרכש את השליטה ב-ECI לפני כ-12 שנים. ל-ECI יש כיום שני סוגי מניות: מניות בכורה, שרובן מוחזקות בידי שני, והיתרה בידי קרן ארג'נטום, שנתנה בעבר הלוואה גדולה ל-ECI; ומניות רגילות, שבהן החלוקה היא 80% לשני ו-20% לקרן ויולה, שהמירה לפני חמש שנים חוב למניות.

עיקר התמורה במזומן בעסקה - כ-300 מיליון דולר - ישמשו לפירעון חובות ECI, ולתשלום לבעלי מניות הבכורה. היתרה - מזומן ומניות בשווי של כ-150 מיליון דולר, תגיע לבעלי המניות, שני וקרן ויולה, שצפויים להחזיק כ-23% ממניות החברה הממוזגת. 

"באמצעות המיזוג Ribbon ו-ECI ייצרו ספק פתרונות עוצמתי ומוביל עם הכנסות שנתיות של יותר מ-900 מיליון דולר, המשרתים לקוחות ביותר מ-140 מדינות, ו-4,000 עובדים ברחבי העולם. Ribbon מעריכה שהשילוב יתרום לצמיחת החברה ויעצים את התחרותיות שלה, באמצעות הרחבת תיק המוצרים", נמסר בהודעת החברה.

ECI, שהוקמה ב–1961, היא אחת מחברות הטכנולוגיה הוותיקות בישראל. החברה, שהמטה שלה ממוקם באזור התעשייה בפתח תקווה, מספקת מוצרים ופתרונות לרשתות תקשורת והעברת נתונים עבור ספקי שירותים, גופי תשתיות וממשלות, וכן עבור לקוחות הגנה וביטחון. החברה ידעה בעבר זמנים טובים במיוחד, שבהם נחשבה ספינת הדגל של ההיי־טק הישראלי. החברה העסיקה בשיא יותר מ-6,000 עובדים, ונסחרה לפי שווי של יותר מ–4 מיליארד דולר.

שני, כאמור, מחזיק 90% ממניות ECI. לפי הערכות, שני השקיע עד כה ב-ECI עשרות מיליוני דולרים. בעלת מניות שנייה היא קרן החוב של קבוצת ויולה (וילה קרדיט), שהמירה לפני חמש שנים חוב למניות (הקרן מנוהלת בידי רותי שמחה). שני, שמחלק את זמנו בין ביתו בכפר שמריהו ללונדון וניו יורק, הוא יזם היי־טק סדרתי ומיליארדר. את הונו הראשוני עשה מחברת עוש"פ, שאותה הקים בתחילת שנות ה–80 עם שלמה דברת. מאוחר יותר הוא היה מעורב בחברות התוכנה סאפיינס ופרסייס.

את עיקר הונו עשה שני מהקמה, ומאוחר יותר מכירה, של החברה הברזילית GVT, שפרשה רשת תקשורת גדולה באזורים שונים בברזיל. ECI היתה מספקיות הציוד הגדולות של החברה. ב–2009, כשלוש שנים לאחר שהונפקה בבורסה הברזילית, נמכרה GVT בשלמותה לחברת ויוונדי הצרפתית תמורת 4.2 מיליארד דולר. שני החזיק עם שותפיו בקרן מגנום ב–30% ממניותיה של GVT, ששוויין היה 1.2 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker