רשות ני"ע נגד יעקב לוקסנבורג: לא דיווח על קרבה משפחתית בתשקיף הנפקה

רשות ניירות ערך פתחה בהליך מינהלי נגד לוקסנבורג וסאני אלקטרוניקה בגלל פרט מטעה בתשקיף ב-2015 ■ בני משפחה של לוקסנבורג רכשו מניות בהנפקה של סאני ב-2 מיליון שקל - אך לא זוהו בתשקיף כקרובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב לוקסנבורגצילום: סיון פרג'

סאני אלקטרוניקה, המחזיקה ב-1.3% ממניות פרטנר ועוסקת בנדל"ן להשקעה ברומניה, הודיעה היום (ג') כי רשות ניירות ערך פתחה בהליכים נגד בעל השליטה יעקב (לוקסי) לוקסנבורג. בתחילת היום שיגרה החברה הודעה למשקיעים שבה מסרה כי נגד החברה ובעל השליטה נפתח הליך מינהלי הנוגע לפרט מטעה בתשקיף ההנפקה שפירסמה בספטמבר 2015.

הפרשה נוגעת למניות בסך כ-2 מיליון שקל, שרכשו בני משפחה של לוקסנבורג, שבתשקיף לא דווחו כקרובים לו. מקרים מעין אלה נחשבים לרוב כרשלנות, חרף העבירה החמורה של פרט מטעה בתשקיף. לכן, הרשות מעדיפה לא לנקוט הליך פלילי, ובמקום בוחרת באכיפה מינהלית חסויה, שבה נהוג לקנוס את החברה. רק בסיום הפרשה תפרסם הרשות את פסק הדין, הכולל את טענות הצדדים וההחלטה הסופית.

אין זה המקרה היחיד מהעבר הרודף אחר לוקסנבורג, שהונו מוערך ביותר ממיליארד שקל והצליח באחרונה לזכות בחברת אפריקה השקעות. אתמול החליט השופט איתן אורנשטיין כי הוא מאשר לנהל את תביעת הענק שהוגשה נגדו בספטמבר בגין מעורבותו בקריסתה של חברת אינוונטק.

זו תביעה בסך 110 מיליון שקל שהוגשה על ידי עוה"ד יוסי בנקל ודקל וויזר ממשרד שיבלת; ועו"ד עדי פיגל, נאמן הסדר הנושים בחברת אינוונטק סנטראל מלונות. התביעה מופנית בין השאר נגד בעלי השליטה בחברה - לוקסנבורג, משפחת עופר (העיזבון של יולי ורות עופר), נמרוד רינות; המנהלים והדירקטורים באינוונטק שקרסה; מעריכי השווי; וחברת רואי החשבון BDO.

הפרשה לא היתה מתגלה אילו הכניסו בעלי השליטה את היד לכיס ופרעו לבעלי החוב - שמהם גייסו 50 מיליון שקל - את חובם. 40 מיליון שקל מתוך 50 מיליון שקל לא הוחזרו לבעלי החוב. במקום זאת, בעלי השליטה לא לקחו אחריות לקריסה, התנערו מהחובות של אינוונטק ושלחו אותה לפירוק. בעוד רשות ניירות ערך לא גילתה עניין רב בפרשה - הנושים, באישור בית המשפט, פתחו בחקירה כדי למצוא ראיות לאשמים בקריסה.

לאחר שלוש שנים של חקירה מצד וויזר ובנקל, הם הגיעו למסקנה ש"מדובר בפרשה כלכלית מהחמורות שידע שוק ההון הישראלי, שבאמצעות מהלך מתוכנן - אשר נועד לנצל לרעה כספי את בעלי המניות והנושים - קרסה החברה עד לחדלות פירעון מוחלטת".

החלטתו של אורנשטיין לא קבעה כל עמדה בנוגע לתביעה, אך היא נדרשה על מנת שנאמני הפירוק יוכלו לנהלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker