בן משה במשא ומתן לרכישת 50% מקניון TLV ממשפחת גינדי

שווי קניון TLV הסתכם בסוף יוני 2019 בכ-1.6 מיליארד שקל, כולל חוב של כ-900 מיליון שקל לבנקים ■ רבוע נדל"ן, בשליטת בן משה, תשלם לשותפים - גינדי השקעות ומשה ויגאל גינדי - 180 מיליון שקל במזומן והיתרה באמצעות פירעון הלוואות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניון TLVצילום: עופר וקנין
ערן אזרן

רבוע כחול נדל"ן, בשליטתו העקיפה של מוטי בן משה, מנהלת מו"מ לרכישת 50% מקניון האופנה TLV בתל אביב. המו"מ מתנהל מול שני השותפים – גינדי השקעות, שמחזיקה ב-25% מהקניון, לצד האחים משה ויגאל גינדי, שמחזיקים ב-25% הנותרים. ככל שהמו"מ יגיע לכדי הסכם, רבוע נדל"ן תהיה בעלת המניות היחידה בקניון.

ככל הידוע, המו"מ נערך כחלק מ"עסקה חבילה" גדולה יותר, שבה ירכוש בן משה גם את אחזקות גינדי השקעות ומשה ויגאל גינדי בפרויקט המגורים שמעל הקניון. הפרויקט נמצא בבעלות חברת מגדלי לב תל אביב, המשותפות לבן משה ולגינדים. מעבר לדירות שכבר נמכרו, מגדלי לב תל אביב מחזיקה בנכסים נוספים לפיתוח ונכסים מניבים במתחם.

מוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד

בסוף יוני 2019 הוערך שווי קניון TLV בכ-1.62 מיליארד שקל, כולל חוב של כ-900 מיליון שקל לבנקים הפועלים ומזרחי טפחות. כלומר, שווי האקוויטי בקניון מסתכם בכ-720 מיליון שקל. 

הונה העצמי של חברת הקניון עמד בסוף יוני על כ-98 מיליון שקל בלבד. ההון העצמי מונף בהלוואות בעלים של כ-335 מיליון שקל; בהנפקה של שטרי הון לבעלים בשווי של כ-125 מיליון שקל; והלוואה של 132 מיליון שקל מהחברה האחות, שבונה את פרויקט המגורים מסביב לקניון. ככל הידוע, בכוונת רבוע נדל"ן לשלם לשני השותפים כ-180 מיליון שקל – והיתרה תיפרע דרך ההלוואות.

בן משה כבר ניסה בעבר להגדיל את חלקו בקניון TLV בצורה עקיפה. ביולי 2017 ניצל בן משה את הנפילה באג"ח של גינדי השקעות – שהיתה פעם חברה ציבורית - ורכש כ-20% מהסדרה. לפי הערכות, גינדי רכש את האג"ח כדי להפוך לנושה המרכזי , כך שבמקרה של כשל בפירעון החוב, הוא יוכל להשתלט על גינדי השקעות ולקבל את הנכס המרכזי שלה: 25% מקניון TLV. ואולם, גינדי הצליחה להיחלץ מהסיטואציה התזרימית  - כך שהמהלך של בן משה לא הושלם.

קניון TLV ממשיך לסבול מחבלי לידה — ועדיין לא הצליח להגיע ליציבות. בעלי הקניון המשיכו בחציון הראשון של השנה לבצע לחברת הקניון הזרמות משמעותיות, בהתאם לדרישת הבנקים, שהצטברו ליותר מחצי מיליארד שקל מאז ההקמה.

הקניון הפסיד במחצית הראשונה של 2019 סכום של 22 מיליון שקל, בהמשך להפסד של 110 מיליון שקל ב–2018. ההפסדים שחקו את הונה העצמי של חברת הקניון ל–98 מיליון שקל כאמור, בהשוואה ל–157 מיליון שקל בסוף יוני 2018. עיקר ההפסד מיוחס להפחתות בשווי הקניון, שנמצא עדיין בהרצה.

ברבעון השני של 2019 חל שיפור מסוים בתוצאות הקניון, בעקבות המהלכים לשינוי תמהיל השוכרים. ההכנסות בניכוי הוצאות התפעול (NOI) הסתכמו ב-17.8 מיליון שקל, ומגלמות קצב שנתי של 71 מיליון שקל; זאת בהשוואה ל-NOI של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2019 או NOI של 59 מיליון שקל בכל 2018.

חברת הקניון עידכנה כי דמי השכירות הממוצעים למ"ר בחוזים החדשים שנחתמו ברבעון השני הסתכמו ב-254 שקל למ"ר, לעומת 206 שקל ברבעון הראשון של 2019 או 215 שקל ב-2018. במקביל דיווחה החברה כי בין אוגוסט 2018 ליולי 2019 גדל הפדיון בחנויות ב-12%, ביחס לפדיון שנרשם בין אוגוסט 2017 ליולי 2018. זאת, על רקע התוכנית להחלפת חלק מהשוכרים.

משה ויגאל גינדי וגינדי השקעות מסרו: "מעת לעת אנו מקבלים הצעות למכור את החזקותינו בקניון TLV, הנמצא בצמיחה גדולה. אנו תמיד בוחנים כל הצעה לגופה. בשלב זה אין לנו מה לדווח בנושא. בגינדי מציינים את שיתוף הפעולה הפורה עם מוטי בן משה".

מרבוע כחול נדל"ן נמסר: "מברכים על שיתוף הפעולה הפורה עם משפחת גינדי. רבוע כחול נדל"ן מאמינה מאוד בקניון TLV שתוצאותיו משתפרות בהתמדה, כמו גם בנכסים המשותפים בחברה האחות מגדלי לב ת"א (חברת המגורים). לפיכך, ככל שמשפחת גינדי תבקש למכור את חלקה בנכסים המשותפים, רבוע כחול נדל"ן תבחן לגופן את ההצעות".

שווי קניון TLV הוערך 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker