אנרג'יאן תצא בקרוב לקידוח נוסף בפרוספקט זאוס; העלות - 35 מיליון דולר

פרוספקט זאוס נמצא בבלוק 12 בישראל, שבו זכתה אנרג'יאן ■ כמות הגז הפוטנציאלית במאגר מוערכת בכ-17 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי

ערן אזרן
אסדת קידוח של אנרג'יאן
אסדת קידוח של אנרג'יאןצילום: חברת אנרג'יאן
ערן אזרן

לאחר השלמת הקידוח בכריש צפון, חברת אנרג'יאן ממשיכה בקמפיין הקידוחים בישראל. חברת האנרגיה היוונית, שמחזיקה במאגרי כריש ותנין, נערכת כעת לבצע קידוח בפרוספקט (מבנה גיאולוגי) זאוס, בתוך שבועות – עם השלמת הקידוחים בשלוש בארות הפקה של כריש.

פרוספקט זאוס נמצא בבלוק 12 בישראל, שבו זכתה אנרג'יאן. כמות הגז הפוטנציאלית בפרוספקט זאוס מוערכת בכ-17 מיליארד מ"ק (BCM) של גז טבעי – בשלוש שכבות גיאולוגיות. ככל שיימצא בעתיד גז במאגר, כך זאוס עשוי להתחבר לאסדת ההפקה של כריש צפון באמצעות צינור ימי (Tie back). עלות הקידוח הצפויה מסתכמת בכ-35 מיליון דולר. 

את הקידוח תבצע עבור אנרג'יאן חברת Drilling Stena, באמצעות ספינת הקידוח Stena DrillMAX, שביצעה גם את הקידוח בכריש צפון. הקידוח יתבצעו במרחק מוערך כ-90 ק"מ מחופי ישראל. על פי ההסכם עם Stena, לאחר השלמת הקידוחים בכריש צפון וזאוס, לאנרג'יאן עומדת אופציה לחמישה קידוחים נוספים – כך שאנרגי'אן בוחנת כעת את המשך העבודות.

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס
מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגסצילום: עופר וקנין

אנרג'יאן נמצאת בשליטת המשפחות המייסדות ריגאס (11%) וטופוזוגלו (9.4%), בשותפות עם קרן ההשקעות האמריקאית Third Point (כ-19.7%). החברה נסחרת בתל אביב, במקביל למסחר בלונדון, לפי שווי של כ-7.2 מיליארד שקל. מניית החברה עלתה מאז הרישום למסחר בבורסת תל אביב באוקטובר 2018 בכ-56%.

בשבוע שעבר עידכנה אנרג'יאן תוצאות קידוח ההערכה בכריש צפון – שהוכרז כ"תגלית" באפריל האחרון. הקידוח אישר הימצאותם של משאבים בהיקף של 25 מיליארד מ"ק (BCM) לפי האומדן הטוב ביותר (Best Estimate), ועוד 34 מיליון חביות נוזלים. קידוח ההערכה בוצע כ-700 מטרים צפונית לנקודת הקידוח בכריש צפון.

קידוח ההערכה בכריש צפון החל ב-15 במארס והגיע לעומק של 4,880 מטר. תוצאות הקידוח מורות על BCM 36 של גז "In Place" לפי האומדן הטוב ביותר, ובטווח שבין BCM 30-51. משאבים אלה מצטרפים לכ-68 BCM ו-33 מיליון חביות נוזלים, הכמות המיוחסת למאגרים כריש ותנין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום