על רקע חולשה במגזר הפולימרים: פסגות מורידה את מחיר היעד למניית בזן

נעם פינקו, אנליסט בכיר בבית ההשקעות, מוריד את המחיר מ-2.35 שקלים ל-2.25 שקלים - שגבוה ב-26% ממחירה הנוכחי של המניה ■ צריכת תזקיקי התחבורה בישראל צמחה ב-4% ברבעון השלישי של 2019 ■ מגזר הפולימרים הוא נקודת התורפה ברבעון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעלי בזן בחיפה
מפעלי בזן בחיפהצילום: רמי שלוש

"דו"ח טוב מבחינת מגזר הזיקוק וחלש במגזר הפולימרים", כך קובע נעם פינקו, אנליסט בכיר בבית ההשקעות פסגות, בהתייחסו לתוצאות הכספיות של חברת בתי זיקוק (בזן). פינקו מוריד את מחיר היעד למניית בזן מ-2.35 שקלים ל-2.25 שקלים, שגבוה ב-26% ממחירה הנוכחי של המניה, בשל הפחתת שווי מגזר הפולימרים.

פינקו מציין את ההתאוששות במרווחי הזיקוק ברבעון השלישי של 2019 לאחר חולשה במרווחים ברבעון השני. מרווח הזיקוק - כלומר הפער בין מחיר הנפט הגולמי שהחברה רוכשת לבין מחיר התזקיקים שהיא מפיקה ממנו, כמו סולר מזוט בנזין וקרוסין - היה 6.3 דולרים לחבית, בעוד מרווח הייחוס אורל בלומברג היא 4.6 דולרים לחבית, ומרווח הייחוס אורל רויטרס היה 3.3 דולרים לחבית.

לדבריו, צריכת תזקיקי התחבורה בישראל - בנזין קרוסין וסולר - צמחה ב-4% ברבעון השלישי של 2019 לעומת הרבעון המקביל. מגזר הפולימרים הוא נקודת התורפה ברבעון, להערכתו. תוצאות המגזר נחלשו בעקבות ירידה במרווחי הפוליפרופילן ומרווחי הפוליאתילן.

נעם פינקו פסגות
נעם פינקוצילום: גיא חמוי

תחום הפוליפרופילן - חומר גלם בתעשיית הפלסטיקה - נפגע מגידול בהיצע עם הקמת מתקני ייצור חדשים במזרח וייבוא לאירופה. תחום הפוליאתילן סבל מתחרות מוגברת בייצור פוליאתילן מתוצרי פצלי שמן שעלותם נמוכה יותר ביחס לעלות הייצור של פוליאתילן מנפטא, כפי שעושה כרמל אולפינים, החברה הבת של בזן.

החברה מציינת שכרמל אולפינים יכולה להתמודד עם התחרות בזכות הסינרגיה עם בית הזיקוק, איכות המוצרים וחדשנות, אולם להערכת פינקו התוצאות הכספיות של כרמל אולפינים בתקופה הקרובה יהיו פחות טובות מבעבר. הוא מתייחס להתדרדרות המהירה במרווח המזוט לקראת כניסתו לתוקף של התקן החדש IMO 2020 בינואר 2020.

תקן זה כופה על מפעילי אניות להשתמש במזוט בעל תכולה מופחתת של גופרית (0.5% לעומת 3.5% כיום). מרווח המזוט רב הגופרית התדרדר לאחרונה למינוס 21 דולר לחבית לעומת 10 דולר לחבית במהלך הרבעון השלישי ומינוס 7 דולרים לחבית ברבעון המקביל ב-2018.

בזן אמנם פרסמה בעבר עבודה כלכלית שלפיה היא תיהנה בשנותיו הראשונות של תקן IMO 2020 מעליה של 4-0 דולר לחבית במרווח הזיקוק. להערכת פינקו, לא ברור מה יהיו המרווחים עם יישום התקן, בשל האפשרות לעודפי היצע מארה"ב או ממדינות המפרץ או ירידה בביקוש בשל האטה בכלכלה העולמית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker