יורוג'ן חתמה על הסכם רישוי לתרופה אימונותרפית לסרטן שלפוחית השתן

החברה, שבראשה אריה בלדגרין, תשלם מקדמה של 10 מיליון דולר ותשלומים של עד 200 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך של פיתוח ומכירות ותמלוגים של 20%-14%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אריה בלדגרין
אריה בלדגריןצילום: טבע

חברת יורוג'ן, שמפתחת טיפולים למחלות סרטניות בדרכי השתן, מרחיבה את צנרת הפיתוח שלה על רקע הירידה החדה במניה. יורוג'ן חתמה על עסקת מסחור עם חברת Agenus (אייג'נוס), שמפתחת תרופות אימונו-אונקולוגיות.

כחלק מההסכם תשלם יורוג'ן לאייג'נוס מקדמה של 10 מיליון דולר בתמורה לזכות למסחר את zalifrelimab - שהוא נוגדן נגד חלבון הבקרה CTLA-4. חלבון בקרה זה מווסת את מערכת החיסון וחוסם את פעילותם של תאי ה-T של המערכת החיסונית - ומונע מהם לפעול נגד הגידול הסרטני. הנוגדנים האלו משמשים בתרופות שכבר אושרו, כמו Yervoy של חברת BMS לטיפול בסרטן העור מסוג מלנומה.

יורוג'ן מתכננת לשלב את הנוגדן של אייג'נוס בתרופה האימונותרפית UGN-201 שהיא מפתחת לסוגים של סרטן שלפוחית השתן על בסיס הטכנולוגיה RTGel. את הטכנולוגיה פיתחה החברה כדי לאפשר מתן תרופות נגד סרטן בדרכי השתן בשחרור מושהה. הטכנולוגיה של יורוג'ן מאפשרת להפוך את התרופה המקובלת לסרטן בדרכי השתן - מיטומיצין - מנוזל לג'ל ובכך להיצמד לדרכי השתן ולהאריך את זמן המגע של התרופה עם הגידול מחמש דקות ל-8-6 שעות.

יורוג'ן תשלם לאייג'נוס סכום נוסף של עד 200 מיליון דולר עבור עמידה באבני דרך של פיתוח, מכירות ותמלוגים מדורגים של 14%-20% על המכירות נטו. מניית יורוג'ן התרסקה ב-27% בעקבות יום המשקיעים שערכה בסוף ספטמבר 2019 לאחר שבקרב המשקיעים התעורר חשש שלחברה אין מסלול רגולטורי ברור לאישור התרופה UGN-201, שמיועדת לטיפול בסרטן של דרכי השתן העליונות שלא חדר את השריר (ולכן אינו גרורתי בשלב זה) בשלב מתקדם.

התרופה UGN-201 אמורה להיות משולבת עם טיפולים אימונותרפיים נוספים כתחליף ל-TURBT שהוא הטיפול הסטנדרטי הקיים לסוג זה של סרטן. הטיפול הנוכחי כרוך בתהליך פולשני של הסרת הגידול בשלפוחית השתן דרך השופכה ונחשב לטיפול יעיל, אולם חלק מאוכלוסיית החולים, בעיקר זקנים, אינם מסוגלים לעבור ניתוח זה. בשלב זה לא ברור אם ה-FDA ידרוש מיורוג'ן להוכיח ש-UGN-201 יעילה מהתהליך הכירורגי או להראות שהיא טובה מתרופת דמה (פלסיבו).

יורוג'ן הונפקה לראשונה בנאסד"ק במחיר של 13 דולר למניה, גייסה 67 מיליון דולר וביצעה שני גיוסי הון נוספים בהיקף של 237 מיליון דולר - במחיר של 41 דולר למניה. זאת, תוך שהיא מסתייעת ביוקרה של יו"ר החברה בלדגרין, שהוביל את קייט פארמה למכירה לחברת גילעד תמורת 12 מיליארד דולר ועל בסיס תוצאות חיוביות בניסויים הקליניים. יורוג'ן הגיעה לשווי שיא של מיליארד דולר במאי 2018 והתרסקה מאז ב-50%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker