חברת התרופות פואמיקס מתמזגת עם חברה אמריקאית

פואמיקס, שמפתחת תרופות למחלות עור על בסיס קצף ונסחרת בנאסד"ק בשווי של 265 מיליון דולר, תתמזג עם חברת Menlo Therapeutics - שנסחרת בנאסד"ק בשווי של 125 מיליון דולר, ועוסקת בפיתוח תרופה אוראלית לגרד כרוני

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דייויד זמלסקי, מנכ"ל פואמיקס
דייויד זמלסקי, מנכ"ל פואמיקס

16 שנים לאחר הקמתה וחמש שנים לאחר שהונפקה בנאסד"ק עומדת חברת התרופות פואמיקס להתמזג עם חברה אמריקאית.

פואמיקס - שמפתחת תרופות למחלות עור על בסיס קצף, ונסחרת בנאסד"ק בשווי של 265 מיליון דולר, תתמזג עם חברת Menlo Therapeutics - שנסחרת בנאסד"ק בשווי של 125 מיליון דולר, ועוסקת בפיתוח תרופה אוראלית לגרד כרוני (גרד שנמשך שישה שבועות ו-80 מיליון אמריקאים סובלים ממנו כתוצאה מגורמים דרמטולוגיים כגון עור יבש כתוצאה מירידה בייצור שומנים של העור, וכן גורמים נוירולוגיים ופסיכיאטריים).

כחלק מהעסקה שאישרו פה אחד על ידי הדירקטוריונים של שתי החברות, יקבלו בעלי מניותיה של פואמיקס 59% ממניותיה של Menlo ואילו בעלי מניותיה של מנלו ידוללו ל-41% - כפוף להתאמות שמותנות בתוצאות הניסויים הקליניים בשלב השלישי של מנלו בתרופה לטיפול בגרד.

אם אחד משני הניסויים לא יעמוד ביעד העיקרי שלו עד לסוף מאי 2020, יוקצו לבעלי מניותיה של פואמיקס, 0.68 מניית מנלו לכל מניית פואמיקס - כך שאחזקתם בחברה הממוזגת תגיע ל-76%. אם שני הניסויים הקליניים של מנלו יכשלו עד לסוף מאי 2020 - יוקצו לבעלי מניותיה של פואמיקס 1.21 מניית מנלו לכל מניית פואמיקס שבידיהם - כך ששיעור אחזקתם בחברת מנלו יגדל ל-82%.

חיסכון של 50 מיליון דולר בשנה

יחסי המיזוג הנוכחיים מייצגים פרמיה של 18% ביחס למחיר הממוצע של מניית מנלו ב-10 ימי המסחר האחרונים. שווי השוק של מנלו משקף שווי פעילות (שווי מניות בניכוי מזומנים של 69 מיליון דולר שבקופתה) של 34 מיליון דולר, ואילו שווי השוק של פואמיקס משקף שווי פעילות של 189 מיליון דולר, כך שלכאורה בעלי המניות בפואמיקס היו אמורים לקבל נתח משמעותי יותר בחברה הממוזגת.

מניית פואמיקס יורדת במסחר המוקדם ב-10%, בתגובה לדיווח על המיזוג והדו"חות הכספיים של הרבעון השלישי של 2019 - שהצביעו על הפסד של 57 מיליון דולר בינואר ספטמבר 2019. 

פואמיקס ומנלו ציינו בין הסיבות למיזוג: היכולת למנף את כוח המכירות והתשתית המנהלית של פואמיקס - שתביא לחיסכון של 50 מיליון דולר לשנה בהשוואה לרמת העלויות של שתי החברות בנפרד, שיפור במצב הפיננסי של החברות באמצעות יתרת מזומנים שתממן את הפעילות עד למחצית הראשונה של 2021 ויצירת חברה דרמטולוגית מובילה בעלת סל מוצרים רחב.

מייסדי פואמיקס, דב תמרקין ומאיר עיני foamix
מייסדי פואמיקס, דב תמרקין ומאיר עיניצילום: דור בורוקוב

ירידה חדה בהכנסות

פואמיקס, שנכשלה עד כה בייצור ערך לבעלי מניותיה, מהמרת על הצלחתה בניסוי הקליני של תרופת הדגל של מנלו, למרות שתנאי המיזוג מספקים לבעלי מניותיה פואמיקס גידור בפני כישלונו. 

פואמיקס גייסה ב-5 שנותיה כחברה ציבורית 252 מיליון דולר במחיר משוקלל של 7.58 דולר למניה, ונסחרת בשווי של 265 מיליון דולר במחיר של 4.34 דולר למניה, כשבקופתה 75 מיליון דולר. כלומר, 1.24 דולר למניה. גם מנלו לא היטיבה עם משקיעיה. החברה גייסה 136 מיליון דולר בינואר 2018 לפי מחיר של 17 דולר למניה, ונסחרת עתה במחיר שנמוך ב-70% ממחיר ההנפקה

פואמיקס, שהוקמה על ידי מאיר עיני ודב תמרקין, ייצרה משנת ייסודה ועד היום הכנסות של 32 מיליון דולר, ובינואר - ספטמבר 2019, קרסו הכנסותיה ב-89% ל-300 אלף דולר. ההפסד שלה העמיק ל-23 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2019 בהשוואה ל-15 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2018. הסיבה: כישלונו של קבלן הייצור של חברת Leo Pharma - השותפה של פואמיקס, לעמוד בדרישות איכות הייצור של ה FDA.

תקלה גרמה להפסקת הייצור והשיווק של התרופה Finacea - שפותחה על פואמיקס (תרופה בקצף לטיפול בנגעים דלקתיים בחולי רוזציאה: מחלת עור ששכיחה בעיקר בנשים בגילאי 30 עד 50 ומתבטאת באדמומיות בפנים, פצעונים, נפיחות בעיקר באף בלחיים במצח ובסנטר). התרופה פותחה בשיתוף פעולה בין פואמיקס לחברת באייר, אושרה על ידי ה FDA ביולי 2015 והזכויות לה נמכרו על ידי באייר לליאו פארמה בספטמבר 2018. 

פואמיקס קיבלה בנוסף לאחרונה את אישור ה FDA לשווק את Amazeq - קצף מבוסס החומר האנטיביוטי מינוציקלין לטיפול בנגעים דלקתיים כתוצאה מאקנה מתונה עד חמורה, ומעריכה שתשיק אותו בינואר 2020. כמו כן, הגישה בקשה לאישור FMX-103 - קצף מבוסס מינוציקלין לטיפול ברוזצאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker